Rozszerzenie diety niemowlaka powinno następować stopniowo. Można zacząć je już w 4. miesiącu życia, jeśli dziecko było karmione sztucznym mlekiem, i w 6., jeśli było karmione piersią. Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się ząbki możesz zamiast przecierów zacząć podawać mu dania o bardziej zwartej konsystencji.

Reklama

Kiedy zacząć wprowadzać do diety nowe produkty?

Moment, kiedy należy zacząć wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów, zależy od sposobu, w jaki było dotychczas karmione. Jeśli dziecko było karmione piersią, wprowadzanie dodatkowych produktów można rozpocząć po. 6 miesiąca życia. Jeżeli natomiast mlekiem modyfikowanym – po 4 miesiącu. To, że niemowlę zacznie jeść inne produkty, nie oznacza, że trzeba zrezygnować z karmienia go piersią. Karmić piersią możesz tak długo, jak tylko chcesz.

Obserwuj swoje dziecko i nie przyspieszaj niczego na siłę. Odpowiedni moment na wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka poznasz po tym, że będzie ono samo interesowało się innymi pokarmami niż mleko. Przestanie ono najadać się samym mlekiem.

Od jakich potraw rozpocząć rozszerzanie diety dziecka

Pierwsze posiłki uzupełniające powinny składać się z lekkostrawnych, nieuczulających i niewywołujących wzdęć produktów. Mogą to być przeciery warzywne, np. z gotowanej marchwi lub z dyni i ziemniaków. Możesz je przygotować sama, poprzez ugotowanie warzyw i zblendowanie ich, albo kupić gotowe dania w słoiczkach. Podawaj je w porze obiadowej, około południa.

Zobacz także

W 3-4 tygodniu rozszerzania diety po obiedzie możesz zacząć podawać dziecku owocowe desery, np. przecier z jabłek, kleik ryżowy ze zblendowanymi malinami.

Stopniowo możesz też zacząć wprowadzać gluten, początkowo w niewielkich ilościach. Zacznij na przykład od zmieszania łyżeczki ugotowanej kaszki manny z obiadkiem lub deserem.

Kolejne posiłki w diecie dziecka

Jeśli dziecko przynajmniej od miesiąca regularnie je obiadki, możesz wprowadzić dodatkowy posiłek, kolację. Może nim być np. kaszka mleczno-ryżowa lub kukurydziana lub kaszki ze zbóż zawierających gluten.

W kolejnym miesiącu możesz zacząć podawać nowe rodzaje dań, np. jogurty.

Niech konsystencja podawanych posiłków stopniowo się zmienia. Przeciery niech zawierają coraz większe cząsteczki produktów. Obserwuj, czy dziecko radzi sobie z jedzeniem ich. Około 9-10 miesiąca możesz zacząć podawać mu pokarmy wymagające gryzienia i żucia. Na początku niech będzie to miękka, gotowana marchew albo ugotowane mięso.

Reklama

Pamiętaj, żeby każdą nowość wprowadzać do diety dziecka pojedynczo i początkowo w małej ilości. Obserwuj, jak dziecko reaguje na nowe potrawy. Jeśli pojawi się wysypka albo biegunka, skonsultuj z pediatrą, co mogło być ich przyczyną. Prawdopodobnie dziecko jest uczulone na któryś ze składników posiłku.

Reklama
Reklama
Reklama