Niemowlę je łyżeczką
©Oksana Kuzmina/Fotolia
Styl życia

Jak bezpiecznie uzupełniać i urozmaicać dietę niemowlęcia?

Rozszerzenie diety niemowlaka powinno następować stopniowo. Można zacząć je już w 4. miesiącu życia, jeśli dziecko było karmione sztucznym mlekiem, i w 6., jeśli było karmione piersią. Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się ząbki możesz zamiast przecierów zacząć podawać mu dania o bardziej zwartej konsystencji.

Rozszerzenie diety niemowlaka powinno następować stopniowo. Można zacząć je już w 4. miesiącu życia, jeśli dziecko było karmione sztucznym mlekiem, i w 6., jeśli było karmione piersią. Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się ząbki możesz zamiast przecierów zacząć podawać mu dania o bardziej zwartej konsystencji.

Kiedy zacząć wprowadzać do diety nowe produkty?

Moment, kiedy należy zacząć wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów, zależy od sposobu, w jaki było dotychczas karmione. Jeśli dziecko było karmione piersią, wprowadzanie dodatkowych produktów można rozpocząć po. 6 miesiąca życia. Jeżeli natomiast mlekiem modyfikowanym – po 4 miesiącu. To, że niemowlę zacznie jeść inne produkty, nie oznacza, że trzeba zrezygnować z karmienia go piersią. Karmić piersią możesz tak długo, jak tylko chcesz.

 

Świąteczne śledzie

Obserwuj swoje dziecko i nie przyspieszaj niczego na siłę. Odpowiedni moment na wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka poznasz po tym, że będzie ono samo interesowało się innymi pokarmami niż mleko. Przestanie ono najadać się samym mlekiem.

Od jakich potraw rozpocząć rozszerzanie diety dziecka

Pierwsze posiłki uzupełniające powinny składać się z lekkostrawnych, nieuczulających i niewywołujących wzdęć produktów. Mogą to być przeciery warzywne, np. z gotowanej marchwi lub z dyni i ziemniaków. Możesz je przygotować sama, poprzez ugotowanie warzyw i zblendowanie ich, albo kupić gotowe dania w słoiczkach. Podawaj je w porze obiadowej, około południa.

 

W 3-4 tygodniu rozszerzania diety po obiedzie możesz zacząć podawać dziecku owocowe desery, np. przecier z jabłek, kleik ryżowy ze zblendowanymi malinami.

 

Stopniowo możesz też zacząć wprowadzać gluten, początkowo w niewielkich ilościach. Zacznij na przykład od zmieszania łyżeczki ugotowanej kaszki manny z obiadkiem lub deserem.

Kolejne posiłki w diecie dziecka

Jeśli dziecko przynajmniej od miesiąca regularnie je obiadki, możesz wprowadzić dodatkowy posiłek, kolację. Może nim być np. kaszka mleczno-ryżowa lub kukurydziana lub kaszki ze zbóż zawierających gluten.

 

W kolejnym miesiącu możesz zacząć podawać nowe rodzaje dań, np. jogurty.

 

Niech konsystencja podawanych posiłków stopniowo się zmienia. Przeciery niech zawierają coraz większe cząsteczki produktów. Obserwuj, czy dziecko radzi sobie z jedzeniem ich. Około 9-10 miesiąca możesz zacząć podawać mu pokarmy wymagające gryzienia i żucia. Na początku niech będzie to miękka, gotowana marchew albo ugotowane mięso.

 

Pamiętaj, żeby każdą nowość wprowadzać do diety dziecka pojedynczo i początkowo w małej ilości. Obserwuj, jak dziecko reaguje na nowe potrawy. Jeśli pojawi się wysypka albo biegunka, skonsultuj z pediatrą, co mogło być ich przyczyną. Prawdopodobnie dziecko jest uczulone na któryś ze składników posiłku.

siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia
Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.   Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym . Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki . W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy: przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowane delikatne mięso drobiowe, jajko, wodę i soki bez dodatku cukru. Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby), nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery, warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki), pieczywo, wodę i niesłodzone cukrem soki. Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie,...

niemowlę leżące na brzuszku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Żywienie niemowląt: jak urozmaicać dietę dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym?
Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.

Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.   Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zakłada, że już od 5. miesiąca życia dietę dziecka można uzupełniać innymi niż mleko pokarmami. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 1.-4. miesiąc życia Jeśli mleko modyfikowane jest jedynym pokarmem przyjmowanym przez dziecko, w pierwszym miesiącu życia powinno ono dostawać 7 porcji po 110 ml dziennie. Od 2. do 4. miesiąca należy karmić dziecko 6 razy dziennie, porcjami 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 5.-6. miesiąc życia Choć nawet po 4. miesiącu mleko powinno stanowić podstawę żywienia dziecka, od 5. miesiąca życia możesz zacząć urozmaicać dietę dziecka innymi pokarmami. Jeśli dziecko zaczyna interesować się innym jedzeniem, możesz zacząć podawać mu obiady składające się z: przecierów warzywnych i owocowych (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowanego mięso drobiowe, gotowanego jajka. Do picia podawaj mu wodę oraz soki bez dodatku cukru. Dziecko w tym wieku powinno spożywać 5 posiłków na dobę. Wielkość każdej porcji to ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane, ale nie blendowane na przecier, tylko rozgniecione widelcem warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso drobiowe lub mięso ryb, jogurt i delikatne sery, pieczywo i lekkostrawne kasze. Ośmiomiesięcznym dzieciom można podawać do ręki większe kawałki gotowanych owoców i warzyw.   Dziecko 7 i 8-miesięczne powinno jeść 5 posiłków dziennie....

niemowlę patrzące przed siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak karmić roczne dziecko – przykładowy jadłospis na jeden dzień
Rocznemu dziecku należy podawać 5 niewielkich posiłków dziennie. Powinny one dostarczyć mu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro i makroelementów. Nie należy przekraczać przy tym liczby kalorii, która wystarczy, by zapewnić dziecku energię. Dziecko roczne potrzebuje dziennie od 1000 do 1300 kcal.

Rocznemu dziecku należy podawać 5 niewielkich posiłków dziennie. Powinny one dostarczyć mu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro i makroelementów. Nie należy przekraczać przy tym liczby kalorii, która wystarczy, by zapewnić dziecku energię. Dziecko roczne potrzebuje dziennie od 1000 do 1300 kcal. Rozszerzanie diety dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia Po 12. miesiącu życia dziecko może jeść pokarmy należące do wszystkich kategorii produktów spożywczych. Do wprowadzanych przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia produktów dochodzą: rzepa, rzodkiewka i sałata, owoce cytrusowe, orzechy włoskie i laskowe, miód oraz czekolada (w niewielkiej ilości, najwyżej 1 kostka jednorazowo). Należy jednak obserwować, czy dziecko nie ma alergii na któryś z tych pokarmów. Rocznemu dziecku można zacząć doprawiać potrawy solą, ale w niedużej ilości. Przykładowy jadłospis dla rocznego dziecka na jeden dzień Śniadanie: kaszka na mleku modyfikowanym lub mleko z piersi 1/2 banana lub jabłka   Drugie śniadanie: 1 kromka pełnoziarnistego chleba posmarowanego masłem lub miodem 1/2 szklanki jogurtu zmieszanego z owocami, np. malinami, truskawkami, jagodami   Obiad: 35 g gotowanego i posiekanego mięsa drobiowego 40 g gotowanego i drobno pokrojonego brokuła   Podwieczorek: 3 łyżki twarożku z chudego sera i jogurtu naturalnego z dodatkiem drobno posiekanej rzodkiewki 1 kromka pełnoziarnistego pieczywa 1/2 jabłka   Kolacja: 100 g marchewki z groszkiem puree z jednego średniej wielkości ziemniaka polanego odrobią masła i posypanego koperkiem mleko modyfikowane lub z piersi Ile powinno pić dziennie roczne dziecko? Pamiętaj przy tym o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości wody. Dziecko powinno pić dziennie przynajmniej 100 ml...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik