Reklama

Refluks u niemowląt jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Ma charakterystyczne objawy w postaci ulewania pokarmu.

Reklama

Refluks żołądkowy to przypadłość, którą charakteryzuje cofanie się treści pokarmowych z żołądka do przełyku i jamy ustnej. Objawy refluksu u niemowląt to przede wszystkim ulewanie – występuje fizjologicznie u większości dzieci i powinno przemijać już po 5 miesiącu życia. Innymi objawami refluksu u niemowląt są zaburzenia w połykaniu, zwracanie pokarmu, niekiedy też zgaga oraz ogólne rozdrażnienie niemowlęcia. Matki zauważają również u niemowląt kwaśny zapach z ust i częste odbijanie się po posiłku.

Leczenie refluksu u niemowląt

W związku z tym, że refluks jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, jego leczenie ma miejsce dopiero wtedy, kiedy ulewanie trwa dłużej niż do końca pierwszego roku życia i jest powiązane z innymi objawami.

Domowe metody leczenia refluksu u niemowląt

Aby złagodzić objawy refluksu wystarczy:

  • Zmiana pozycji karmienia dziecka – nigdy nie należy karmić maluszka w pozycji na plecach. Niemowlę podczas karmienia powinno mieć główkę i tułów uniesione wyżej niż reszta ciała.
  • Zmniejszenie ilości pokarmu podawanych jednorazowo niemowlakowi przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości karmień.
  • Po karmieniu należy nosić niemowlę na ramieniu do momentu, aż odbije mu się powietrze, które dostało się do żołądka podczas karmienia.
  • W łóżeczku należy układać dziecko w pozycji bocznej, można też wsunąć pod materac zrolowany ręcznik, który utrzyma główkę dziecka wyżej niż reszta ciała, co zapobiegnie cofaniu się pokarmu.
  • Od razu po karmieniu należy ograniczyć zabawy ruchowe, nie przewijać dziecka, nie kąpać go i nie przebierać.

W celu złagodzenia objawów można niemowlęciu podać przed karmieniem środek zapobiegający ulewaniu, najpierw jednak należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Są to zwykle preparaty zagęszczające pokarm. Na rynku dostępne są również specjalne rodzaje mleka antyrefluksowego oznaczonego symbolem „AR”. W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków poprawiających motorykę przełyku oraz wzmocnienie napięcia zwieracza dolnego przełyku.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama