kobieta zamyślona
©Lars Zahner/fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać i jak leczyć zespół Korsakowa?

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Przyczyny zespołu Korsakowa

Zespół Korsakowa jest konsekwencją niedoboru w organizmie witaminy B, a ściślej – witaminy B1, czyli tiaminy, która bierze udział w przyswajaniu pokarmów, a także w przekształcaniu glukozy w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Do niedoboru tiaminy najczęściej przyczynia się nadmierne spożycie alkoholu, który sprawia, że jelito cienkie straci zdolność wchłaniania witaminy B1 zawartej w treści pokarmowej. Jednak prócz alkoholizmu istnieje szereg innych schorzeń, które mogą być powodem zespołu Korsakowa. Są to:

 • zatrucie dwutlenkiem węgla,
 • uszkodzenia mózgu, np. udar lub uszkodzenie mechaniczne,
 • choroby przewodu pokarmowego,
 • przewlekłe wymioty,
 • odżywianie pozajelitowe,
 • jadłowstręt,
 • kiła,
 • AIDS.

Objawy zespołu Korsakowa

Zespół Korsakowa upośledza funkcje mózgu, choroba daje więc objawy neurologiczne, do których należą:

 • niezborność ruchów,
 • trudność w utrzymaniu równowagi,
 • zaburzenia ruchu gałek ocznych,
 • brak reakcji na światło,
 • nierówność źrenic.

W zaawansowanym stadium zespołu Korsakowa największym problemem chorego są nasilające się zaburzenia pamięci bieżącej. Dochodzi do tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest w stanie sobie przypomnieć, co robiła przed kilkoma minutami (choć nienaruszone zostają wspomnienia sprzed choroby). Z tego powodu osoba dotknięta zespołem Korsakowa jest niezdolna do życia w społeczeństwie i niesamodzielna – nie nadaje się do podjęcia pracy, nie kontroluje też swoich wydatków. Ma problem z:

1. Orientacją czasowo-przestrzenną – nie zna daty, godziny ani miejsca, w którym się znajduje.

2. Konfabulacją – wypełnia luki pamięciowe zmyśloną narracją, uznając ją za fakt.

3. Anozognozją – nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.

Leczenie zespołu Korsakowa

Wyleczenie zespołu Korsakowa nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli u podłoża choroby leży nieuleczalne schorzenie. Alkoholicy mogą powrócić do pełni zdrowia, o ile nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zmian w mózgu. Nieodzowna jest u nich terapia odwykowa. Niedobory tiaminy można uzupełniać witaminą B w formie suplementów diety oraz dożylnym podawanie klonidyny i propranololu.

 

©kozorog/Fotolia
Styl życia
Podawanie aspiryny dziecku w wieku od 4 do 12 lat może wywołać groźny zespół Reye’a
Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu.

Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu. Zespół Reya najczęściej dotyka dzieci od 4 do 12 lat Nie bez powodu niektórych leków nie wolno podawać dzieciom poniżej pewnej granicy wiekowej, podobnie jest z salicylanami. Dowiedziono, że aspiryna może wywoływać u dzieci zespół Reya. Najczęściej występuje on u osób między 4. a 12. rokiem życia po podaniu aspiryny . Zachorowaniu sprzyjają też niektóre choroby: grypa, różyczka, świnka, ospa i infekcje rhinowirusami, reowirusami oraz adenowirusami . W nielicznych przypadkach zespół Reya u dzieci może wystąpić po kontakcie z toksycznymi chemikaliami, np. środkami ochrony roślin czy rozpuszczalnikiem do farb. Skutki zespołu Reya – obrzęk mózgu i uszkodzenie wątroby Pierwsze objawy zespołu Reya to wymioty i biegunka prowadzące do odwodnienia, a także symptomy nieprawidłowo działającego układu nerwowego. Dziecko cierpiące na zespół Reya ma problemy ze słuchem i zaburzenia mowy, jest senne i płaczliwe, a jego struktura myślenia jest zaburzona (splątanie). W konsekwencji obrzęku mózgu i encefalopatii wątrobowej (uszkodzenia wątroby) dochodzi do zatrucia organizmu toksynami, których nie może usuwać wątroba, a w konsekwencji do zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego . Z tego powodu zespół Reya objawia się też drgawkami i ostatecznie utratą przytomności. Diagnoza i leczenie zespołu Reya Zespół Reya to choroba o dużej śmiertelności – według różnych szacunków nie przeżywa od 20 do nawet 50% osób nią...

kobieta leżąca na kozetce rehabilitant trzyma ręce na jej karku i plecach
©praisaeng/Fotolia.com
Styl życia
Zespół Ehlersa-Danlosa - genetyczna choroba o złych rokowaniach. Postaci choroby i charakterystyczne objawy
Zespół Ehlersa-Danlosa jest spowodowany mutacją genów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu będącego budulcem m.in. stawów, więzadeł, ścian naczyń krwionośnych. Jednym z najczęściej występujących objawów jest nadmierna ruchomość stawów prowadząca do zwichnięć i skręceń.

Zespół Ehlersa-Danlosa jest spowodowany mutacją genów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu będącego budulcem m.in. stawów, więzadeł, ścian naczyń krwionośnych. Jednym z najczęściej występujących objawów jest nadmierna ruchomość stawów prowadząca do zwichnięć i skręceń. Zespół Ehlersa-Danlosa jest rzadką chorobą genetyczną . Zaburzenie to dotyczy tkanki łącznej. U chorego pojawiają się m.in. takie objawy, jak: nadmierna elastyczność i rozciągliwość skóry, duża ruchomość stawów, przewlekłe bóle mięśni, nietypowy wygląd twarzy. Choroba ma złe rokowania i niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Przyczyny zespołu Ehlersa-Danlosa Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie. Jego przyczyną jest mutacja genów, które odpowiadają za syntezę kolagenu - głównego składnika budulcowego tkanki łącznej. Związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i struktury więzadeł, ścięgien, skóry, kości, naczyń krwionośnych, a także gałki ocznej. Kolagen zapewnia właściwą elastyczność tkanek, odporność i wytrzymałość fizyczną. Jego niedobór lub brak powoduje m.in. to, że skóra staje się zbyt rozciągliwa, podatna na urazy i zranienia, stawy są nadmiernie ruchliwe, a mięśnie osłabione. Najczęstsze objawy zespołu Ehlersa-Danlosa Objawy zespołu Ehlersa-Danlosa są zależne od postaci choroby. Jedną z nich jest postać klasyczna objawiająca się nadmierną ruchliwością stawów . U chorego często dochodzi do zwichnięć. Rozwijają się u niego również wady postawy , np. skolioza. U osób z klasyczną postacią zespołu Ehlersa-Danlosa stwierdza się również kruchość naczyń krwionośnych. Konsekwencją tego objawu jest skłonność do powstawania siniaków, wylewów krwawych do...

Para spaceruje z psem po lesie.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie
W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.   Neuroborelioza jest choroba układu nerwowego , w której można wyróżnić trzy stadia charakteryzujące się innymi, specyficznymi objawami. Schorzenie to wywoływane jest przez ugryzienie zakażonego kleszcza . Neuroborelioza poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków.   Neuroborelioza – czym jest?   Neuroborelioza, czyli inaczej borelioza układu nerwowego , jest chorobą spowodowaną przedostaniem się do organizmu bakterii – Borrelia burgdorferi. Nosicielem tego patogenu są zakażone kleszcze. Po ugryzieniu człowieka bakterie atakują układ nerwowy, prowadząc do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Dochodzi do uszkodzenia struktur anatomicznych mózgu , czego konsekwencją są objawy neurologiczne oraz zmiany w zachowaniu osoby chorej. Profilaktyka neuroboreliozy opiera się na ochronie przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Wybierając się na wycieczkę do lasu, parku, na łąkę lub inne trawiaste i zadrzewione miejsce, należy zakładać ubranie zasłaniające ciało. Po powrocie do domu konieczne jest dokładne obejrzenie skóry w celu sprawdzenia, czy nie zostało się ugryzionym przez kleszcza stanowiącego potencjalne zagrożenie dla zdrowia.   Jak objawia się neuroborelioza? Stadia choroby   U chorych na boreliozę występują zauważalne objawy, takie jak: zachowania agresywne, nieuzasadnione napady złości, zaburzenia koordynacji ruchowej, apatia, nadpobudliwość, zaburzenia snu , trudności z zasypianiem, uczucie ciągłego zmęczenia , obniżona...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner