kobieta zamyślona
©Lars Zahner/fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać i jak leczyć zespół Korsakowa?

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Przyczyny zespołu Korsakowa

Zespół Korsakowa jest konsekwencją niedoboru w organizmie witaminy B, a ściślej – witaminy B1, czyli tiaminy, która bierze udział w przyswajaniu pokarmów, a także w przekształcaniu glukozy w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Do niedoboru tiaminy najczęściej przyczynia się nadmierne spożycie alkoholu, który sprawia, że jelito cienkie straci zdolność wchłaniania witaminy B1 zawartej w treści pokarmowej. Jednak prócz alkoholizmu istnieje szereg innych schorzeń, które mogą być powodem zespołu Korsakowa. Są to:

 • zatrucie dwutlenkiem węgla,
 • uszkodzenia mózgu, np. udar lub uszkodzenie mechaniczne,
 • choroby przewodu pokarmowego,
 • przewlekłe wymioty,
 • odżywianie pozajelitowe,
 • jadłowstręt,
 • kiła,
 • AIDS.

Objawy zespołu Korsakowa

Zespół Korsakowa upośledza funkcje mózgu, choroba daje więc objawy neurologiczne, do których należą:

 • niezborność ruchów,
 • trudność w utrzymaniu równowagi,
 • zaburzenia ruchu gałek ocznych,
 • brak reakcji na światło,
 • nierówność źrenic.

W zaawansowanym stadium zespołu Korsakowa największym problemem chorego są nasilające się zaburzenia pamięci bieżącej. Dochodzi do tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest w stanie sobie przypomnieć, co robiła przed kilkoma minutami (choć nienaruszone zostają wspomnienia sprzed choroby). Z tego powodu osoba dotknięta zespołem Korsakowa jest niezdolna do życia w społeczeństwie i niesamodzielna – nie nadaje się do podjęcia pracy, nie kontroluje też swoich wydatków. Ma problem z:

1. Orientacją czasowo-przestrzenną – nie zna daty, godziny ani miejsca, w którym się znajduje.

2. Konfabulacją – wypełnia luki pamięciowe zmyśloną narracją, uznając ją za fakt.

3. Anozognozją – nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.

Leczenie zespołu Korsakowa

Wyleczenie zespołu Korsakowa nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli u podłoża choroby leży nieuleczalne schorzenie. Alkoholicy mogą powrócić do pełni zdrowia, o ile nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zmian w mózgu. Nieodzowna jest u nich terapia odwykowa. Niedobory tiaminy można uzupełniać witaminą B w formie suplementów diety oraz dożylnym podawanie klonidyny i propranololu.

 

©kozorog/Fotolia
Styl życia
Podawanie aspiryny dziecku w wieku od 4 do 12 lat może wywołać groźny zespół Reye’a
Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu.

Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu. Zespół Reya najczęściej dotyka dzieci od 4 do 12 lat Nie bez powodu niektórych leków nie wolno podawać dzieciom poniżej pewnej granicy wiekowej, podobnie jest z salicylanami. Dowiedziono, że aspiryna może wywoływać u dzieci zespół Reya. Najczęściej występuje on u osób między 4. a 12. rokiem życia po podaniu aspiryny . Zachorowaniu sprzyjają też niektóre choroby: grypa, różyczka, świnka, ospa i infekcje rhinowirusami, reowirusami oraz adenowirusami . W nielicznych przypadkach zespół Reya u dzieci może wystąpić po kontakcie z toksycznymi chemikaliami, np. środkami ochrony roślin czy rozpuszczalnikiem do farb. Skutki zespołu Reya – obrzęk mózgu i uszkodzenie wątroby Pierwsze objawy zespołu Reya to wymioty i biegunka prowadzące do odwodnienia, a także symptomy nieprawidłowo działającego układu nerwowego. Dziecko cierpiące na zespół Reya ma problemy ze słuchem i zaburzenia mowy, jest senne i płaczliwe, a jego struktura myślenia jest zaburzona (splątanie). W konsekwencji obrzęku mózgu i encefalopatii wątrobowej (uszkodzenia wątroby) dochodzi do zatrucia organizmu toksynami, których nie może usuwać wątroba, a w konsekwencji do zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego . Z tego powodu zespół Reya objawia się też drgawkami i ostatecznie utratą przytomności. Diagnoza i leczenie zespołu Reya Zespół Reya to choroba o dużej śmiertelności – według różnych szacunków nie przeżywa od 20 do nawet 50% osób nią...

kobieta leżąca na kozetce rehabilitant trzyma ręce na jej karku i plecach
©praisaeng/Fotolia.com
Styl życia
Zespół Ehlersa-Danlosa - genetyczna choroba o złych rokowaniach. Postaci choroby i charakterystyczne objawy
Zespół Ehlersa-Danlosa jest spowodowany mutacją genów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu będącego budulcem m.in. stawów, więzadeł, ścian naczyń krwionośnych. Jednym z najczęściej występujących objawów jest nadmierna ruchomość stawów prowadząca do zwichnięć i skręceń.

Zespół Ehlersa-Danlosa jest spowodowany mutacją genów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu będącego budulcem m.in. stawów, więzadeł, ścian naczyń krwionośnych. Jednym z najczęściej występujących objawów jest nadmierna ruchomość stawów prowadząca do zwichnięć i skręceń. Zespół Ehlersa-Danlosa jest rzadką chorobą genetyczną . Zaburzenie to dotyczy tkanki łącznej. U chorego pojawiają się m.in. takie objawy, jak: nadmierna elastyczność i rozciągliwość skóry, duża ruchomość stawów, przewlekłe bóle mięśni, nietypowy wygląd twarzy. Choroba ma złe rokowania i niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Przyczyny zespołu Ehlersa-Danlosa Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie. Jego przyczyną jest mutacja genów, które odpowiadają za syntezę kolagenu - głównego składnika budulcowego tkanki łącznej. Związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i struktury więzadeł, ścięgien, skóry, kości, naczyń krwionośnych, a także gałki ocznej. Kolagen zapewnia właściwą elastyczność tkanek, odporność i wytrzymałość fizyczną. Jego niedobór lub brak powoduje m.in. to, że skóra staje się zbyt rozciągliwa, podatna na urazy i zranienia, stawy są nadmiernie ruchliwe, a mięśnie osłabione. Najczęstsze objawy zespołu Ehlersa-Danlosa Objawy zespołu Ehlersa-Danlosa są zależne od postaci choroby. Jedną z nich jest postać klasyczna objawiająca się nadmierną ruchliwością stawów . U chorego często dochodzi do zwichnięć. Rozwijają się u niego również wady postawy , np. skolioza. U osób z klasyczną postacią zespołu Ehlersa-Danlosa stwierdza się również kruchość naczyń krwionośnych. Konsekwencją tego objawu jest skłonność do powstawania siniaków, wylewów krwawych do...

Para spaceruje z psem po lesie.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie
W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.   Neuroborelioza jest choroba układu nerwowego , w której można wyróżnić trzy stadia charakteryzujące się innymi, specyficznymi objawami. Schorzenie to wywoływane jest przez ugryzienie zakażonego kleszcza . Neuroborelioza poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków.   Neuroborelioza – czym jest?   Neuroborelioza, czyli inaczej borelioza układu nerwowego , jest chorobą spowodowaną przedostaniem się do organizmu bakterii – Borrelia burgdorferi. Nosicielem tego patogenu są zakażone kleszcze. Po ugryzieniu człowieka bakterie atakują układ nerwowy, prowadząc do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Dochodzi do uszkodzenia struktur anatomicznych mózgu , czego konsekwencją są objawy neurologiczne oraz zmiany w zachowaniu osoby chorej. Profilaktyka neuroboreliozy opiera się na ochronie przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Wybierając się na wycieczkę do lasu, parku, na łąkę lub inne trawiaste i zadrzewione miejsce, należy zakładać ubranie zasłaniające ciało. Po powrocie do domu konieczne jest dokładne obejrzenie skóry w celu sprawdzenia, czy nie zostało się ugryzionym przez kleszcza stanowiącego potencjalne zagrożenie dla zdrowia.   Jak objawia się neuroborelioza? Stadia choroby   U chorych na boreliozę występują zauważalne objawy, takie jak: zachowania agresywne, nieuzasadnione napady złości, zaburzenia koordynacji ruchowej, apatia, nadpobudliwość, zaburzenia snu , trudności z zasypianiem, uczucie ciągłego zmęczenia , obniżona...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak