Reklama

Łuszczyca jest uwarunkowana genetycznie, ale żeby wystąpiła, powinny sprzyjać temu okoliczności. Przeważnie wywołują ją infekcje, leki, stres, alkohol i nikotyna. W reakcji na niektóre bodźce organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą jego własne komórki – na tym polega mechanizm chorób autoimmunologicznych, do których zaliczana jest łuszczyca skóry.

Reklama

Bakterie, wirusy i grzyby wywołują łuszczycę skóry

Łuszczyca skóry jest dziedziczna, a jej ujawnieniu sprzyjają m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Dotyczy to zakażeń bakteriami w obrębie górnych dróg oddechowych, zapalenia migdałków, dróg moczowych czy próchnicy. Łuszczyca skórna reaguje na ospę wietrzną, różyczkę i odrę, a więc choroby wieku dziecięcego, a także na półpaśca – przeważnie u osób dorosłych. Wystąpienie choroby może być następstwem działalności drożdżaków, zwłaszcza dla osób o zbyt dużej masie ciała.

Stres osłabia organizm i może wywołać łuszczycę skóry

Silny i długotrwały stres bardzo źle wpływa na kondycję organizmu i jest przyczyną wielu chorób, w tym także łuszczycy skóry. Nie tylko wywołuje łuszczycę, ale i zaostrza jej przebieg. Dotyczy to także silnych jednorazowych wstrząsów psychicznych – one również wpływają na wystąpienie i przebieg choroby.

Niektóre leki sprzyjają manifestacji łuszczycy skóry

Łuszczyca skóry może objawić się podczas stosowania niektórych leków, w tym nasercowych. Interferon pobudza pracę układu odpornościowego, a tym samym nie tylko wywołuje łuszczycę, ale i zaostrza jej przebieg. Łuszczyca skóry występuje także podczas terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, sulfonami czy po odstawieniu glikokortykosteroidów. Choroba dotyka również osób przyjmujących leki na serce i ciśnienie. Na wystąpienie łuszczycy wpływają też leki przeciwko malarii, a także antydepresanty i węglanu litu.

Używki a łuszczyca skóry

Negatywnie na stan zdrowia i pracę organizmu wpływają alkohol i nikotyna. Osoby pijące dużo napojów alkoholowych i palacze są bardziej narażone na to, że pojawi się u nich łuszczyca skóry. Częste spożywanie trunków i wypalanie więcej niż 15 papierosów dziennie stwarza bardzo duże ryzyko zachorowania.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama