mężczyzna czytający książkę
© vitapix/Fotolia.com
Styl życia

Podstawowe rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: trans, osłupienie i amnezja

Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.

Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.

 

Osoby, które uległy wypadkowi, doświadczyły kataklizmu żywiołowego lub zamachu terrorystycznego często nie pamiętają momentu tragedii. Mają też poczucie, że to nie one uczestniczyły w bolesnym wydarzeniu.

Czym są zaburzenia dysocjacyjne?

Dysocjacja to sposób działania umysłu, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Niektóre zadania są realizowane automatycznie, bez zaangażowania świadomości, natomiast na innych trzeba się skupić. Zaburzenia dysocjacyjne są reakcją na stresujące sytuacje, polegającą na ograniczeniu świadomości. Taka osoba może mieć poczucie, że nie brała udziału w jakimś wydarzeniu lub zupełnie zapomnieć o jego przebiegu. Zdarza się też, że pod wpływem silnego stresu człowiek traci nad sobą kontrolę, wpada w szał, traci głos, natychmiastowo siwieje (w przeciągu kilku godzin) lub czuje ból w konkretnej partii ciała. Zaburzenia dysocjacyjne sprawiają, że osoba zestresowana przestaje panować nad swoim umysłem.

 

Rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: między innymi - rozdwojenie jaźni, fuga i utrata czucia.

 

Zaburzenia dysocjacyjne przyjmują 8 podstawowych rodzajów. Te formy dysocjacji mają doprowadzić od odreagowania intensywnych przeżyć.

  • Amnezja – polega na wybiórczej utracie pamięci. Osoba w amnezji dysocjacyjnej nie pamięta momentu traumatycznego wydarzenia, na przykład napaści lub pożaru domu.
  • Fuga – czyli ucieczka. Osoba w fudze nieświadomie wyrusza w podróż przed siebie, bez określonego celu. Może wejść w pierwszy napotkany autobus lub pociąg. Człowiek w fudze dysocjacyjnej nie sprawia wrażenia zagubionego, jego zachowanie nie odbiega od normy postępowania innych pasażerów. Przebywaniu w fudze może towarzyszyć amnezja.
  • Osłupienie – charakteryzuje się brakiem reakcji na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne. Aktywność ruchowa i intelektualna są wyraźnie spowolnione.
  • Zaburzenia ruchu – jest to rodzaj paraliżu całego ciała lub jakiejś jego części, na przykład kończyn. Osoba z zaburzeniem ruchu może, bez żadnej przyczyny, przestać chodzić na kilka tygodni.
  • Drgawki – przypominają atak padaczkowy, czyli intensywne i niekontrolowane drganie mięśni całego lub części ciała, ślinotok, szczękościsk, bezdech i szybkie poruszanie oczami. Osoba doświadczająca tego rodzaju zaburzeń dysocjacyjnych zachowuje świadomość.
  • Utrata czucia – jest to utrata umiejętności odczuwania bodźców i reagowania na nie. Osoba po wypadku może pokonać pieszo wiele kilometrów, pomimo urazu nóg.
  • Osobowość wieloraka - czyli rozdwojenie jaźni. U jednego człowieka występuje kilka osobowości, różniących się zachowaniem, preferencjami, sposobem myślenia oraz ilorazem inteligencji. Rozdwojenie jaźni uwypukla się w czasie odczuwania niebezpieczeństwa.
  • Trans – osoba w transie traci świadomość i kontakt z otoczeniem. Wszystko, co robi w transie, jest mimowolne. Człowiek może mieć atak agresji lub ciągle powtarzać te same słowa. 

Kobieta z bólem głowy
©Taku/Fotolia
Styl życia
Zaburzenia dysocjacyjne: czy osobowość człowieka może ulec zmianie?
Zaburzenia dysocjacyjne występują podczas odczuwania silnego stresu i w momencie podejmowania ważnych decyzji. To mechanizm obronny, który wywołać może rozpad tożsamości, zmiany zachowania, utratę wspomnień, zaburzenia motoryki, a nawet zmianę osobowości.

Zaburzenia dysocjacyjne występują podczas odczuwania silnego stresu i w momencie podejmowania ważnych decyzji. To mechanizm obronny, który wywołać może rozpad tożsamości, zmiany zachowania, utratę wspomnień, zaburzenia motoryki, a nawet zmianę osobowości .   Zaburzenia dysocjacyjne to przede wszystkim zaburzenie mechanizmów poznawczych, chroniących człowieka przed przykrymi i niepożądanymi myślami i odczuciami. Najczęściej są odpowiedzią na traumatyczne przeżycia i ściśle wiążą się z zespołem stresu pourazowego (jest to zespół dolegliwości, które odczuwa człowiek po wielkiej stracie, śmierci bliskiego czy przeżytej katastrofie). Rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych Dysocjacja (czyli oddzielenie, podział) występuje najczęściej u ludzi, którzy doświadczają traumy, noszą w sobie nierozwiązane trudności lub w dzieciństwie byli ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zaburzenia dysocjacyjne to m.in.:   fuga dysocjacyjna – ucieczka przed sytuacją stresową (np. daleka podróż czy chwilowa zmiana miejsca zamieszkania), najczęściej niepamiętana przez osobę chorą. Odbywa się przy amnezji wstecznej – wybiórczej i częściowej.   amnezja dysocjacyjna – utrata pamięci , szczególnie tej związanej z traumatycznymi przeżyciami. Podświadomość człowieka wypiera złe, zagrażające wspomnienia.   osłupienie dysocjacyjne – wprawia człowieka w całkowity bezruch. Osoba zastyga bez ruchu w pozycji leżącej lub siedzącej.   dysocjacyjne zaburzenie ruchu – niemożność poruszania jedną lub kilkoma kończynami. Bezwład zaburza koordynację ruchową i ogólną motorykę człowieka.   zespół Gansera, inaczej nazywany osobowością mnogą – powoduje, że u osoby chorej podczas silnego stresu występuje druga osobowość, całkowicie odmienna od jego własnej. Osoba chora nie ma świadomości,...

kobieta z zanikiem pamięci
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Utrata pamięci – jakie są rodzaje amnezji i skąd się ona bierze?
Amnezja to inaczej zanik pamięci. Jest to zaburzenie, które polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń z przeszłości. Amnezja może być czasowa lub całkowita. Często bywa wynikiem doznanego urazu fizycznego lub silnego wstrząsu psychicznego. Do jej rodzajów należą amnezja dysocjacyjna, amnezja wsteczna i amnezja następcza.

Amnezja to inaczej zanik pamięci . Jest to zaburzenie, które polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń z przeszłości. Amnezja może być czasowa lub całkowita. Często bywa wynikiem doznanego urazu fizycznego lub silnego wstrząsu psychicznego. Do jej rodzajów należą amnezja dysocjacyjna, amnezja wsteczna i amnezja następcza. Amnezja organiczna a amnezja psychogenna (dysocjacyjna) W zależności od przyczyny, która spowodowała zanik pamięci dzielimy amnezję na organiczną i psychogenną. Przyczyną amnezji organicznej może być uraz głowy, postępująca degeneracja neuronów, np. w chorobie Alzheimera, może też ona być skutkiem ubocznym terapii elektrowstrząsowej . Czyli amnezja organiczna wynika z fizycznego uszkodzenia – spowodowanego wypadkiem lub chorobą.   Amnezja psychogenna, czyli dysocjacyjna, występuje u osób, które doznały silnego wstrząsu psychicznego. Może ona stanowić jeden z objawów zespołu stresu urazowego u ofiar przestępstw i katastrof, uczestników wypadków, a także u żołnierzy, którzy brali udział w działaniach wojennych. Zakres zapominanych wydarzeń jest różny: może obejmować wszystko, co działo się przed traumatycznym wydarzeniem, wybrane sytuacje z przeszłości, może też dotyczyć tylko kilku pierwszych godzin po wydarzeniu . Amnezja wsteczna a amnezja następcza Innym kryterium podziału jest okres objęty amnezją. W przypadku amnezji wstecznej nie pamięta się wydarzeń, które nastąpiły przed urazem, lub traci się wiedzę zdobytą przed nim. Osoba, która cierpi na amnezję wsteczną, często zachowuje jednak umiejętności, które nabyła w przeszłości, np. wciąż potrafi prowadzić samochód lub grać na instrumencie muzycznym. Amnezja następcza polega natomiast na tym, że człowiek wskutek uszkodzenia mózgu przestaje być zdolny do zapamiętywania tego, co nastąpiło po urazie . Czy amnezja...

kobieta cierpi na bezsenność
©Gina Sanders/fotolia
Styl życia
Dyssomnie i parasomnie, czyli zaburzenia snu
Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia.

Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia. Pierwotne zaburzenia snu – dyssomnie Dyssomnie to właściwe zaburzenia snu , do których zaliczają się: bezsenność (pierwotna insomnia) – to zmniejszona ilość snu bądź gorsza jakość snu. Przyczyną bezsenności są: kłopoty z zasypianiem, przedwczesne przebudzanie się lub brak uczucia wyspania. Bezsenność pierwotna rozpoznawana jest, gdy jej objawy występują przez około miesiąc a bezsenność nie jest spowodowana przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi (np. kofeina, alkohol ), zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzeniami lękowymi, schizofrenią) ani chorobą somatyczną (np. chorobami tarczycy, niewydolnością wątroby) . nadmierna senność (pierwotna hipersomnia) – senność występuje pomimo przespania nocy. Sen się przedłuża lub jego epizody występują w ciągu dnia. Pierwotna hipersomnia rozpoznawana jest, gdy jej objawy powtarzają się przez co najmniej miesiąc i podobnie jak w przypadku pierwotnej bezsenności nie są spowodowane żadną chorobą somatyczną, zaburzeniami psychicznymi ani przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi. narkolepsja – choroba neuropsychiatryczna, na którą składają się cztery objawy – senność w ciągu dnia, omamy, katapleksja (nagła i odwracalna utrata napięcia mięśniowego) i porażenie przysenne (porażenie mięśni z równoczesnym zachowaniem świadomości). U osób cierpiących na narkolepsję rzadko występują wszystkie cztery objawy. zaburzenia rytmu snu i czuwania – zaburzenia snu pomiędzy indywidualnym rytmem snu a wymaganiami środowiskowymi. Zaburzenia rytmu snu prowadzą do nadmiernej senności wówczas, gdy osoba powinna czuwać i bezsenności...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner