Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.
Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków.
Czym jest trzustka?
Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami.
Jakie są przyczyny bólu trzustki?
Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn:
- Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne, lecz dokuczliwe kłucie w okolicach narządu. Dzieje się tak, gdyż organ jest podrażniony dużą ilością tłuszczów, cukrów, alkoholu lub soli. Zalecany jest odpoczynek, dieta lekkostrawna, a także picie dużej ilości wody oraz herbat ziołowych.
- Ostre zapalenie trzustki – chory czuje ostry, bardzo dokuczliwy ból, który może promieniować do pleców. Dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni, może niespodziewanie nawracać. Przyczyną ostrego zapalenia jest samotrawienie się przez trzustkę. Dzieje się tak z powodu złogów w przewodach żółciowych.
- Przewlekłe zapalenie trzustki – objawia się podobnie, jak ostre zapalenie, z tym, że ból początkowo jest mniejszy. Z tego powodu chory może zignorować dolegliwości. Wraz z rozwojem choroby ból staje się nie do wytrzymania, a narząd zaczyna obumierać. Pęcherzyki i kanaliki trzustkowe rozszerzają się i zwapniają. Główną przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.
- Torbiel trzustki – pojawiają się na skutek urazów brzucha. Ból jest silny i przewlekły.
Nowotwór trzustki – jest bardzo trudny do wyleczenia, a w trakcie postępowania choroby, bóle nasilają się. Nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami żołądkowymi lub niestrawnością. Przyczyną choroby może być długotrwały stres, nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz obciążenie genetyczne.
- Jak żyć zdrowo z korzyścią dla organizmu? Czego nie lubi trzustka - dieta dla trzustki.
- Jeśli trzustka boli, nie wolno tego ignorować! Jak radzić sobie z bólem trzustki: przyczyny i objawy towarzyszące.
- Co po usunięciu trzustki? Czy jest możliwe życie bez trzustki?
- Jak diagnozuje się choroby trzustki? Badania na choroby trzustki to m.in. USG, aspat, tomografia komputerowa.
- Zdiagnozuj swoją trzustkę! Choroby trzustki: przewlekłe zapalenie trzustki - przyczyny i objawy.