kobieta z książką i dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Biznes dla mam: pomysł na własną firmę

Zestawienie bilansu własnych zasobów (w tym wsparcia bliskich) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes dla mamy.

Zestawienie bilansu własnych zasobów (w tym wsparcia bliskich) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes dla mamy.

Biznes i bycie mamą

Już samo macierzyństwo wydaje się być pracą na cały etat a nawet na dwa etaty. Pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego z własnym biznesem (który będzie jak kolejne dziecko) jest niemałym wyzwaniem. Dobrze taki plan przemyśleć wspólnie z najbliższymi, bo będzie on wymagał zmian nie tylko od przyszłej właścicielki firmy, ale i od jej bliskiego otoczenia.

Pomysły na biznes dla mam

Każda z mam może poszczycić się pewnymi umiejętnościami czy wiedzą. Od tego, jakie są jej zainteresowania, będzie zależał wybór biznesu. Przykłady pomysłów innych mam: realizowanie swoich pasji artystycznych, pisanie (bajek dla dzieci, własnego bloga, tekstów reklamowych, programów szkoleń e-learningowych) czy doradztwo online (pomoc w nauce języków, wsparcie prawne, księgowe). Wybór pomysłu musi być uwarunkowany posiadanymi predyspozycjami.

Marzenia i umiejętności

Poszukiwanie pomysłu na własny biznes to dobry moment, aby odkurzyć dawne marzenia, wcielić w życie obecne pomysły, albo pomyśleć, jaką misję chciałoby się realizować dzięki własnej działalności. Potem przychodzi czas na zweryfikowanie własnej wiedzy i umiejętności. Przydatne może być wszystko: dotychczasowe doświadczenia, fachowa wiedza, umiejętności społeczne i komunikacyjne, określone cechy osobowości czy umiejętność metodycznego działania. Taki bilans własnych zasobów jest podstawą przy snuciu dalszych planów.

Przyszli klienci

Kolejnym krokiem będą rozmowy i przyjrzenie się otoczeniu. Rozmowy z innymi przedsiębiorczymi kobietami, które już odniosły pierwsze sukcesy pozwolą zorientować się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, czego się wystrzegać, a w co inwestować czas. Inspiracją do szukania pomysłów mogą być inni ludzie – to oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują i jakich produktów albo usług jeszcze im brakuje. Porównanie wymagań rynku i własnych zasobów pozwoli sprawdzić, czy w planie na własny biznes są jeszcze luki i da szansę ich uzupełnienia.

 

Podobno jeśli mama jest szczęśliwa, to szczęśliwe są i dzieci. Zatem jeśli kobieta odczuwa potrzebę realizowania swojej pasji przez własny biznes i ma wiedzę i umiejętności, aby to robić, otoczenie powinno być wsparciem i pomocą w realizacji jej marzeń.

mężczyzna kalkulujący opłacalność projektu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes z małym kapitałem: pomysł na własną firmę
Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes.

Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes. Pomysły na biznes Jeśli przyszły przedsiębiorca ma niewielkie środki finansowe na zainwestowanie w swój biznes, jego kapitałem będzie wiedza i umiejętności i to od nich będzie zależał wybór branży: usługi informatyczne (naprawa sprzętu, programowanie, projektowanie stron internetowych), doradztwo (prawne, księgowe, specjalistyczne związane z branżą przedsiębiorcy, psychologiczne, edukacyjne, zawodowe), wytwarzanie niszowych przedmiotów, pisanie (branżowych artykułów, programów szkoleń e-learningowych, tekstów reklamowych, bloga na specjalistyczny temat) czy opieka (nad dziećmi, osobami zależnymi, zwierzętami). Przykład Ktoś ma obszerną wiedzę z dziedziny dietetyki. Decyduje się podzielić swoją wiedzą i postanawia połączyć w swojej działalności założenie bloga z udzielaniem porad dietetycznych online. Koszty, które będzie musiał ponieść to m.in.: wykupienie domeny (od 20 do 100 zł płatne co roku), zakupienie hostingu (od 50 do nawet kilkuset złotych rocznie), zainwestowanie w reklamę (np. na portalu społecznościowym, koszt można ustalić w zależności od potrzeb, powiedzmy 100 zł) oraz pokrycie kosztów ZUS (przez pierwsze dwa lata niższe składki miesięczne: ubezpieczenie społeczne 153,12 zł i ubezpieczenie zdrowotne 261,73 zł) i ewentualne wsparcie księgowej (od 150 zł wzwyż). Jeśli działalność prowadzona będzie w domu, a doradztwo ma być udzielane online, nie poniesie kosztów wynajmu lokalu. Poznanie potrzeb rynku Rozmowy z ludźmi i przyjrzenie się trendom na rynku będzie równie istotnym krokiem podczas wyboru pomysłu na biznes. Może okazać się, że osoby zaangażowane w realizowanie podobnych przedsięwzięć na innym...

młoda kobieta z pomysłami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w małym mieście: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.

Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.   Firmę tworzy przede wszystkim kapitał ludzki, a kapitałem ludzkim w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej założyciel i twórca. Dlatego tak istotne jest, aby w poszukiwaniu pomysłu na biznes uwzględnić jego zasoby. Czym jest bilans zasobów i czego potrzebuje rynek? Przyszły przedsiębiorca powinien stworzyć bilans własnych zasobów i zastanowić się nad tym, co już ma, a czego jeszcze mu brakuje, aby rozpocząć swoją działalność. Pod uwagę można wziąć zarówno wiedzę fachową, jak i umiejętności działania metodycznego, świadomość własnych kompetencji społecznych czy cech osobowości.   Warto wykorzystać swoją lub stworzyć nową sieć kontaktów, która po pierwsze udzieli informacji na temat szans i zagrożeń prowadzenia biznesu w określonej branży , a po drugie pomoże we wstępnej analizie potrzeb rynku. Rozejrzenie się dookoła i zweryfikowanie, czego brakuje w otoczeniu i za co ludzie będą skłonni zapłacić, albo sprawdzenie które z istniejących pomysłów mogą zostać udoskonalone, jest niezbędne podczas przygotowywania się do rozpoczęcia działalności. Zestawienie oczekiwań rynku i własnych umiejętności pokaże, czego jeszcze brakuje w planie przyszłego przedsiębiorcy. Jakie mogą być pomysły na biznes w małym mieście? 1) Miejsca i usługi dopasowane do seniorów. Ta grupa często jest zaniedbywana, a wiele dojrzałych osób nadal chce się uczyć. Usługi dla osób starszych mogą dotyczyć: obsługi komputera i korzystania z nowych technologii, zajęć artystycznych czy zajęć tanecznych i ruchowych. może to być też miejsce spotkań zaprojektowane z myślą o starszych osobach, gdzie będą mogły w swoim gronie spędzić czas przy dobrej kawie czy pysznym...

kobieta z tabletem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes na wsi: jak odnaleźć niszę?
Zestawienie bilansu własnych zasobów (wiedzy, umiejętności, przestrzeni, ziemi) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes na wsi.

Zestawienie bilansu własnych zasobów (wiedzy, umiejętności, przestrzeni, ziemi) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes na wsi.   Przy poszukiwaniu pomysłu na biznes dobrze jest zainspirować się rozmowami z innymi ludźmi. To oni mogą wskazać, jakich produktów czy usług brakuje i na jakie mogłoby znaleźć się zapotrzebowanie. Potem trzeba jeszcze zweryfikować własną wiedzę i umiejętności. Wykorzystanie wiedzy Fachowa i specjalistyczna wiedza jest w cenie. Odbiorców można szukać zarówno w bliskim otoczeniu, jak i dzięki rozwojowi technologicznemu, w całym kraju lub nawet na całym świecie. Zatem kapitałem w biznesie może być fachowa wiedza i świadomość możliwości jej zastosowania. Wiedza może dotyczyć zarówno spraw związanych z hodowlą i uprawą, ale także całej gamy innych tematów – od doradztwa przy pisaniu wniosków o dofinansowania przez szeroko pojętą wiedzę informatyczną , po znajomość rynku finansowego i oferty ubezpieczeń. Wykorzystanie umiejętności Pomysłem na biznes jest również wykorzystanie w nim swoich umiejętności. I znów wybór branży, będzie zależał od predyspozycji przyszłego przedsiębiorcy. Może ma on wiedzę związaną z budowlanką i wykończeniem wnętrz , może mistrzowsko układa fryzury i robi świetny makijaż, albo zajmuje się stolarką i odzyskiwaniem uroku zapomnianych mebli, a może sprawnie i szybko radzi sobie z pracami domowymi i tymi wokół domu. Warto przeprowadzić wśród bliższych i dalszych sąsiadów wywiad, jakich usług brakuje w ich miejscowości. Wykorzystanie ziemi i zwierząt Coraz większą popularnością cieszą się uprawy naturalne czy ekologiczne i coraz więcej osób jest w stanie zapłacić więcej za żywność, która nie jest pełna chemii. Zatem ziemię można wykorzystać pod uprawy warzyw i owoców, a żeby nie ograniczać się sezonowością,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner