Podpaska, wkładka higieniczna
© alswart/Fotolia.com
Styl życia

Ekologiczne podpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe i kubeczki menstruacyjne to ekologiczne zamienniki zwykłych podpasek i tamponów, których można używać wielokrotnie. Podpaski wielorazowe są zrobione z organicznego materiału i zapinane na napa po zewnętrznej stronie bielizny. Zużytą podpaskę należy odmoczyć i wyprać, by nadawała się do kolejnego użycia.

Podpaski wielorazowe i kubeczki menstruacyjne to ekologiczne zamienniki zwykłych podpasek i tamponów, których można używać wielokrotnie. Podpaski wielorazowe są zrobione z organicznego materiału i zapinane na napa po zewnętrznej stronie bielizny. Zużytą podpaskę należy odmoczyć i wyprać, by nadawała się do kolejnego użycia.

 

Podpaski wielorazowe są wykonane w całości z materiałów ekologicznych. Są przewiewne, zwykle nie wywołują podrażnień ani odparzeń, co odróżnia je od zwykłych podpasek jednorazowych. Gdzie je można kupić? W sklepach online dostępne są modele różnych marek w wielu wzorach.

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pomidorowym

Noszenie podpasek wielorazowych

Podpaski wielorazowe mają różne długości i stopnie chłonności, dlatego można dopasować je do intensywności miesiączki. Niektóre podpaski wielorazowe mają wyjmowane wkłady, dzięki czemu można zwiększyć lub zmniejszyć możliwości chłonne. Aby zamocować podpaskę, jej skrzydełka wywija się na zewnątrz bielizny, łączy i zapina na napa. Podpaski nie zawierają kleju.

Jak prać podpaski wielorazowe?

Po usunięciu użytej podpaski konieczne jest jej wypłukanie w zimnej wodzie (ciepła utrwala plamy), dzięki temu można pozbyć się dużej części krwi. Warto też zostawić ją do moczenia (również w zimnej wodzie). Nie należy dopuszczać do zaschnięcia zużytej podpaski. Materiałowe wkładki można prać w pralce automatycznej w temperaturze 40 lub 60°C, najlepiej z ręcznikami i pościelą. Dobrym pomysłem jest użycie odkażającego (antybakteryjnego) detergentu. Nie należy jednak stosować środków zmiękczających, bo zmniejszają chłonność tkaniny. Podpaski trzeba też wyprać przed pierwszym użyciem.

 

Ekologiczne podejście do miesiączki zaowocowało też powstaniem kubeczków menstruacyjnych wielokrotnego użytku (tu link), które są zamiennikiem tamponów.

 

Młoda kobieta szykuje się do wyjścia w łazience.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Kubeczki menstruacyjne, podpaski i tampony: wady i zalety. Co wybrać?
Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.   Okres, czyli pierwsza faza cyklu menstruacyjnego – krwawienie miesiączkowe, trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie kobieta traci od około 50 do 150 mililitrów krwi. Oprócz krwi na zewnątrz wydostają się śluz oraz złuszczony nabłonek macicy. Rynek artykułów higienicznych dla kobiet oferuje cztery rodzaje produktów na „te” dni: podpaski jedno- i wielorazowe, tampony oraz kubeczki menstruacyjne.   Tampony i kubeczki menstruacyjne – higiena użytkowania   Tampony i kubeczki menstruacyjne działają w podobny sposób – zapobiegają wypływaniu wydzieliny na zewnątrz pochwy. Tampony ją pochłaniają, a kubeczki gromadzą w zbiorniczku. Te dwa artykuły różni także wpływ na środowisko. Tampony jednorazowe są nieekologiczne – po zużyciu wyrzuca się je, a w trakcie jednej miesiączki zużywa się kilkanaście sztuk; kubeczek menstruacyjny jest wielokrotnego użytku , dzięki czemu nie produkuje odpadów – należy go regularnie opróżniać, płukać i można aplikować ponownie.   Zarówno tampony, jak i odpowiednio dopasowane pod względem twardości i rozmiaru kubeczki menstruacyjne pozwalają na dużą swobodę ruchów i mogą być komfortowe w noszeniu. Tampony ani kubeczki menstruacyjne nie podrażniają skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i są dyskretne.   Obie metody zabezpieczenia przed przeciekaniem mają też wady. Tampony mogą u niektórych wywoływać zespół wstrząsu toksycznego , co może zagrażać...

tampon na dłoni
©Michal Ludwiczak/fotolia
Fleszstyle
Tampony – jak ich używać i co ile zmieniać
Tampony to wybór alternatywny wobec podpasek i kubeczków menstruacyjnych. Można zakładać je samymi dłońmi lub aplikatorem do tamponów. Wkłada się je tak głęboko, by nie czuć ich przy noszeniu. Także dziewice mogą używać tamponów, jeśli błona dziewicza ma kształt rogalika lub pierścieniowy.

Tampony to wybór alternatywny wobec podpasek i kubeczków menstruacyjnych. Można zakładać je samymi dłońmi lub aplikatorem do tamponów. Wkłada się je tak głęboko, by nie czuć ich przy noszeniu. Także dziewice mogą używać tamponów, jeśli błona dziewicza ma kształt rogalika lub pierścieniowy. Rodzaje i rozmiary tamponów W drogeriach i sklepach można kupić tampony z aplikatorem lub bez. A plikator umożliwia wsunięcie tamponu bez pomocy palca i dzięki temu chroni przez wprowadzeniem zarazków przenoszonych na dłoniach . Jest to szczególnie istotne w podróży, gdy dbałość o higienę jest utrudniona. Tampony są dostępne w różnych rozmiarach, dostosowanych do intensywności krwawienia. Zwykle ich chłonność (małą, normalną lub dużą) określa liczba kropelek na opakowaniu. Im mniejsza, tym mniejszy i mniej chłonny tampon. Co ile zmieniać tampon? Na początku miesiączki, gdy krwawienie jest bardziej obfite, tampon trzeba zmieniać co 3-4 godziny. W ostatnich dniach okresu tampon wystarczy wymienić po 4-6 godzinach. Tampony są używane także na noc, ale używając ich w ten sposób, trzeba pamiętać, że tampon nie powinien zostawać w pochwie przez więcej niż 8 godzin. Po tym czasie zaczynają namnażać się bakterie i może dojść nawet do zespołu szoku toksycznego. Trzeba więc pamiętać o regularnej wymianie tamponów. Tampony a dziewictwo Tampon aplikuje się do wewnątrz, dlatego młode dziewczyny obawiają się, czy nie uszkodzi on błony dziewiczej. Czy dziewica może używać tamponów? Tak, jeśli aplikacja tamponu nie sprawia jej bólu – gdy błona dziewicza ma kształt półksiężyca lub pierścieniowy. Gdy nie ma otworów, używanie tamponów może być niekomfortowe lub nawet niemożliwe . Dziewice i młode kobiety powinny używać tamponów w najmniejszym rozmiarze. Jak głęboko włożyć tampon i gdzie dokładnie? Tampony aplikuje się do pochwy,...

kobieta leży w łóżku
©nuzza11/fotolia
Styl życia
Kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek i tamponów
Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów.

Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów. Działanie kubeczków menstruacyjnych Działanie kubeczków menstruacyjnych jest proste i polega na tym, że zbiera się w nich to wszystko, co zostaje podczas okresu usunięte z organizmu. Kubeczki menstruacyjne mają kształt kieliszków i są wykonane z silikonu medycznego . Materiał ten nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych, łatwo go utrzymać w czystości. Szersza część kubeczka przylega do ścianek pochwy i zapobiega przeciekaniu. Jako że kubeczki menstruacyjne wkłada się do pochwy, konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny , by uniknąć infekcji. Obok podpasek i tamponów kubeczki to produkty menstruacyjne, które trzeba dobrać indywidualnie i w zależności od potrzeb. Opinie o kubeczkach menstruacyjnych zależą w dużej mierze od właściwego doboru rozmiaru tego typu wkładki menstruacyjnej . Zbyt mały kubeczek nie ochroni przed przeciekaniem, a zbyt duży może uwierać i być po prostu niewygodny. Jak stosować kubeczki menstruacyjne? Aby zaaplikować kubeczek menstruacyjny, należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję ułatwiającą wsunięcie go do pochwy . Przede wszystkim należy dokładnie umyć ręce. Potem kubeczek w jego szerszej części należy nieco zgnieść w palcach, trzymając go tak, by łatwo było go zaaplikować. Konieczne jest rozluźnienie mięśni pochwy, w przeciwnym razie włożenie kubeczka może być nieprzyjemne lub nawet niemożliwe. Po włożeniu kubeczka na komfortową głębokość trzeba sprawdzić, czy dokładnie przylega do ścianek pochwy. W tym celu trzeba nim...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik