Nagrody z gier, loterii i konkursów – konsekwencje podatkowe
Wygrana w konkursie, grze czy loterii wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika to z tego, iż wygrana taka należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody.
Wygrana w konkursie, grze czy loterii wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika to z tego, iż wygrana taka należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody.
Podatek od nagród: ustawa o podatku dochodowym
Dochód pochodzący z gier, nagród, loterii i zakładów wzajemnych podlega, wedle słów art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, podatkowi zryczałtowanemu. Dotyczy on nagród uzyskanych na obszarze Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Stawka podatku wynosi 10% i jest on opłacany przez organizatora konkursu czy loterii. To właśnie organizator jest płatnikiem tego podatku, czyli powinien pobrać należny podatek i odprowadzić go do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. W praktyce jednak koszt podatku ponosi osoba wygrywająca – w przypadku nagród pieniężnych dojdzie do potrącenia 10% wartości wygranej, natomiast gdy w grę wchodzi nagroda rzeczowa – organizator konkursu czy loterii powinien przed jej wydaniem pobrać od wygrywającego odpowiednią kwotę, stanowiącą 10% wartości przedmiotu nagrody.
Podatek od nagród: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
Co więcej, najnowsze orzecznictwo wskazuje, iż obowiązek odprowadzenia 10% podatku od nagrody spoczywa na organizatorze również wtedy, gdy osobą wygrywającą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Wcześniej bowiem powszechną praktyką było uznawanie, że skoro dana osoba brała udział w akcji promocyjnej ze względu na prowadzoną przez siebie działalność, to otrzymana nagroda stanowiła przychód z działalności gospodarczej, w związku z czym opodatkowana była jako dochód tej osoby i obowiązek odprowadzenia podatku z tego tytułu spoczywał na wygrywającym.
- CIT opłacają nie tylko osoby prawne. Podatkowi dochodowemu od osób prawnych podlegają także m.in spółki kapitałowe w organizacji czy grupy kapitałowe.
- Rzeczywisty obowiązek podatkowy w odniesieniu do wszelkich odroczeń wchodzi w życie z końcem roku. Odroczony podatek dochodowy służy ukazaniu realnej sytuacji, w jakiej znajduje się firma.
- Rozliczanie się na podstawie skali podatkowej, warunkuje rozliczanie się z zaliczki na poczet podatku po przekroczeniu 3091 zł dochodu miesięcznie. Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oblicza się od dochodu z początku roku.
- Forma opodatkowania działalności jest dowolna. Podatek dochodowy od osób fizycznych to obowiązek przedsiębiorców.
- Działalność gospodarcza może przynieść nawet 150 tysięcy euro zysku. Wówczas opłaca się rozliczanie działalności podatkiem zryczałtowanym.
- Właściciel lokalu może wynajmować go lako firma. Podatek dochodowy od najmu mieszkania będzie wówczas wynosić 19%.