Wielkanocne dekorowanie jajek
TRADYCJE

Dekorowanie wielkanocnych jajek: pisanki, kraszanki i wydmuszki

Dekorowanie wielkanocnych jajek: pisanki, kraszanki i wydmuszki

Pisanki, kraszanki i wydmuszki, nazywane również ażurkami, to nieodłączny element dekoracyjny świąt Wielkanocnych. Można je pomalować, okleić naklejkami, a także wyskrobać na nich różne wzory. Do przyozdobienia wielkanocnych jaj można wykorzystać wstążki, włóczkę, cekiny oraz kolorową krepinę (bibułę).

Tradycja przyozdabiania jajek pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Malowali je starożytni Grecy na cześć bogini piękności – Afrodyty. W dawnej Polsce dekorowaniem jajek zajmowały się młode dziewczęta, które w Wielki Poniedziałek obdarowywały najładniej umalowaną pisanką chłopaka, który przypadł im do gustu.

Pisanki

Pisanki wielkanocne to jajka o różnokolorowych zdobieniach. Dawniej do ich zabarwienia używano naturalnych barwników, np. cebuli, a do tworzenia wzorów – wosku. Obecnie można mówić o przedświątecznym, rodzinnym rytuale robienia pisanek. Najczęściej wykorzystuje się do tego barwniki spożywcze. Wpływ na wygląd pisanki ma naturalne ubarwienie skorupki jajka. Zaleca się wybierać te najjaśniejsze, ponieważ uzyskany na nich kolor będzie bardziej intensywny.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z jogurtu greckiego

Przy dekoracji jajek wielkanocnych liczy się kreatywność. Warto użyć naklejek lub papieru samoprzylepnego, z którego można wyciąć różne wzory. Przy przyozdabianiu pisanek sprawdzą się również gotowe szablony, które wystarczy przyłożyć do jajka i odmalować. Efektownym pomysłem na zrobienie pisanek jest wykonanie dla nich „ubranek” na drutach. Najlepiej postawić na różnokolorowe obszycia w stylu vintage. Ciekawym sposobem na jajka wielkanocne jest zrobienie oklejanek, które można udekorować wstążkami, włóczką, cekinami, bibułą czy papierem kolorowym.

Kraszanki

Kraszankami nazywa się jajka wielkanocne, które gotuje się w naturalnych barwnikach. Mają one jednolity kolor, który można pozyskać z takich produktów spożywczych, jak:

  • czerwona kapusta – niebieski,
  • burak – fioletowy,
  • dynia lub marchew – pomarańczowy,
  • kawa lub łupiny cebuli – ciemnobrązowy,
  • kurkuma lub szafran – żółty,
  • pietruszka – zielony,
  • łupiny czerwonej cebuli – różowy,
  • łupiny orzecha włoskiego – czarny.

Kraszanki nie mają żadnych wzorów i ozdobników. Coraz częściej do ich barwienia używa się syntetycznych środków, których ceny zaczynają się już 5 zł za sztukę. Przed malowaniem kraszanek należy dokładnie umyć jajko płynem do naczyń. Ułatwia to wnikanie barwnika w skorupkę. Można je również natrzeć oliwą, dzięki czemu będzie się ono błyszczało. Dobrym sposobem na utrwalenie koloru kraszanki jest dodanie do wywaru z barwnikiem łyżki octu.

Wydmuszki

Wydmuszki są popularnymi ozdobami wielkanocnymi, które wykonuje się przez (jak sama nazwa wskazuje) wydmuchanie środka jajka. Najlepiej użyć do tego igły tapicerskiej, za pomocą, której należy wykonać niewielki otwór na czubkach ozdoby wielkanocnej. Do wykonania ażurki można użyć również frezarki lub małej szlifierki. Wydmuszki najczęściej przyozdabia się takimi samymi sposobami jak pisanki. Zaleca się jednak użyć farb akrylowych lub konturowych do szkła. Ich zaletą jest to, że są lekkie i nie obciążają nadmiernie ażurek.

Malowanie pisanek z dzieckiem
© grki/Fotolia.com
Styl życia
Ozdoby wielkanocne: jak zrobić pisanki za pomocą folii bąbelkowej?
Dekoracje wielkanocne można przygotować razem z dzieckiem, co będzie dla niego doskonałą zabawą oraz możliwością włączenia się do świątecznych przygotowań. Oryginalną metodą na malowanie jajek jest użycie folii bąbelkowej, pomalowanej wcześniej kolorową farbą plakatową.

  Dekoracje wielkanocne można przygotować razem z dzieckiem, co będzie dla niego doskonałą zabawą oraz możliwością włączenia się do świątecznych przygotowań. Oryginalną metodą na malowanie jajek jest użycie folii bąbelkowej, pomalowanej wcześniej kolorową farbą plakatową.   Pisanki, kraszanki i wydmuszki można dekorować na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych z nich jest malowanie jajek gotowymi barwnikami spożywczymi lub przy pomocy naturalnych koloryzujących składników, jak: łupiny cebuli, buraki, czerwona kapusta czy kawa.   Jak zrobić wydmuszkę? Ozdoby wielkanocne najlepiej przygotowywać z pustych skorupek jaj. Aby przygotować wydmuszkę wystarczy grubą igłą bądź cyrklem wykonać otwory z obu stron jajka. Białko i żółtko z wnętrza skorupki usuwa się poprzez dmuchanie w jeden z przygotowanych wcześniej otworów. Zawartość jajka można później wykorzystać do ciasta lub na omlet czy jajecznicę.   Malowanie jajek przy użyciu folii bąbelkowej, krok po kroku Wspólne malowanie jajek wielkanocnych z dzieckiem to pomysł na miłe spędzenie czasu razem. Gotowe ozdoby na Wielkanoc  maluch może później umieścić w świątecznym koszyczku bądź udekorować nimi własny pokój. Zabawa z dzieckiem jest całkowicie bezpieczna i gwarantuje przyjemnie spędzony razem czas.   Potrzebujesz: kilku wydmuszek, folii bąbelkowej, kolorowych farb plakatowych, nożyczek, pędzla, kubka z wodą.   Sposób wykonania: Przygotowane wcześniej wydmuszki opłucz bieżącą wodą i pozostaw do samoistnego wyschnięcia. Folię bąbelkową potnij na małe kawałki i każdy z nich pomaluj innym kolorem farby. Do skorupki jajka przykładaj jeszcze mokrą folię, tak aby odbił się na nich kształt...

pisanki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Malowanie, wydrapywanie, woskowanie i oklejanie to 4 sposoby na piękne pisanki
Robienie pisanek to jedna z tradycji wielkanocnych i trudno sobie wyobrazić te święta bez kolorowych jajek. Wciąż wykorzystuje się dawne metody robienia pisanek, ale powstało też kilka nowych technik, jak np. decoupage.

Robienie pisanek to jedna z tradycji wielkanocnych i trudno sobie wyobrazić te święta bez kolorowych jajek. Wciąż wykorzystuje się dawne metody robienia pisanek, ale powstało też kilka nowych technik, jak np. decoupage. Kraszanki i drapanki – tradycyjne pisanki do koszyczka i na wielkanocny stół Kraszanki to pisanki jednokolorowe . Niegdyś jajka farbowało się nie tak jak dziś – gotowymi barwnikami w proszku, które trzeba rozpuścić w wodzie i włożyć do niej ugotowane jajko.   Używano do tego roślin o właściwościach barwiących. Czerwono-brązowy kolor uzyskiwano podczas gotowania jajek w łupinach cebuli, czarne kraszanki powstawały w wyniku gotowania z łupinami orzecha włoskiego lub korą dębu , a różowe – dzięki burakom. Malowano jajka również na zielono, niebiesko i żółto, a także na fioletowo. Zielone pisanki robiło się dzięki listkom barwinka, bardzo popularnego o tej porze roku, niebieskie – dodając do wody suszone kwiaty bławatka, żółte ze złotym odcieniem poprzez gotowanie ich z kwiatami nagietka lub korą młodej jabłoni; na fioletowo jajka barwiono dzięki kwiatom malwy.   Tak pomalowane jajka były ozdobą samą w sobie, ale pozwalały również na wydrapywanie w nich wzorów. Tak powstawały tzw. drapanki . W wydrapywaniu ogranicza jedynie wyobraźnia. Ale aby robić kształtne wzory czy napisy potrzeba trochę wprawy. Do wydrapywania można używać szydełka, ostrego końca nożyka czy np. igły. Pisanki metodą batikową – przy użyciu wosku Aby zrobić piękne pisanki we wzory, można posłużyć się metodą batikową , czyli z wykorzystaniem wosku . Polega ona na tym, że na jajkach tworzy się wzór przy pomocy wosku, a dopiero potem farbuje jajko – dzięki temu po usunięciu wosku zostaną wzory narysowane wcześniej. Najlepiej sprawdza się naturalny wosk pszczeli, który trzeba rozpuścić. Z pojemniczka wosk pobiera się...

kolorowe pisanki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powiew wiosny widoczny w dekoracjach wielkanocnych
Budząca się do życia przyroda jest bardzo inspirująca, jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne. Dom ozdobić można kwiatami wiosennymi, ale także bukszpanem, kolorowymi pisankami czy zajączkami. Z tych wszystkich elementów można zrobić wielkanocne stroiki. Dekoracją będą też rzeczy codziennego użytku w kolorach pastelowych czy z motywami wielkanocnymi.

Budząca się do życia przyroda jest bardzo inspirująca, jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne. Dom ozdobić można kwiatami wiosennymi, ale także bukszpanem, kolorowymi pisankami czy zajączkami. Z tych wszystkich elementów można zrobić wielkanocne stroiki. Dekoracją będą też rzeczy codziennego użytku w kolorach pastelowych czy z motywami wielkanocnymi. Świeże rośliny używane do dekoracji wielkanocnych Stół świąteczny to nie tylko potrawy, ale i dekoracje wielkanocne. W roli ozdób sprawdzą się bukiety ze świeżych, wiosennych kwiatów, np. narcyzów, żonkili , frezji, hiacyntów czy barwinków. Można je umieścić w malutkich wazonach zrobionych ze skorupek od jaj. Pięknie będą prezentowały się także różnokolorowe lub wyłącznie żółte tulipany, a w bukiet można wetknąć dodatkowo kurczaczki czy pisanki z przepiórczych jajek na patyczkach . Roślinami, które nadadzą się na dekoracje wielkanocne, są też krzewy wiosenne – forsycja i bukszpan. Wszystkich tych roślin można użyć jako samodzielnych ozdób lub w kompozycjach, np. w stroiku świątecznym. Wielkanocne stroiki udekorują cały dom Małe i duże pisanki, wydmuszki, puchate kurczaczki czy zajączki to rekwizyty, które mogą znaleźć się w stroiku świątecznym. Tego typu dekoracje wielkanocne można postawić w wielu miejscach w domu, nie tylko na stole. Atrakcją dla dzieci będzie stroik składający się np. z malutkich, czekoladowych pisanek. Pięknie będą prezentowały się też koszyczki uplecione z gałązek brzozowych i wypełnione kolorowymi jajkami, kwiatami czy kompozycją z forsycji, liści barwinku i kurczaczków czy zajączków. Z gałązek można pleść też wieńce i dekorować je motywami wielkanocnymi – taką ozdobę można i położyć, i zawiesić na ścianie. Pisanki decoupage – nowoczesne dekoracje wielkanocne Pisanki wykonane metodą decoupage mogą być małymi arcydziełami, ponieważ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik