Dziecko uczy się w książkach.
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia

Pierwszoklasista w szkole nie chce się uczyć: porady dla rodziców, jak motywować dziecko do nauki

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

 

Odrabianie prac domowych to dla pierwszoklasisty nowość i żmudny obowiązek. Zanim dziecko przyzwyczai się to nauki w domu potrzebuje wskazówek od rodziców. Ważne, aby rodzice nie odrabiali lekcji za dziecko, a jedynie podpowiadali gdzie i jak szukać informacji lub motywowali do pracy.

Pierwszoklasista w szkole uczy się dla siebie, nie ocen

Gdy dziecko nie chce się uczyć, warto porozmawiać z nim o tym po co w ogóle ludzie zdobywają wiedzę. Zamiast powtarzać: Musisz się uczyć, bo jak nie to będziesz kopać rowowy w przyszłości, lepiej uświadomić dziecku, że uczy się dla siebie. Jeżeli będziesz dobry w tym co cię interesuje, w przyszłości będziesz odnosić sukcesy. Nie ma osoby, która jest najlepsza we wszystkim. Jeśli dziecko lubi pisać opowiadania i dobrze mu to wychodzi, lepiej skupić się na rozwijaniu tych umiejętności, niż np. matematyce, która go nie interesuje.

Rodzice jako przykład dla dziecka

Dzieci obserwują swoich rodziców i naśladują ich. Warto więc dawać dobry przykład w domu. Dobrze jest pokazywać dziecku, że nauka może być przyjemna i że w każdym wieku człowiek się uczy, np. mama kupiła sobie poradnik „Jak dbać o ogródek”. Warto czytać pierwszakowi o czymś co go interesuje. Jeżeli dziecko lubi psy, można sięgnąć po literaturę, w której główny bohater ma psa i przeżywa z nim przygody. Być może to zaciekawi malucha.

Koncentracja na silnych stronach dziecka

Jeżeli dziecko nie jest wybitne z jakiegoś przedmiotu i nie interesuje się daną dziedziną – nie warto go karcić za kolejny zły stopień. Negatywna reakcja ze strony rodziców może spowodować, że dziecko zacznie bać się przedmiotu i nie będzie chciało się uczyć wierząc, że się do tego nie nadaje. Lepiej skupić się na mocnych stronach pierwszoklasisty. Docenianie i chwalenie nawet najmniejszych postępów w nauce zmotywuje dziecko do dalszej pracy, doda nadziei i odwagi.

Zapewnienie ciszy i spokoju podczas nauki

Jeśli w domu są inne dzieci uczące się, dobrze gdy rodzice zarządzą wspólną godzinę odrabiania lekcji. Pierwszoklasista powinien mieć oddzielny kąt do nauki w postaci biurka, lampki i wygodnego krzesła lub fotela. Kiedy dziecko się uczy warto zadbać, aby w tym czasie była cisza. Odkurzanie lub słuchanie muzyki warto przełożyć na później.


 
Chłopiec przysypia przy książkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak zmotywować dziecko do nauki – 5 wskazówek
Motywacja dziecka do nauki powinna opierać się na założeniu, że nauka to bezcenna wartość, a nie przykry obowiązek.

Motywacja dziecka do nauki powinna opierać się na założeniu, że nauka to bezcenna wartość, a nie przykry obowiązek.   Nie skutkuje motywacyjnie straszenie dziecka („Będziesz pracował na budowie”) czy wynagradzanie dobrych ocen, np. pieniędzmi, zakupami. Stawianie siebie lub innej osoby za przykład też może nie być wystarczająco przekonujące – każdy człowiek ma inne predyspozycje i uzdolnienia. Sposoby na zachęcenie dziecka do nauki Aby nauka była szybka i przyjemna, konieczny jest czas i wysiłek poświęcony dziecku. W procesie nauki ważna jest synchronizacja obu półkul – lewej (logicznej i językowej) z prawą (odpowiedzialną za wyobraźnię i emocję).   Naucz dziecko wykonywać mapy myśli – nielinearne notatki (bogate w obrazki i kolory) sprawią, że materiał do opanowania będzie wyglądał atrakcyjnie, ale co najważniejsze, pobudzą obie półkule do pracy. Pokazuj dziecku przydatność nauki – np. jeżeli dziecko uczyło się o miastach w Polsce, zapytaj, gdzie możecie pojechać na weekend, aby pogodzić zainteresowania wszystkich członków rodziny. Ułóż z dzieckiem harmonogram nauki. Ważne jest, aby tuż po przyjściu ze szkoły dziecko miało czas na odpoczynek i posiłek. Przed nauką warto wykonać trening koncentracji, a podczas odrabiania lekcji zastosować przerwy. Uważaj na sformułowania, nie mów do dziecka „musisz się uczyć” , „musisz odrobić lekcje”. Zastanów się, jaki masz w sobie odruch, kiedy ktoś próbuje cię do czegoś zmusić. Używaj atrakcyjnych metod – jeżeli np. dziecko ma nauczyć się o odczynach roztworów, zrób z nim eksperyment – jako bazę wykorzystaj sok z czerwonej kapusty. Następnie rozlej go do kilku kubków i do każdego dodaj dowolne substancje, np. colę, płyn do naczyń, ocet. Jeżeli baza zabarwi się na czerwono, oznacza to, że roztwór ma odczyn kwaśny, jeśli zaś na...

Wejście do szkoły
East News
Newsy
W rzeszowskiej szkole również niektórzy uczniowie z klas 4-8 wrócili do nauczania stacjonarnego! Jak to możliwe?
Uczniowie 4-8 według rozporządzenia Ministra Edukacji odbywają nadal naukę zdalną. Jednak nie w szkole w Rzeszowie, inne dzieci również wróciły do szkół. I to zgodnie z przepisami.

Według rozporządzenia Ministra Edukacji, po feriach do szkół mogły wrócić tylko najmłodsze dzieci, uczące się w klasach od 1-3. Jednak w jednej ze szkół w Rzeszowie dyrekcja zdecydowała, że starsi także wrócili do nauczania stacjonarnego! Przynajmniej niektórzy. Jak to możliwe? Jak informują rzeszowskie nowiny24.pl, dyrekcja Społecznej Szkoły Podstawowej postanowiła na wniosek rodziców, że niektórzy uczniowie klas 4-8 również mogą wrócić do szkoły. Podstawą tego powrotu jest wykorzystanie zapisu w rozporządzeniu, według którego dyrekcja szkoły ma obowiązek zapewnić uczniom miejsce do nauki w szkole, jeśli dziecku warunki domowe nie pozwalają się uczyć. Czy inne szkoły pójdą jej śladem? W szkole podstawowej w Rzeszowie część starszych dzieci wróciło do szkoły Dyrekcja zdecydowała się na taki krok, ponieważ rodzice alarmowali, że nauka zdalna u ich dzieci zupełnie nie spełnia swojej roli. Starsi uczniowie również nie potrafą się skupić i - choć są włączeni do lekcji online - tak naprawdę grają w gry, bądź rozmawiają z kolegami na czacie. Rodzice obawiają się po prostu, że dzieci skończą klasę z fatalnymi wynikami. Rodzice mogą złożyć odpowiednie pismo do dyrekcji, w którym informują, że dzieci nie mają odpowiednich warunków, by uczyć się w domu. A wobec takiego wniosku szkoła jest zobowiązana... zorganizować zajęcia w placówce.  W naszej szkole, która jest małą szkołą społeczną, w zajęciach stacjonarnych uczestniczą tylko te dzieci klas 4-8, których rodzice na piśmie złożyli do dyrektora szkoły wniosek o zorganizowanie takich zajęć. Obecnie prowadzimy zajęcia hybrydowe, czyli uczniowie pozostający w domach łączą się przez TEAMS z nauczycielem w klasie. Oczywiście zachowujemy zalecenia sanitarne -...

Kilkuletnia dziewczyna bawi się klockami na stole.
©WavebreakmediaMicro/stock.adobe.com
Styl życia
Jak zachęcić dziecko do nauki – 3 sprawdzone sposoby
Jak zachęcić dziecko do nauki – 3 sprawdzone sposoby

Zagonienie dziecka do nauki  to niekiedy bardzo trudne zadanie. Dzieci nie lubią się uczyć, gdyż siedzenie przy książkach uznają za nieprzyjemny obowiązek. Jednak nauka potrafi być naprawdę przyjemna, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu. Sprawdzone sposoby - jak zachęcić dziecko do nauki? Nauka przez zabawę - najlepszy sposób, żeby zachęcić dziecko do nauki Nauka przez zabawę to slogan powtarzany od lat i sprawdza się na każdym etapie nauki. Duża łatwiej przyswoić wiedzę, która przekazana jest w ciekawy i przystępny sposób. Dlatego właśnie poleca się, żeby osoby, które uczą się języków obcych czytały teksty o tematyce, którą się interesują, a nie randomowe teksty czy scenki z podręczników. Zasada jest prosta - jeśli przyswajane informacje są dla nas interesujące i przydatne w codziennym życiu, dużo łatwiej będzie nam je przyswoić i zapamiętać. Czytanie książek wzbudzi ciekawość do świata Twoje pociecha zaczytuje się w bajkach lub powieściach, zamiast sięgać po podręczniki szkolne? To jeszcze nie jest powód do zmartwień. Regularne czytanie książek powoli na rozszerzenie słownictwa, pomaga wyrobić logiczny sposób myślenie i zrozumieć łańcuch przyczynowo-skutkowy. To może pomoc nie tylko w pisaniu rozprawek na język polski, ale również zaszczepi w dziecku ciekawość do świata. Gry edukacyjne to przyjemna forma nauki Innym rozwiązaniem są wciąż mało popularne gry edukacyjne , które stwarzają pole do interesującej i wciągającej nauki. Dzięki nim dzieci mogą się przenieść do nowego, intrygującego świata, a przy okazji przyswoić przydatne informacje. Takie gry jak "Mały Odkrywca", "Cortex", a nawet zwykłe "Scrabble" rozwiną pamięć, spostrzegawczość i wiedzę ucznia.  Nauka przez...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik