Party Stories
Dziecko uczy się w książkach.
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia

Pierwszoklasista w szkole nie chce się uczyć: porady dla rodziców, jak motywować dziecko do nauki

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

 

Odrabianie prac domowych to dla pierwszoklasisty nowość i żmudny obowiązek. Zanim dziecko przyzwyczai się to nauki w domu potrzebuje wskazówek od rodziców. Ważne, aby rodzice nie odrabiali lekcji za dziecko, a jedynie podpowiadali gdzie i jak szukać informacji lub motywowali do pracy.

Pierwszoklasista w szkole uczy się dla siebie, nie ocen

Gdy dziecko nie chce się uczyć, warto porozmawiać z nim o tym po co w ogóle ludzie zdobywają wiedzę. Zamiast powtarzać: Musisz się uczyć, bo jak nie to będziesz kopać rowowy w przyszłości, lepiej uświadomić dziecku, że uczy się dla siebie. Jeżeli będziesz dobry w tym co cię interesuje, w przyszłości będziesz odnosić sukcesy. Nie ma osoby, która jest najlepsza we wszystkim. Jeśli dziecko lubi pisać opowiadania i dobrze mu to wychodzi, lepiej skupić się na rozwijaniu tych umiejętności, niż np. matematyce, która go nie interesuje.

Rodzice jako przykład dla dziecka

Dzieci obserwują swoich rodziców i naśladują ich. Warto więc dawać dobry przykład w domu. Dobrze jest pokazywać dziecku, że nauka może być przyjemna i że w każdym wieku człowiek się uczy, np. mama kupiła sobie poradnik „Jak dbać o ogródek”. Warto czytać pierwszakowi o czymś co go interesuje. Jeżeli dziecko lubi psy, można sięgnąć po literaturę, w której główny bohater ma psa i przeżywa z nim przygody. Być może to zaciekawi malucha.

Koncentracja na silnych stronach dziecka

Jeżeli dziecko nie jest wybitne z jakiegoś przedmiotu i nie interesuje się daną dziedziną – nie warto go karcić za kolejny zły stopień. Negatywna reakcja ze strony rodziców może spowodować, że dziecko zacznie bać się przedmiotu i nie będzie chciało się uczyć wierząc, że się do tego nie nadaje. Lepiej skupić się na mocnych stronach pierwszoklasisty. Docenianie i chwalenie nawet najmniejszych postępów w nauce zmotywuje dziecko do dalszej pracy, doda nadziei i odwagi.

Zapewnienie ciszy i spokoju podczas nauki

Jeśli w domu są inne dzieci uczące się, dobrze gdy rodzice zarządzą wspólną godzinę odrabiania lekcji. Pierwszoklasista powinien mieć oddzielny kąt do nauki w postaci biurka, lampki i wygodnego krzesła lub fotela. Kiedy dziecko się uczy warto zadbać, aby w tym czasie była cisza. Odkurzanie lub słuchanie muzyki warto przełożyć na później.


 
Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Chłopiec przysypia przy książkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak zmotywować dziecko do nauki – 5 wskazówek
Motywacja dziecka do nauki powinna opierać się na założeniu, że nauka to bezcenna wartość, a nie przykry obowiązek.

Motywacja dziecka do nauki powinna opierać się na założeniu, że nauka to bezcenna wartość, a nie przykry obowiązek.   Nie skutkuje motywacyjnie straszenie dziecka („Będziesz pracował na budowie”) czy wynagradzanie dobrych ocen, np. pieniędzmi, zakupami. Stawianie siebie lub innej osoby za przykład też może nie być wystarczająco przekonujące – każdy człowiek ma inne predyspozycje i uzdolnienia. Sposoby na zachęcenie dziecka do nauki Aby nauka była szybka i przyjemna, konieczny jest czas i wysiłek poświęcony dziecku. W procesie nauki ważna jest synchronizacja obu półkul – lewej (logicznej i językowej) z prawą (odpowiedzialną za wyobraźnię i emocję).   Naucz dziecko wykonywać mapy myśli – nielinearne notatki (bogate w obrazki i kolory) sprawią, że materiał do opanowania będzie wyglądał atrakcyjnie, ale co najważniejsze, pobudzą obie półkule do pracy. Pokazuj dziecku przydatność nauki – np. jeżeli dziecko uczyło się o miastach w Polsce, zapytaj, gdzie możecie pojechać na weekend, aby pogodzić zainteresowania wszystkich członków rodziny. Ułóż z dzieckiem harmonogram nauki. Ważne jest, aby tuż po przyjściu ze szkoły dziecko miało czas na odpoczynek i posiłek. Przed nauką warto wykonać trening koncentracji, a podczas odrabiania lekcji zastosować przerwy. Uważaj na sformułowania, nie mów do dziecka „musisz się uczyć” , „musisz odrobić lekcje”. Zastanów się, jaki masz w sobie odruch, kiedy ktoś próbuje cię do czegoś zmusić. Używaj atrakcyjnych metod – jeżeli np. dziecko ma nauczyć się o odczynach roztworów, zrób z nim eksperyment – jako bazę wykorzystaj sok z czerwonej kapusty. Następnie rozlej go do kilku kubków i do każdego dodaj dowolne substancje, np. colę, płyn do naczyń, ocet. Jeżeli baza zabarwi się na czerwono, oznacza to, że roztwór ma odczyn kwaśny, jeśli zaś na...

alimenty
©whitelook/Fotolia
Styl życia
Zasady przyznawania alimentów na dziecko
Alimenty na dziecko to obowiązkowe i regularne świadczenie rodziców na rzecz dziecka, które jest niezdolne do samodzielnego utrzymania się. W sprawach o alimenty nie ponosi się żadnych sądowych opłat.

Alimenty na dziecko to obowiązkowe i regularne świadczenie rodziców na rzecz dziecka, które jest niezdolne do samodzielnego utrzymania się. W sprawach o alimenty nie ponosi się żadnych sądowych opłat. Alimenty – zasady przyznawania Obowiązek alimentacyjny na dziecko rozpoczyna się w chwili jego narodzin i może być świadczony: z dobrej woli zobowiązanego – kwota alimentów ustalana jest na drodze negocjacji pozasądowych. W rozmowach mogą uczestniczyć osoby trzecie, które pełnią funkcję mediatora, jeżeli strony nie są w stanie samodzielnie dojść do porozumienia. Mediację może przeprowadzić prawnik lub radca prawny. Mimo, że ustalenia wypracowane na drodze rozmów można zawrzeć jedynie w formie ustnej, bezpieczniejszą formą będzie spisanie umowy, która jest dokumentem obowiązującym przed sądem na wypadek sporu i konieczności przeprowadzenia procesu. Istnieje też możliwość spisania tych postanowień w formie aktu notarialnego; w rezultacie wyroku sądu z przeprowadzonej rozprawy sądowej. Kto i kiedy może wystąpić z wnioskiem o przyznanie alimentów? Jeśli rodzice żyją w rozłączeniu (separacja, rozwód) wówczas rodzic, u którego przebywa dziecko ma prawo wystąpić do sądu z pozwem o alimenty na rzecz małoletniego. W postępowaniu rozwodowym najczęściej określana jest wysokość alimentów i są one wypłacane rodzicowi, u którego dziecko przebywa na stałe. Jeżeli dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, a rodzice żyją w rozłączeniu, wówczas rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, ma prawo wystąpić z pozwem o sądowe zobowiązanie drugiego rodzica do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka. Dziecko, które nie może samo się utrzymać, ma prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich rodziców. Obowiązek alimentacyjny...

Kilkuletnia dziewczyna bawi się klockami na stole.
©WavebreakmediaMicro/stock.adobe.com
Styl życia
Jak zachęcić dziecko do nauki – 3 sprawdzone sposoby

Zagonienie dziecka do nauki  to niekiedy bardzo trudne zadanie. Dzieci nie lubią się uczyć, gdyż siedzenie przy książkach uznają za nieprzyjemny obowiązek. Jednak nauka potrafi być naprawdę przyjemna, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu. Sprawdzone sposoby - jak zachęcić dziecko do nauki? Nauka przez zabawę - najlepszy sposób, żeby zachęcić dziecko do nauki Nauka przez zabawę to slogan powtarzany od lat i sprawdza się na każdym etapie nauki. Duża łatwiej przyswoić wiedzę, która przekazana jest w ciekawy i przystępny sposób. Dlatego właśnie poleca się, żeby osoby, które uczą się języków obcych czytały teksty o tematyce, którą się interesują, a nie randomowe teksty czy scenki z podręczników. Zasada jest prosta - jeśli przyswajane informacje są dla nas interesujące i przydatne w codziennym życiu, dużo łatwiej będzie nam je przyswoić i zapamiętać. Czytanie książek wzbudzi ciekawość do świata Twoje pociecha zaczytuje się w bajkach lub powieściach, zamiast sięgać po podręczniki szkolne? To jeszcze nie jest powód do zmartwień. Regularne czytanie książek powoli na rozszerzenie słownictwa, pomaga wyrobić logiczny sposób myślenie i zrozumieć łańcuch przyczynowo-skutkowy. To może pomoc nie tylko w pisaniu rozprawek na język polski, ale również zaszczepi w dziecku ciekawość do świata. Gry edukacyjne to przyjemna forma nauki Innym rozwiązaniem są wciąż mało popularne gry edukacyjne , które stwarzają pole do interesującej i wciągającej nauki. Dzięki nim dzieci mogą się przenieść do nowego, intrygującego świata, a przy okazji przyswoić przydatne informacje. Takie gry jak "Mały Odkrywca", "Cortex", a nawet zwykłe "Scrabble" rozwiną pamięć, spostrzegawczość i wiedzę ucznia.  Nauka przez...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner