Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny czas w roku – Boże Narodzenie. Już niebawem nasze domy wypełnią się zapachami pierników, zaczniemy wybierać prezenty dla najbliższych i dekorować swoje ogrody, balkony, okna i mieszkania.

Reklama

Większość z nas co roku, kiedy zbliża się grudzień, zastanawia się, jak udekorować swój dom. Postawić na choinkę z tradycyjnymi ozdobami czy może na stylowy, nowoczesny stroik? A jeżeli choinkę to jaką – żywą czy sztuczną? Sprawdziliśmy, jakie zalety i wady ma każde z rozwiązań.

Choinka – czy warto zdecydować się na żywe drzewko?

Żywa choinka to prawdopodobnie najbardziej tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa. Do wyboru mamy cięte drzewka na stojakach, które wyrzuca się po świętach lub choinki w doniczkach, które na wiosnę można zasadzić w ogrodzie.

Zobacz także

Zaletą żywych drzewek jest wspaniały zapach lasu, który wypełnia cały dom. Dodatkowo, ubieranie żywej choinki jest bardzo proste – drzewka są piękne same w sobie, więc nie wymagają dużej ilości ozdób. Doskonale prezentują się nawet z samymi światełkami. Wadą żywej choinki jest gubienie igieł.

Sztuczna choinka – dla kogo?

Sztuczna choinka to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i ekonomię. Drzewko można rozłożyć w mgnieniu oka, a po świętach równie szybko złożyć i schować do piwnicy lub na strych.

Jakie wady ma sztuczne drzewko? Przede wszystkim, nie posiada leśnego zapachu i zwykle prezentuje się nieco gorzej niż żywa wersja – chociaż oczywiście nie jest to regułą, gdyż na rynku pojawiają się coraz ładniejsze modele choinek. Innym problemem jest kwestia ekologii – pomimo tego, że sztuczne drzewka służą nam zwykle kilka sezonów, wykonywane są one ze szkodliwych substancji, które zanieczyszczają środowisko i rozkładają się przez setki lat.

Bożonarodzeniowy stroik – zamiast choinki?

Stroiki to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają w mieszkaniu tyle miejsca, by pozwolić sobie na choinkę. Dodatkowo, stroiki są niezwykle stylowe i w ostatnich latach ich popularność stale rośnie. Stroik bożonarodzeniowy może być wykonany z żywych lub sztucznych gałęzi choinki, może wisieć na ścianie lub leżeć na stole. Pięknie prezentują się modele, w których umieszczone są świeczki.

Wadą stroików są kontrowersje, jakie tego typu ozdoby wciąż wzbudzają u części osób. Tradycjonaliści nie wyobrażają sobie, by na święta w domu mogło zabraknąć choinki.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama