Ozdoby na święta – tradycyjna choinka czy stylowy stroik?
© Gajus/Adobe Stock
Styl życia

Świąteczne dekoracje – sztuczna czy żywa choinka? A może stroik?

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny czas w roku – Boże Narodzenie. Już niebawem nasze domy wypełnią się zapachami pierników, zaczniemy wybierać prezenty dla najbliższych i dekorować swoje ogrody, balkony, okna i mieszkania.

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny czas w roku – Boże Narodzenie. Już niebawem nasze domy wypełnią się zapachami pierników, zaczniemy wybierać prezenty dla najbliższych i dekorować swoje ogrody, balkony, okna i mieszkania.

 

Większość z nas co roku, kiedy zbliża się grudzień, zastanawia się, jak udekorować swój dom. Postawić na choinkę z tradycyjnymi ozdobami czy może na stylowy, nowoczesny stroik? A jeżeli choinkę to jaką – żywą czy sztuczną? Sprawdziliśmy, jakie zalety i wady ma każde z rozwiązań.

Choinka – czy warto zdecydować się na żywe drzewko?

Żywa choinka to prawdopodobnie najbardziej tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa. Do wyboru mamy cięte drzewka na stojakach, które wyrzuca się po świętach lub choinki w doniczkach, które na wiosnę można zasadzić w ogrodzie.

 

Zaletą żywych drzewek jest wspaniały zapach lasu, który wypełnia cały dom. Dodatkowo, ubieranie żywej choinki jest bardzo proste – drzewka są piękne same w sobie, więc nie wymagają dużej ilości ozdób. Doskonale prezentują się nawet z samymi światełkami. Wadą żywej choinki jest gubienie igieł.

Sztuczna choinka – dla kogo?

Sztuczna choinka to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i ekonomię. Drzewko można rozłożyć w mgnieniu oka, a po świętach równie szybko złożyć i schować do piwnicy lub na strych.

 

Jakie wady ma sztuczne drzewko? Przede wszystkim, nie posiada leśnego zapachu i zwykle prezentuje się nieco gorzej niż żywa wersja – chociaż oczywiście nie jest to regułą, gdyż na rynku pojawiają się coraz ładniejsze modele choinek. Innym problemem jest kwestia ekologii – pomimo tego, że sztuczne drzewka służą nam zwykle kilka sezonów, wykonywane są one ze szkodliwych substancji, które zanieczyszczają środowisko i rozkładają się przez setki lat.

Bożonarodzeniowy stroik – zamiast choinki?

Stroiki to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają w mieszkaniu tyle miejsca, by pozwolić sobie na choinkę. Dodatkowo, stroiki są niezwykle stylowe i w ostatnich latach ich popularność stale rośnie. Stroik bożonarodzeniowy może być wykonany z żywych lub sztucznych gałęzi choinki, może wisieć na ścianie lub leżeć na stole. Pięknie prezentują się modele, w których umieszczone są świeczki.

 

Wadą stroików są kontrowersje, jakie tego typu ozdoby wciąż wzbudzają u części osób. Tradycjonaliści nie wyobrażają sobie, by na święta w domu mogło zabraknąć choinki.

 

Fragment choinki z bombkami
© DN6/Fotolia.com
Styl życia
Ekologia i zapach kontra wygoda i wątpliwa estetyka – choinka naturalna czy sztuczna?
Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach.

Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach. Sztuczna choinka nie jest ekologiczna, żywa – tak Chociaż popularna była opinia, że sztuczna choinka jest ekologiczna, to nie miała ona wiele wspólnego z prawdą. Do wyprodukowania sztucznej choinki używa się materiałów, które rozkładają się około 400 lat. Poza tym trudno poddać ją recyklingowi, ponieważ metal i sztuczne tworzywo są ze sobą mocno połączone. Podczas utylizacji, ale i podczas produkcji takiego drzewa wydzielają się toksyczne opary, które z ekologią nie mają nic wspólnego.   Z kolei żywa choinka nie tylko łatwo spala się całkowicie, ale za życia, kiedy jeszcze jest na plantacji, produkuje tlen, jak wszystkie rośliny. Nie generuje też problemu pt. „Co zrobić z choinką po świętach?”, ponieważ może zostać wykorzystana jako opał albo pozostawiona do rozkładu na kompost. To prawda, że sztuczne choinki mogą być używane przez kilka, a nawet kilkanaście lat, jednak ten okres nie jest na tyle długi, by zrekompensować straty dla środowiska związane z rozkładem takiego drzewka. Najbardziej ekologiczna jest natomiast żywa choinka w donicy – po zimie, kiedy spełni swoją rolę, może być wysadzona do ogródka . Wady i zalety choinki sztucznej i choinki żywej Święta kojarzą się nie tylko z zapachem korzennej przyprawy, ale i z aromatem drzewka wybranego na choinkę. Żywa choinka roztacza woń, która wypełnia pomieszczenie i podkreśla świąteczny nastrój. Jeśli jednak drzewko będzie miało zbyt ciepło, szybko zacznie gubić igły. Wymaga to częstego odkurzania, a...

gałązki choinkowe i bombki
©Chodyra Mike/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy rozbieramy choinkę? Po święcie Trzech Króli lub do święta Ofiarowania Pańskiego
To, do kiedy choinka będzie zdobiła dom, zależy m.in. od tego, czy drzewko jest żywe, czy sztuczne. Zgodnie z tradycją choinka powinna stać w domu przynajmniej do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, i nie dużej niż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.

To, do kiedy choinka będzie zdobiła dom, zależy m.in. od tego, czy drzewko jest żywe, czy sztuczne. Zgodnie z tradycją choinka powinna stać w domu przynajmniej do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, i nie dużej niż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Tradycja ubierania choinki do Polski przyszła z Niemiec stosunkowo niedawno, bo na przełomie wieków XVIII i XIX. Zarówno drzewko, jak i wieszane na nim ozdoby, miały znaczenie symboliczne. Współcześnie drzewko bożonarodzeniowe dekoruje się na różne sposoby, a baza może być naturalna lub sztuczna. Niekiedy choinka jest tylko symboliczna, np. gdy na ścianie wiesza się lampki, formując z nich kształt drzewka iglastego. Kiedy rozbiera się choinkę? Daty i ich uzasadnienie Tradycyjnie choinkę powinno się ubierać 24 grudnia, chociaż w praktyce robi się to nawet kilka dni wcześniej. A kiedy rozbiera się choinkę? Pierwszy proponowany termin to 6 grudnia, czyli święto Trzech Króli. Nawet w przypadku żywego drzewka to bardzo krótki czas, dlatego w niewielu domach rozbiera się choinkę właśnie wtedy. Drugą propozycją jest pierwsza niedziela po 6 stycznia – Niedziela Chrztu Pańskiego. Do tego czasu żywa choinka może zacząć osypywać igły i się przerzedzać, przez co wygląda mniej estetycznie. To dobra pora na to, by się jej pozbyć. Sztuczne drzewko może zostać jeszcze dłużej. Trzecim terminem na rozebranie choinki jest 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (potocznie święto Matki Bożej Gromnicznej). Do tego dnia choinka stoi na Placu Świętego Piotra przed słynną bazyliką w Watykanie. W praktyce to, do kiedy choinka jest ubrana, zależy od kondycji drzewka i indywidualnych preferencji domowników. Drzewka żywe najlepiej rozebrać wcześniej, gdy tylko zaczną gubić igły, a sztuczne – mogą stać nawet dłużej niż do 2...

Zakładanie bombki na choinkę.
©Filip Olejowski/Fotolia.com
Styl życia
Kupno i dekoracja drzewka świątecznego: żywa czy sztuczna choinka, kolorystyka ozdób
Dekoracja choinki zależy od gustu i wystroju wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały chłodne kolory, np. niebieski, biały i srebrny. W tradycyjnych wnętrzach można pokusić się o połączenie złota i czerwieni.

Dekoracja choinki zależy od gustu i wystroju wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały chłodne kolory, np. niebieski, biały i srebrny. W tradycyjnych wnętrzach można pokusić się o połączenie złota i czerwieni.   Wybór stylu, w jakim chcesz ubrać choinkę to pierwszy krok przed jej zdobieniem . Pamiętaj o bombkach, innych zawieszkach i łańcuchach. Jaki rodzaj drzewka wybrać? Główna kwestia do rozstrzygnięciu podczas kupna drzewka to wybór między żywą i sztuczną choinką . Dla tych, którzy nie chcą sprzątać igieł z dywanu lub podłogi, decyzja jest prosta. Sztuczna choinka po wyrzuceniu długo się rozkłada. Prawdziwa choinka ma swój urok i piękny zapach. Zazwyczaj wybierane są sosny, świerki lub jodły. Przy kupnie żywego drzewka świątecznego sprawdź, czy na pewno jest świeże i czy nie ma brązowych igieł. Na żywym drzewku, które podlewane postoi w domu dość długo, gałązka łatwo się ugina . Jeśli pęka, oznacza to że ma w sobie mało soków, a jej igły szybko opadną . Oszacuj, jakiej wysokości drzewko zmieści się w domu. Uwzględnij przy tym, czy choinka ma stać bezpośrednio na podłodze czy też na stoliku. Propozycje dekoracji choinki świątecznej Ubierając choinkę, pamiętaj o tym, że duże bombki najlepiej powiesić na dole drzewka. Mniejsze zawieś wyżej. Dzięki temu zachowasz proporcje. Łańcuchy prezentują się najlepiej na dolnych gałęziach. Możesz ubrać choinkę w jednej tonacji bądź stworzyć kolorowe drzewko. Innym sposobem ozdobienia jest połączenie dwóch kolorów, np. zieleni i złota. Ze złotymi bombkami i łańcuchami bardzo dobrze wyglądają też te w kolorze czerwonym. To klasyczne połączenie. Chłodne biało-srebrne ozdoby także dobrze wyglądają na choince. Kontrastują z zielenią drzewka. W nowoczesnym wnętrzach dobrze będzie...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik