Gruby kot leży na zewnątrz
©satura_/Fotolia.com
Styl życia

Dlaczego kot jest gruby? Jak poradzić sobie z jego otyłością

Kot staje się otyły, jeśli jest karmiony posiłkami kalorycznymi i mało się rusza. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i serca.

Kot staje się otyły, jeśli jest karmiony posiłkami kalorycznymi i mało się rusza. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i serca.

 

Otyłość u kotów zazwyczaj jest spowodowana złą dietą. Czasem przyczynić do niej mogą się kastracja lub sterylizacja, przez które zmienia się metabolizm w organizmie zwierzęcia. Warto pamiętać by ilość i wielkość posiłków dostosować do aktywności kota i jego potrzeb.

Zła dieta

Najczęstszą przyczyną otyłości u kotów jest przekarmienie lub podawanie zbyt kalorycznych posiłków w stosunku do potrzeb zwierzęcia. Czworonogi najbardziej tyją, jeśli podawane są im resztki ze stołu lub sucha, tłusta karma. Największe skłonności do otyłości u kotów mają samce, kastraty lub mieszańce.

Jak sobie radzić z żywieniem kota?

Kot ma mały żołądek, który jest przystosowany przede wszystkim do przyjmowania małych ilości jedzenia, w krótkich odstępach czasu. Jedzenie powinno więc być dla niego ciągle dostępne, jednak  podawane w taki sposób, by nie mógł się przejść. Świetnym rozwiązaniem są dostępne na rynku miski i pojemniki, z których kot wyciąga pojedyncze chrupki. Sprawia to, że kot ma zajęcie, a karma zjadana jest wolniej, nie rozciągając żołądka.

Kot potrzebuje ruchu

Kot który ciągle leży, śpi i je spala bardzo mało kalorii, przez co występuje u niego większe prawdopodobieństwo otyłości. Czworonogowi należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, dzięki temu bowiem usprawnia on swoje krążenie, przyspiesza metabolizm i poprawia samopoczucie.

Kiedy kot jest otyły?

Ważenie kota na wadze niewiele powie nam o jego otyłości, bowiem to, ile waży w większości zależy od rasy i budowy ciała. Głaszcząc pupila powinniśmy móc wyczuć jego żebra. Jeśli mamy trudności w ich znalezieniu, można założyć, że kot ma problemy z otyłością.

Skutki otyłości

Otyłość u kotów może być przyczyną wielu schorzeń m.in. zaburzeń krążenia, chorób serca, stłuszczenia wątroby czy cukrzycy. Dodatkowo przy długotrwałej otyłości obciążony jest również układ mięśniowo-szkieletowy. Kot może mieć problemy z poruszaniem się, bolesnością stawów lub kulawizną (problemy z chodzeniem związane z układem kostnym).

Jak odchudzić kota?

Walkę z otyłością należy przeprowadzić poprzez zmniejszenie dziennej dawki pokarmu oraz zwiększenie aktywności fizycznej kota (poprzez zachęcenie np. do wspólnej zabawy). Zmiany warto wprowadzać stopniowo. Bezpieczna utrata tkanki tłuszczowej musi następować powoli. Zmiany dzięki zastosowaniu nowej diety powinniśmy więc zobaczyć po kilku tygodniach.

Dieta odchudzająca dla kota

Dieta dla kotów otyłych powinna zawierać pokarmy jak najmniej kaloryczne i bogate w wysoką zawartość włókien (dzięki czemu koty pobierają mniej energii nie odczuwając głodu). Na rynku dostępne są specjalne karmy odchudzające, które umożliwiają zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów i regulują poziom glukozy (stosuje się je, jeśli otyłości kotu towarzyszy cukrzyca). Ceny karm odchudzających oscylują w granicach 50 – 100 zł za opakowanie.


Otyłość u psów - przyczyny, objawy, leczenie
© lighthoundpictures/Adobe Stock
Styl życia
Otyłość u psa. Jak rozpoznać i leczyć?
Nadwaga u psów jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Po czym poznać, że Twój pupil waży zbyt dużo? Jak temu zapobiegać? Jak leczyć?

Nadwaga u psów jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Po czym poznać, że Twój pupil waży zbyt dużo? Jak temu zapobiegać? Jak leczyć?   Szybkie tempo życia ludzi odbija się niestety na zwierzętach domowych. Ciągle brakuje nam czasu, więc staramy się przy pomocy jak najprostszych środków wypełniać swoje codzienne obowiązki wobec nich. Zbyt mało ruchu i niewłaściwa dieta to najczęstsze przyczyny psiej otyłości. Co jeszcze wpływa na pogorszenie kondycji czworonoga? Przyczyny otyłości u psa Najczęściej za otyłość pupila winę ponosi sam właściciel. Krótkie spacery, mało aktywności, złej jakości karma oraz notoryczne przekarmianie zwierzęcia to nasze największe grzechy. Wśród innych przyczyn otyłości wymienia się: predyspozycje rasy - najbardziej narażone są: spaniele, jamniki długowłose, retrivery , beagle, szkocki terier, basset hound, carin terrier; zabieg sterylizacji ; zaawansowany wiek; zaburzenia metaboliczne; cukrzycę, chorobę Cushinga; niedoczynność tarczycy. Objawy otyłości u psów i powikłania Nadwaga u psa, podobnie jak u ludzi, niesie ze sobą poważne powikłania. Zaliczyć do nich można: choroby nerek i serca, nowotwory, problemy układu oddechowego, obniżenie odporności , zwyrodnienia stawów, choroby dermatologiczne i endokrynologiczne, alergie,   zaburzenia behawioralne.   Niezwykle ważne jest odpowiednie rozpoznanie problemu na wczesnym etapie. Po czym poznać, że pies jest za gruby? Najprościej porównać wagę zwierzęcia do tej z poprzedniego pomiaru lub wzorcowej dla danej rasy. Poza tym naszą uwagę powinna zwrócić niechęć psa do wychodzenia na spacery , ogólna apatia, pojawienie się alergii, problemy z oddawaniem kału, częste męczenie się. Jak leczyć psią otyłość?...

Kot leży pod kocem
©koldunova/Fotolia.com
Styl życia
Jak się objawia panleukopenia, czyli nosówka u kotów. Jakie są sposoby leczenia tej wirusowej choroby
Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.

Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.   W myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli nie doszło do zarażenia, zaleca się szczepienia przeciwko wirusowi panleukopenii kotów (FPV).  Pierwszą dawkę szczepionki można podać kotu już w wieku 8-9 tygodni. Objawy kociej nosówki: wymioty, biegunka, brak apetytu Wirus atakuje szpik kostny oraz jelita. Śmiertelność kociąt chorych na panleukopenię jest bardzo wysoka, wynosi prawie 80 procent. Najczęściej występujące objawy choroby u kota to: utrata łaknienia , gorączka, zaprzestanie pielęgnacji futra, bóle brzucha, niechętne poruszanie się, utrata chęci do zabawy, wymioty, biegunka (czasem z domieszką krwi ).   Przebieg choroby wśród małych kociąt bywa niekiedy bardzo gwałtowny i może doprowadzić do zgonu zwierzęcia nawet w ciągu 3 dni. Ważne jest więc, by zauważywszy inne zachowanie kota niż zazwyczaj, udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Zarażenie wirusem panleukopenii kotów (FPV) Wirus powodujący chorobę może przeżyć poza organizmem kota kilka miesięcy. Jest odporny na zamrażanie oraz środki czystości. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem chorym na panleukopenię, ale może być też przyniesiony np. na butach lub ubraniu do domu. Gdy wirus dostanie się do organizmu kota prowadzi do stanu zapalnego w jelitach , co może powodować odwodnienie. Kiedy dojdzie do zaatakowania...

Dokumenty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kawiarnia z kotami lub organizacja wieczorów panieńskich – kreatywne pomysły na biznes
Kreatywne pomysły na biznes pozwolą odnaleźć się na współczesnym rynku usług. Każdy potrafi założyć kawiarnię, ale aby zaczęła przyciągać klientów – musi być jedyna w swoim rodzaju. Dlatego wyróżniającym się miejscem będzie kawiarnia z kotami.

Kreatywne pomysły na biznes pozwolą odnaleźć się na współczesnym rynku usług. Każdy potrafi założyć kawiarnię, ale aby zaczęła przyciągać klientów – musi być jedyna w swoim rodzaju. Dlatego wyróżniającym się miejscem będzie kawiarnia z kotami. 1. Organizacja wieczorów panieńskich Wieczory panieńskie i kawalerskie cieszą się coraz większą popularnością, a druhny zachodzą w głowę, co zorganizować na ten wyjątkowy wieczór dla panien młodych. Wychodzenie do klubu jest mało oryginalne, dlatego coraz częściej możemy spotkać firmy, które organizują wieczory panieńskie i kawalerskie. Wyjazdy za granicę, przygotowywanie konkursów i zabaw dla panien i kawalerów, wynajem lokalu na imprezę lub rezerwacja weekendu w Spa – oferta takich firm musi być elastyczna i zróżnicowana. 2. Kawiarnia z kotami Trend na kawiarnie z kotami przyszedł do Polski z Azji. Już w 1998 roku założono Cat Cafe w Tajwanie. Zwierzęta przyciągają miłośników, ale uważajcie – ich obecność odstraszy klientów, którzy za nimi nie przepadają. Pierwsza taka kawiarnia w Polsce powstała w Krakowie i cieszy się dużą popularnością. 3. Home staging, czyli „wizaż domu” Moda na home staging przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Home staging to przygotowanie mieszkania do sprzedaży tak, by wyglądało jak najbardziej zachęcająco. Kontrola światła we wnętrzach, zmiana kolorów ścian czy wprowadzenie dekoracji – wszystkie te zabiegi mają sprawić, że sprzedawane mieszkanie będzie wyglądało atrakcyjnie dla jak największej liczby potencjalnych nabywców. W zakres usług home stagingu wchodzi nie tylko aranżowanie przestrzeni domu, ale również jego fotografowanie oraz przygotowywanie opisu do ogłoszenia. 4. Wegański lub wegetariański...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak