Reklama

Wysypka nie jest chorobą, a jej symptomem. U dziecka powoduje swędzące albo piekące zmiany na skórze, czerwone lub z płynem wewnątrz. Istotne dla diagnozy jest też miejsce pojawienia się wysypki.

Reklama

Swędząca wysypka u dziecka

Zmiany skórne o charakterze wysypki mogą powodować świąd czy pieczenie, a nawet ból. Szczególnie swędzące są wysypki występujące na skutek:

Pęcherzyki, plamki i grudki – rodzaje wysypki u dzieci

Swędzące zmiany wyglądają różnie w zależności od tego, jakiej choroby są objawem. Ospa wietrzna daje najbardziej dokuczliwą, swędzącą wysypkę. Objawia się plamkami o nieregularnych kształtach, które po kilku godzinach przybierają postać grudek, a następnie malutkich pęcherzyków z płynem w środku. W trakcie leczenia zmiany te formują się w strupy i same odpadają od ciała.

Wysypka przy odrze – czerwone lub białe plamki

Inną chorobą często spotykaną wśród małych dzieci i powodujących u nich wysypkę jest odra. Symptomem jest wysypka u dziecka, która ma postać czerwonych, nieregularnych plamek. Na śluzówce natomiast powoduje plamki białe.

Wysypka przy szkarlatynie i półpaścu

Czerwone krostki zlewające się w większe grupy oznaczają najprawdopodobniej szkarlatynę. Półpasiec rozpoznaje się nie tyle po rodzaju zmiany skórnych – niewielkie pęcherzyki na podrażnionej, zaczerwienionej skórze, ile po miejscu ich występowania. Przeważnie wysypka układa się w pasy, np. na brzuchu czy na twarzy.

Atopowe zapalenie skóry – swędząca wysypka, przy alergii - pokrzywka

Atopowe zapalenie skóry u małych dzieci także objawia się swędzącą wysypką. Przybiera ona wówczas postać grudek na czerwonej od podrażnienia skórze. Natomiast wysypka u dziecka wywołana przez alergen ma postać pokrzywki, czyli płaskich bąbli o wyraźnych konturach.

Pęcherzyki przy świerzbie i plamki przy różyczce

Świerzb z kolei powoduje nie tylko świąd i wysypkę, ale i wypukłości w lekko szarym kolorze. Wysypka w zakażeniu świerzbem to grudki albo pęcherzyki z płynem wewnątrz nich. Uciążliwa jest też różyczka – poznać ją można po jasnoróżowych plamkach pojawiających się nie w skupiskach. Nieco innym rodzajem wysypki są potówki. Pęcherzyki mogą być wypełnione przezroczystym, mętnym albo ropnym płynem, niektóre z nich mogą mieć czerwone obwódki.

Piekąca i sprawiająca ból wysypka u dziecka

Krosty, plamki, grudki czy pęcherzyki nie zawsze dokuczają tylko swędzeniem. Niektóre choroby powodują wysypkę, które piecze i boli. Należą do nich:

Wysypkę spowodowaną pieluszkowym zapaleniem skóry można poznać po tym, że krostki są bardzo liczne i występują pod pieluszką, a niektóre z nich przybierają formę nadżerek. Te zmiany chorobowe są bardzo bolesne. Natomiast wysypka u dziecka będąca objawem rumienia nagłego (inne nazwy to: gorączka trzydniowa, choroba szósta) pojawia się dopiero po kilku dniach od zachorowania. Występuje na twarzy i tułowiu, ma postać czerwonych plam, a także grudek.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama