Reklama

Jaskra to choroba nerwu optycznego, który jest odpowiedzialny za widzenie. Choroba nasila się stopniowo, a często bezobjawowo. Objawy jaskry zależą od postaci choroby, gdzie szczególne znaczenie ma szerokość kąta przesączenia. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Reklama

Objawy jaskry zamkniętego kąta przesączenia

1. Mocny ból oka – podstawowym objawem jaskry jest kłujący ból oka, który występuje zwykle przy poruszaniu się (przy wstawaniu z łóżka czy z krzesła). Oko z czasem może się zaczerwienić. Pojawia się też ból głowy nad łukiem brwiowym i promieniuje aż na tył głowy. Często też dokuczają bóle żołądkowe.

2. Ubytki pola widzenia – pole widzenia zawęża się, a osoba chora z czasem widzi jedynie w taki sposób, jakby spoglądała przez lunetę (tzw. „widzenie lunetowe”). Nie wolno tego ignorować i jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem.

3. Nagły spadek ostrości wzroku i zamglenie obrazu – to tzw. widzenie za mgłą. Objawy te pojawiają się we wczesnym stadium jaskry. Nie powinno się lekceważyć tych objawów tylko skierować się do specjalisty, w celu postawienia właściwej diagnozy.

4. Migrena – jest także objawem jaskry. Występuje w czasie choroby bądź jest jej następstwem. Bóle głowy są silne i dokuczliwe.

5. Nudności – jeśli widzenie pogorszyło się, pojawia się ból głowy i związane z nim wymioty, należy udać się do lekarza.

6. Częste łzawienie oczu – to kolejny objaw jaskry, gdzie oczy zaczynają łzawić i nie można patrzeć na światło.

Objawy jaskry szerokiego kąta przesączenia

Jeśli chodzi o objawy otwartego kąta są one trudne do rozpoznania, bo ciśnienie w oku wzrasta powoli, przez miesiące, a nawet lata. Ta postać jaskry jest bezbolesna i dotyka około 80% chorych. W tym wypadku oko nie boli i nie występuje zamglenie obrazu. Niestety, to wszystko prowadzi do tego, że jaskrę otwartego oka wykrywa się dopiero w postaci rozwiniętej. Uszkodzenie nerwu optycznego jest już na tyle duże, że prowadzi to do spadku ostrości wzroku i ubytku pola widzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama