Plamy na skórze dziecka – przyczyny, rodzaje i występowanie
Plamy na ciele dziecka mogą wystąpić na skutek działania różnych czynników m.in. proszków do prania, promieniowania UV, środków pielęgnacyjnych czy niewłaściwego odżywiania. Skóra malucha jest bardzo delikatna, cienka i miękka, dlatego jest bardziej narażona na uszkodzenia.
Plamy na ciele dziecka mogą wystąpić na skutek działania różnych czynników m.in. proszków do prania, promieniowania UV, środków pielęgnacyjnych czy niewłaściwego odżywiania. Skóra malucha jest bardzo delikatna, cienka i miękka, dlatego jest bardziej narażona na uszkodzenia.
Plamy na ciele dziecka w większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Niektóre jednak wymagają konsultacji z dermatologiem i podjęcia leczenia.
Przyczyny zmian na skórze dziecka
Dziecko ma o wiele słabszą skórę niż dorosły człowiek. Jest ona podatna na wiele czynników zewnętrznych. Maluch może dostać plam od zabawek, ubranek, jedzenia czy picia. Chemia w otoczeniu dziecka może doprowadzić do zmian skórnych.
Przykładowe zmiany skórne
- Plamy mongolskie – sinoniebieskie lub bladoniebieskie plamy najczęściej występujące w dolnej części pleców i na pośladkach. Nie są niebezpieczne. Są skutkiem nagromadzenia komórek barwnikowych – melanocytów. Znikają same, gdy dziecko ukończy od 3 do 5 lat.
- Plamy łososiowe – bladoróżowe plamy na karku, czole lub powiekach. Są efektem zaburzeń rozwojowych drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne. Znikają zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka.
- Prosaki – biało-żółte plamki na czole, nosie lub policzkach. Są to przerośnięte gruczoły łojowe i znikają samoistnie w ciągu miesiąca. Nie są groźne. Nie można ich złuszczać.
- Perły Epsteina – występują jako skupisko białych plamek w jamie ustnej, na granicy zębodołu i na napletku prącia u chłopców. Ulegają złuszczeniu w przeciągu pierwszych tygodni życia dziecka. Nie wymagają leczenia.
- Odparzenia – mają postać czerwonych i piekących plam. Pojawiają się w okolicach krocza, pośladków i pachwin. Powstają wskutek zaniedbań pielęgnacyjnych. Nie są niebezpieczne. Należy często zmieniać pieluchy i zapewnić dostęp powietrza do skóry.
- Łojotokowe zapalenie skóry – jest to rumieniowaty, łuszczący się wykwit na skórze głowy dziecka. Może rozprzestrzeniać się na dalsze części ciała. Niezbędna jest wizyta u dermatologa i podjęcie leczenia.
- Znamiona barwnikowe – nazywane często pieprzykami. Rzadko osiągają duże rozmiary. W szczególnych przypadkach wymagają konsultacji z dermatologiem.
- Znamię naczyniowe płaskie – koloru czerwonego. Przyczyna są wady wrodzone drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne.
- Bielactwo – nazywane również albinizmem. Jest to zaburzenie rozkładu melaniny w skórze. Ciało dziecka po urodzeniu jest jasnoróżowe, a potem blade. Skóra takiego malucha jest podatna na oparzenia słoneczne. Konieczna jest wizyta u dermatologa.
- Genetycznie uwarunkowane schorzenia nerwowo-mięśniowe sprawiają, że pojawiają się plamki na twarzy. Czego mogą być objawem?
- Czy wiesz, skąd się biorą ropne wypryski na twarzy? Poznaj ich przyczyny i leczenie.
- Zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego sprawia, że pojawiają się kurzajki na twarzy. Poznaj, metody leczenia.