ziewająca kobieta
© pushba/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i sposoby leczenia niedoboru prolaktyny

Niski poziom prolaktyny może być spowodowany chorobą tarczycy, niedoczynnością przysadki lub chorobą nerek. Jednak zdarza się bardzo rzadko. Za niska prolaktyna powoduje zbyt małą ilość pokarmu u kobiet karmiących piersią.

Niski poziom prolaktyny może być spowodowany chorobą tarczycy, niedoczynnością przysadki lub chorobą nerek. Jednak zdarza się bardzo rzadko. Za niska prolaktyna powoduje zbyt małą ilość pokarmu u kobiet karmiących piersią.

 

Niedobór prolaktyny może utrudniać zajście w ciążę oraz powodować kłopoty z jej utrzymaniem.

Czym jest prolaktyna i gdzie jest wytwarzana?

Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jego nazwa pochodzi od pierwszej roli, którą poznano, a mianowicie laktacji. Prolaktyna odpowiada również za regulowanie funkcji rozrodczych, wpływa na samopoczucie i działanie układu immunologicznego.

 

Za produkcję prolaktyny w przysadce mózgowej odpowiada przede wszystkim dopamina. To hormon, który hamuje wytwarzanie prolaktyny. Natomiast prolaktyna zwiększa wydzielanie dopaminy. Razem tworzą pętlę układu zwrotnego. Wytwarzanie prolaktyny zwiększają też estrogeny.

Przyczyny niedoboru prolaktyny

Zbyt niski poziom prolaktyny może być wywołany przez:

 • choroby nerek,
 • choroby tarczycy,
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • defekt syntezy prolaktyny (wrodzony lub nabyty),
 • zniszczenie przysadki mózgowej (przez stan zapalny, uraz lub zmiany zwyrodnieniowe bądź nowotwory), np. w wyniku zespołu Sheehana,
 • zażywanie leków: glikokortykosteroidów, lewodopy, bromokryptyny, apomorfiny lub witaminy B6 w dużych ilościach.

Objawy niedoboru prolaktyny

Niski poziom prolaktyny u kobiet ma swoje konsekwencje w produkcji niewystarczającej ilości mleka po porodzie.

 

Najszerszy zakres objawów powoduje zespół Sheehana, kiedy duża część płata przysadki zostanie zniszczona. Są to:

 • brak laktacji po porodzie,
 • stopniowe zmniejszanie objętości narządów płciowych,
 • zmniejszenie lub zanik owłosienia pod pachami i w miejscach intymnych,
 • osłabienie i nadmierne zmęczenie,
 • zmniejszenie tarczycy, kory nadnerczy i gonad,
 • przerzedzenie owłosienia głowy,
 • bladość i suchość skóry, pojawienie się zmarszczek,
 • zapadanie oczu w oczodołach.

 

Guz przysadki u mężczyzn, który może powodować niski poziom prolaktyny, ma następujące objawy:

 • apatia,
 • ból głowy,
 • zmniejszenie bądź zanik potencji,
 • zmniejszenie aktywności umysłowej,
 • zawężone pole widzenia.

Diagnostyka niedoboru prolaktyny

Poziom prolaktyny sprawdza się wykonując badanie krwi. Normy prolaktyny u kobiet zależne są od fazy cyklu, podczas której wykonuje się badanie:

 • faza folikularna, której początkiem jest miesiączka; w tej fazie poziom progesteronu spada, a wzrasta poziom estrogenów - dopuszczalne poniżej 23 µg/l,
 • faza luteinowa zwana też lutealną, występująca po owulacji; w tej fazie macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka – dopuszczalny poziom 40 µg/l,
 • trzeci trymestr ciąży – dopuszczalne do 400 µg/l.
 • Norma prolaktyny u mężczyzn to poziom poniżej 20 µg/l.

 

Niski poziom prolaktyny może być związany z chorobami nerek bądź tarczycy i powinien być zdiagnozowany również pod tym kątem. Jeśli to powiązanie zostanie potwierdzone, leczy się choroby podstawowe, które wywołują niedobór prolaktyny.

 

Zmniejszone wydzielanie hormonów przysadki, w tym prolaktyny może być wynikiem niedoczynności przedniego płata przysadki mózgowej. Aby ją zdiagnozować należy wykonać badania hormonów przysadki: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub badanie RTG.

Leczenie niedoboru prolaktyny

 • Niski poziom prolaktyny można uzupełnić przyjmując ten hormon. Natomiast niedoczynność przysadki leczy się podając hormony nadnerczy, tarczycy i gonad, w tym prolaktynę.
 • Mężczyźni otrzymują androgeny, aby przywrócić im czynności płciowe. Kobietom podawane są progestageny oraz estrogeny.

Guzy przysadki leczone są farmakologicznie lub - w razie oporności na leki bądź dużego rozmiaru - operacyjnie.

 

Bezpłodność
© Paolese/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność przysadki mózgowej powoduje hipoglikemię, niewydolność tarczycy i zanik laktacji
Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.

Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.   Niedoczynność przysadki mózgowej może wywołać niepłodność . Choroby jajników w wyniku niedoboru hormonu folikulotropowego mogą prowadzić do zaniku owłosienia płciowego. Za co odpowiada przysadka mózgowa Przysadka mózgowa to gruczoł wydzielania wewnętrznego produkujący hormony odpowiedzialne za pracę: nerek, wątroby, tarczycy i gruczołu płciowego . Zaburzenia pracy przysadki określa się mianem niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej , w zależności od tego, czy spowodowana jest niedoborem, czy nadmierną produkcją hormonów. Niedoczynność przysadki mózgowej – hormony przysadki Niewydolność przysadki mózgowej związana jest z brakiem lub niedoborem hormonów tego gruczołu. Budowa przysadki składa się z przedniego i tylnego płata przysadki.   Hormony przedniego płata przysadki mózgowej to: hormon wzrostu – wpływa na pracę wątroby, prolaktyna – odpowiedzialna za pracę gruczołów sutkowych, hormon luteinizujący – wpływa na gonady, hormon folikulotropowy – oddziałuje na jajniki i jądra , hormon adrenokortykotropowy – wpływa na nadnercza, hormon tyreotropowy – wpływający na pracę tarczycy .   Hormon przysadki tylnego płata przysadki mózgowej: wazopresyna – wpływa na pracę nerek. Funkcje przysadki mózgowej a niedoczynność przysadki Przysadka mózgowa pobudza syntezę hormonów tarczycy. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy . Przysadka wpływa również na pracę nadnerczy przez co...

kobieta w ciąży
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Hormony kobiece – prolaktyna
Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jakie funkcje pełni prolaktyna? Prolaktyna przede wszystkim stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania oraz płodu podczas ciąży. Jest również odpowiedzialna za rozwój instynktu macierzyńskiego. Ponadto prolaktyna jest odpowiedzialna za funkcje w układzie nerwowym, takie jak: udział w adaptacji organizmu do ciąży i laktacji oraz neurobiologicznej reakcji organizmu na stres. Prolaktyna – normy, objawy nadmiaru i niedoboru prolaktyny Stężenie prolaktyny różnicuje się w ciągu dnia. Najwyższe jej wartości odnotowywane są w czasie snu i zaraz po przebudzeniu. Również w cyklu menstruacyjnym obserwuje się jego różne stężenia, na początku rośnie, po owulacji spada. Najwięcej prolaktyny jest w organizmie kobiet w ciąży i karmiących. Stężenie tego hormonu waha się, i rośnie np. podczas stresu, po przyjęciu niektórych leków, podczas stosunku, w wyniku zmęczenia. Zaburzenia miesiączkowania to jeden z głównych symptomów nadmiaru prolaktyny w organizmie.   Piersi są najczulej reagującym miejscem na wzrost stężenia prolaktyny w ciele kobiety. Stają się wówczas bolesne i nabrzmiałe.   Norma prolaktyny to: 5-25 ng/ml, wszystkie wartości powyżej mogą prowadzić do następujących symptomów: zaburzenia miesiączkowania (np. okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni), niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet; mleczny wyciek z sutków (tzw. mlekotok) u obu płci; zmniejszenie libido, stany depresyjne , drażliwość, zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości; zaburzenia laktacji; u mężczyzn: brak popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, bardzo niski poziom...

Prolaktyna
© intheskies/Fotolia.com
Styl życia
Hiperprolaktynemia – poznaj jej przyczyny oraz objawy. Dowiedz się, jak leczyć
Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.   Prolaktyna to hormon, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Bierze udział w dojrzewaniu płciowym, powodując wzrost piersi u dziewcząt. W czasie ciąży pośrednio odpowiada za jej utrzymanie, a podczas karmienia piersią za produkcję mleka. Przyczyny hiperprolaktynemii Podwyższony poziom prolaktyny może być spowodowany przez: choroby pozaprzysadkowe, które zwiększają stężenie prolaktyny, np. niedoczynność tarczycy, przyjmowanie leków np. antydepresyjnych i obniżających ciśnienie tętnicze, przewlekłą niewydolność nerek , gruczolak przysadki mózgowej, długotrwały stres, tzw. hiperprolaktynemię czynnościową czyli wydzielanie zbyt dużej ilości prolaktyny bez objawów chorobowych i przyczyny. Objawy hiperprolaktynemii Wysoka prolaktyna może wywoływać następujące objawy: zmniejszone libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, impotencja mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność , trądzik, nadmierne owłosienie, zwiększona wrażliwość, a nawet pojawienie się stanów depresyjnych, powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn, mlekotok (wyciek mleka) u kobiet i mężczyzn, jeśli hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki lub innym guzem wewnątrzczaszkowym, mogą pojawić się zaburzenia widzenia i bóle głowy. W razie wystąpienia powyższych objawów, należy określić poziom prolaktyny we krwi. Prolaktyna a ciąża Przed planowaną ciążą warto sprawdzić poziom prolaktyny. Wpływa ona na podtrzymanie ciąży. Zbyt wysoki poziom prolaktyny utrudnia jednak, a niekiedy nawet uniemożliwia zajście w...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner