Prolaktyna
© intheskies/Fotolia.com
Styl życia

Hiperprolaktynemia – poznaj jej przyczyny oraz objawy. Dowiedz się, jak leczyć

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

 

Prolaktyna to hormon, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Bierze udział w dojrzewaniu płciowym, powodując wzrost piersi u dziewcząt. W czasie ciąży pośrednio odpowiada za jej utrzymanie, a podczas karmienia piersią za produkcję mleka.

Przyczyny hiperprolaktynemii

Podwyższony poziom prolaktyny może być spowodowany przez:

 • choroby pozaprzysadkowe, które zwiększają stężenie prolaktyny, np. niedoczynność tarczycy,
 • przyjmowanie leków np. antydepresyjnych i obniżających ciśnienie tętnicze,
 • przewlekłą niewydolność nerek,
 • gruczolak przysadki mózgowej,
 • długotrwały stres,
 • tzw. hiperprolaktynemię czynnościową czyli wydzielanie zbyt dużej ilości prolaktyny bez objawów chorobowych i przyczyny.

Objawy hiperprolaktynemii

Wysoka prolaktyna może wywoływać następujące objawy:

 • zmniejszone libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn,
 • impotencja mężczyzn,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • niepłodność,
 • trądzik,
 • nadmierne owłosienie,
 • zwiększona wrażliwość, a nawet pojawienie się stanów depresyjnych,
 • powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn,
 • mlekotok (wyciek mleka) u kobiet i mężczyzn,
 • jeśli hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki lub innym guzem wewnątrzczaszkowym, mogą pojawić się zaburzenia widzenia i bóle głowy.
 • W razie wystąpienia powyższych objawów, należy określić poziom prolaktyny we krwi.

Prolaktyna a ciąża

Przed planowaną ciążą warto sprawdzić poziom prolaktyny. Wpływa ona na podtrzymanie ciąży. Zbyt wysoki poziom prolaktyny utrudnia jednak, a niekiedy nawet uniemożliwia zajście w ciążę. Hamuje owulację i zaburza cykl miesiączkowy.

 

Poziom prolaktyny w ciąży może być wysoki. W 9. miesiącu zazwyczaj dochodzi do prolaktynemii, jednak jest to naturalne i nie należy leczyć tego stanu. Stężenie hormonu rośnie tak znacznie, ponieważ jest wytwarzany nie tylko w przysadce mózgowej matki, ale też w łożysku i przysadce dziecka. Prolaktyna ma też swój udział w produkcji mleka i rozwoju gruczołów mlecznych.

Leczenie hiperprolaktynemii

Leczenie hiperprolaktynemii jest zależne od przyczyny, która ją wywołała. Jeśli powodem pojawienia się choroby były leki, lekarz zaordynuje ich odstawienie lub zmianę. Nadmiar prolaktyny wywołany chorobami nerek, tarczycy lub wątroby leczy się stosując terapię na konkretną chorobę.

 

Kiedy hiperprolaktynemię wywołuje gruczolak przysadki, w początkowym stadium choroby - gdy guz jest mały - podaje się leki (Norprolac, Dostinex czy Bromergon). Zazwyczaj gruczolak znika po kilku miesiącach. Guzy znacznych rozmiarów lub oporne na podawanie leków, usuwane są chirurgicznie. Czasem po operacji niezbędna jest radioterapia. Gruczolaki są zazwyczaj łagodne. Po usunięciu konieczne są jednak kontrole u endokrynologa i regularne badanie poziomu prolaktyny.

 

kobieta w ciąży
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Hormony kobiece – prolaktyna
Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jakie funkcje pełni prolaktyna? Prolaktyna przede wszystkim stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania oraz płodu podczas ciąży. Jest również odpowiedzialna za rozwój instynktu macierzyńskiego. Ponadto prolaktyna jest odpowiedzialna za funkcje w układzie nerwowym, takie jak: udział w adaptacji organizmu do ciąży i laktacji oraz neurobiologicznej reakcji organizmu na stres. Prolaktyna – normy, objawy nadmiaru i niedoboru prolaktyny Stężenie prolaktyny różnicuje się w ciągu dnia. Najwyższe jej wartości odnotowywane są w czasie snu i zaraz po przebudzeniu. Również w cyklu menstruacyjnym obserwuje się jego różne stężenia, na początku rośnie, po owulacji spada. Najwięcej prolaktyny jest w organizmie kobiet w ciąży i karmiących. Stężenie tego hormonu waha się, i rośnie np. podczas stresu, po przyjęciu niektórych leków, podczas stosunku, w wyniku zmęczenia. Zaburzenia miesiączkowania to jeden z głównych symptomów nadmiaru prolaktyny w organizmie.   Piersi są najczulej reagującym miejscem na wzrost stężenia prolaktyny w ciele kobiety. Stają się wówczas bolesne i nabrzmiałe.   Norma prolaktyny to: 5-25 ng/ml, wszystkie wartości powyżej mogą prowadzić do następujących symptomów: zaburzenia miesiączkowania (np. okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni), niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet; mleczny wyciek z sutków (tzw. mlekotok) u obu płci; zmniejszenie libido, stany depresyjne , drażliwość, zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości; zaburzenia laktacji; u mężczyzn: brak popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, bardzo niski poziom...

ziewająca kobieta
© pushba/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i sposoby leczenia niedoboru prolaktyny
Niski poziom prolaktyny może być spowodowany chorobą tarczycy, niedoczynnością przysadki lub chorobą nerek. Jednak zdarza się bardzo rzadko. Za niska prolaktyna powoduje zbyt małą ilość pokarmu u kobiet karmiących piersią.

Niski poziom prolaktyny może być spowodowany chorobą tarczycy, niedoczynnością przysadki lub chorobą nerek. Jednak zdarza się bardzo rzadko. Za niska prolaktyna powoduje zbyt małą ilość pokarmu u kobiet karmiących piersią.   Niedobór prolaktyny może utrudniać zajście w ciążę oraz powodować kłopoty z jej utrzymaniem. Czym jest prolaktyna i gdzie jest wytwarzana? Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jego nazwa pochodzi od pierwszej roli, którą poznano, a mianowicie laktacji. Prolaktyna odpowiada również za regulowanie funkcji rozrodczych, wpływa na samopoczucie i działanie układu immunologicznego.   Za produkcję prolaktyny w przysadce mózgowej odpowiada przede wszystkim dopamina. To hormon, który hamuje wytwarzanie prolaktyny. Natomiast prolaktyna zwiększa wydzielanie dopaminy . Razem tworzą pętlę układu zwrotnego. Wytwarzanie prolaktyny zwiększają też estrogeny. Przyczyny niedoboru prolaktyny Zbyt niski poziom prolaktyny może być wywołany przez : choroby nerek, choroby tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej, defekt syntezy prolaktyny (wrodzony lub nabyty), zniszczenie przysadki mózgowej (przez stan zapalny, uraz lub zmiany zwyrodnieniowe bądź nowotwory), np. w wyniku zespołu Sheehana, zażywanie leków: glikokortykosteroidów, lewodopy, bromokryptyny, apomorfiny lub witaminy B6 w dużych ilościach. Objawy niedoboru prolaktyny Niski poziom prolaktyny u kobiet ma swoje konsekwencje w produkcji niewystarczającej ilości mleka po porodzie.   Najszerszy zakres objawów powoduje zespół Sheehana , kiedy duża część płata przysadki zostanie zniszczona. Są to: brak laktacji po porodzie, stopniowe zmniejszanie objętości narządów płciowych, zmniejszenie lub zanik owłosienia...

Kobieta jest na wizycie u lekarza.
©sepy/Fotolia.com
Styl życia
Podwyższony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia): przyczyny i objawy
Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.

Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.   Podwyższony poziom prolaktyny nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej symptomem. Wynik powyżej normy jest podstawą do dalszej diagnostyki.   Prawidłowe stężenie prolaktyny – normy   Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny, która jest hormonem, wydzielanym przez przysadkę mózgową . Odpowiada ona za prawidłowy rozwój płodu, wzrost gruczołów sutkowych, a także pobudzanie laktacji po porodzie. Oprócz tego prolaktyna wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Normy stężenia prolaktyny uzależnione są od płci oraz w przypadku kobiet również od fazy cyklu: w początkowej fazie cyklu (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego): <23 ug/l, w fazie lutealnej – bezpośrednio poprzedzającej krwawienie miesiączkowej: <40 ug/l. Z kolei u mężczyzn prawidłowe stężenie prolaktyny wynosi <20 ug/l. O hiperprolaktynemii można mówić wówczas, gdy poziom tego hormonu we krwi znacznie przewyższa normę.   Podwyższony poziom prolaktyny – przyczyny   Hiperprolaktynemia nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej objawem. Z tego powodu znacznie podwyższony poziom prolaktyny we krwi jest podstawą do dalszej diagnostyki. Najczęściej przyczyna tej dolegliwości tkwi w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego . Oprócz tego podłożem hiperprolaktynemii mogą być również: niedoczynność tarczycy, półpasiec, guz przysadki...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak