kobieta w ciąży
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Hormony kobiece – prolaktyna

Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Jakie funkcje pełni prolaktyna?

Prolaktyna przede wszystkim stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania oraz płodu podczas ciąży. Jest również odpowiedzialna za rozwój instynktu macierzyńskiego. Ponadto prolaktyna jest odpowiedzialna za funkcje w układzie nerwowym, takie jak: udział w adaptacji organizmu do ciąży i laktacji oraz neurobiologicznej reakcji organizmu na stres.

Prolaktyna – normy, objawy nadmiaru i niedoboru prolaktyny

Stężenie prolaktyny różnicuje się w ciągu dnia. Najwyższe jej wartości odnotowywane są w czasie snu i zaraz po przebudzeniu. Również w cyklu menstruacyjnym obserwuje się jego różne stężenia, na początku rośnie, po owulacji spada. Najwięcej prolaktyny jest w organizmie kobiet w ciąży i karmiących. Stężenie tego hormonu waha się, i rośnie np. podczas stresu, po przyjęciu niektórych leków, podczas stosunku, w wyniku zmęczenia. Zaburzenia miesiączkowania to jeden z głównych symptomów nadmiaru prolaktyny w organizmie.

 

Piersi są najczulej reagującym miejscem na wzrost stężenia prolaktyny w ciele kobiety. Stają się wówczas bolesne i nabrzmiałe.

 

Norma prolaktyny to: 5-25 ng/ml, wszystkie wartości powyżej mogą prowadzić do następujących symptomów:

  • zaburzenia miesiączkowania (np. okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni), niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet;
  • mleczny wyciek z sutków (tzw. mlekotok) u obu płci;
  • zmniejszenie libido, stany depresyjne, drażliwość,
  • zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości;
  • zaburzenia laktacji;
  • u mężczyzn: brak popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, bardzo niski poziom testosteronu, powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia).

 

W przypadku problemów z zajściem w ciążę, również zalecane jest sprawdzenie poziomu prolaktyny, ponieważ jej nadmiar może hamować owulację. Ponadto jeżeli zauważymy u siebie współwystępowanie objawów takich jak zaburzenia miesiączkowania, trądzik i nadmierne owłosienie – zbadajmy poziom prolaktyny. Utrzymujący się nadmiar prolaktyny może świadczyć o hiperprolaktynemii. Jest ona symptomem chorób wątroby, niedoczynności tarczycy lub nawet guza przysadki mózgowej. Dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza (najlepiej ginekologa-endokrynologa) i wykonać badania.

Na czym polega badanie prolaktyny i jak się do niego przygotować?

Podstawowym badaniem jest ustalenie poziomu prolaktyny we krwi. Ważne jest, aby przyjść na nie rano (najlepiej godzinę po przebudzeniu), a dzień wcześniej nie uprawiać sportu, współżyć ani jeść o późnej porze. Badanie wykonywane jest po okresie, ale przed owulacją. W przypadku podwyższonego wskaźnika prolaktyny lekarz powinien zalecić badanie hormonu tarczycy. I jeżeli wyniki nie sugerują jej niedoczynności, badanie prolaktyny powinno zostać powtórzone. Tym razem z użyciem preparatu stymulującego. Jest to badanie o specyficznym przebiegu.

 

Przed badaniem (przez około 3 dni) nie należy: badać piersi ani współżyć. Na badanie przychodzimy na czczo, rano – wskazane jest, aby było to godzinę po przebudzeniu. Od razu po pierwszym pobraniu krwi otrzymamy 1 tabletkę leku, którą należy połknąć. Od momentu przyjęcia leku krew jest pobierana w odstępach czasowych: po 60 i 120 minutach lub według wskazań lekarza. Ważne jest, aby podczas całego badania nic nie jeść oraz unikać wysiłku fizycznego.

Dzięki temu badaniu lekarz będzie już w stanie określić, czy przyczyną zaburzeń hormonalnych nie jest gruczolak przysadki mózgowej. 

 

Kobieta jest na wizycie u lekarza.
©sepy/Fotolia.com
Styl życia
Podwyższony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia): przyczyny i objawy
Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.

Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.   Podwyższony poziom prolaktyny nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej symptomem. Wynik powyżej normy jest podstawą do dalszej diagnostyki.   Prawidłowe stężenie prolaktyny – normy   Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny, która jest hormonem, wydzielanym przez przysadkę mózgową . Odpowiada ona za prawidłowy rozwój płodu, wzrost gruczołów sutkowych, a także pobudzanie laktacji po porodzie. Oprócz tego prolaktyna wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Normy stężenia prolaktyny uzależnione są od płci oraz w przypadku kobiet również od fazy cyklu: w początkowej fazie cyklu (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego): <23 ug/l, w fazie lutealnej – bezpośrednio poprzedzającej krwawienie miesiączkowej: <40 ug/l. Z kolei u mężczyzn prawidłowe stężenie prolaktyny wynosi <20 ug/l. O hiperprolaktynemii można mówić wówczas, gdy poziom tego hormonu we krwi znacznie przewyższa normę.   Podwyższony poziom prolaktyny – przyczyny   Hiperprolaktynemia nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej objawem. Z tego powodu znacznie podwyższony poziom prolaktyny we krwi jest podstawą do dalszej diagnostyki. Najczęściej przyczyna tej dolegliwości tkwi w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego . Oprócz tego podłożem hiperprolaktynemii mogą być również: niedoczynność tarczycy, półpasiec, guz przysadki...

Bezpłodność
© Paolese/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność przysadki mózgowej powoduje hipoglikemię, niewydolność tarczycy i zanik laktacji
Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.

Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.   Niedoczynność przysadki mózgowej może wywołać niepłodność . Choroby jajników w wyniku niedoboru hormonu folikulotropowego mogą prowadzić do zaniku owłosienia płciowego. Za co odpowiada przysadka mózgowa Przysadka mózgowa to gruczoł wydzielania wewnętrznego produkujący hormony odpowiedzialne za pracę: nerek, wątroby, tarczycy i gruczołu płciowego . Zaburzenia pracy przysadki określa się mianem niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej , w zależności od tego, czy spowodowana jest niedoborem, czy nadmierną produkcją hormonów. Niedoczynność przysadki mózgowej – hormony przysadki Niewydolność przysadki mózgowej związana jest z brakiem lub niedoborem hormonów tego gruczołu. Budowa przysadki składa się z przedniego i tylnego płata przysadki.   Hormony przedniego płata przysadki mózgowej to: hormon wzrostu – wpływa na pracę wątroby, prolaktyna – odpowiedzialna za pracę gruczołów sutkowych, hormon luteinizujący – wpływa na gonady, hormon folikulotropowy – oddziałuje na jajniki i jądra , hormon adrenokortykotropowy – wpływa na nadnercza, hormon tyreotropowy – wpływający na pracę tarczycy .   Hormon przysadki tylnego płata przysadki mózgowej: wazopresyna – wpływa na pracę nerek. Funkcje przysadki mózgowej a niedoczynność przysadki Przysadka mózgowa pobudza syntezę hormonów tarczycy. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy . Przysadka wpływa również na pracę nadnerczy przez co...

Prolaktyna
© intheskies/Fotolia.com
Styl życia
Hiperprolaktynemia – poznaj jej przyczyny oraz objawy. Dowiedz się, jak leczyć
Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.   Prolaktyna to hormon, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Bierze udział w dojrzewaniu płciowym, powodując wzrost piersi u dziewcząt. W czasie ciąży pośrednio odpowiada za jej utrzymanie, a podczas karmienia piersią za produkcję mleka. Przyczyny hiperprolaktynemii Podwyższony poziom prolaktyny może być spowodowany przez: choroby pozaprzysadkowe, które zwiększają stężenie prolaktyny, np. niedoczynność tarczycy, przyjmowanie leków np. antydepresyjnych i obniżających ciśnienie tętnicze, przewlekłą niewydolność nerek , gruczolak przysadki mózgowej, długotrwały stres, tzw. hiperprolaktynemię czynnościową czyli wydzielanie zbyt dużej ilości prolaktyny bez objawów chorobowych i przyczyny. Objawy hiperprolaktynemii Wysoka prolaktyna może wywoływać następujące objawy: zmniejszone libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, impotencja mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność , trądzik, nadmierne owłosienie, zwiększona wrażliwość, a nawet pojawienie się stanów depresyjnych, powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn, mlekotok (wyciek mleka) u kobiet i mężczyzn, jeśli hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki lub innym guzem wewnątrzczaszkowym, mogą pojawić się zaburzenia widzenia i bóle głowy. W razie wystąpienia powyższych objawów, należy określić poziom prolaktyny we krwi. Prolaktyna a ciąża Przed planowaną ciążą warto sprawdzić poziom prolaktyny. Wpływa ona na podtrzymanie ciąży. Zbyt wysoki poziom prolaktyny utrudnia jednak, a niekiedy nawet uniemożliwia zajście w...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak