Kobieta z dzieckiem
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia

Depresja poporodowa: dlaczego nie kocham swojego dziecka?

Kiedy młoda matka po porodzie myśli: nie kocham swojego dziecka, jest to z dużym prawdopodobieństwem oznaka syndromu baby blues. Charakteryzuje się on płaczliwością, lękiem przed obowiązkami, zobojętnieniem na dziecko, niskim zaangażowaniem w życie rodzinne oraz ogólnym smutkiem. Gdy syndrom nie przechodzi po 2-3 tygodniach, a objawy zamiast zanikać nasilają się, możemy mówić o pierwszych symptomach depresji poporodowej.

Kiedy młoda matka po porodzie myśli: nie kocham swojego dziecka, jest to z dużym prawdopodobieństwem oznaka syndromu baby blues. Charakteryzuje się on płaczliwością, lękiem przed obowiązkami, zobojętnieniem na dziecko, niskim zaangażowaniem w życie rodzinne oraz ogólnym smutkiem. Gdy syndrom nie przechodzi po 2-3 tygodniach, a objawy zamiast zanikać nasilają się, możemy mówić o pierwszych symptomach depresji poporodowej.

 

Depresja poporodowa pojawia się w 2-3 dobie po porodzie i na początku określana jest jako syndrom baby blues, czyli silny stan emocjonalny, przepełniony negatywnymi emocjami. Jest on wywołany poczuciem lęku przed nowymi obowiązkami młodej mamy, ale również zaburzeniem gospodarki hormonalnej po porodzie. Baby blues wymaga jedynie wsparcia z otoczenia, które pomagając kobiecie, przywraca ją szybko do równowagi psychicznej. Objawia się on m.in.:

  • ciągłym poczuciem zmęczenia,
  • smutkiem,
  • rozdrażnieniem,
  • brakiem zainteresowania się dzieckiem,
  • brakiem zainteresowania się obowiązkami w domu,
  • poczuciem ospałości i zniechęcenia.

 

Jeżeli objawy utrzymują się do 2-3 miesiąca po porodzie, jest prawie pewne, że kobieta cierpi na depresję poporodową.

Depresja poporodowa, a opieka nad dzieckiem

Kobieta, która cierpi na depresję poporodową, wykazuje zobojętnienie w opiece nad dzieckiem. Może oczywiście je karmić, przewijać i tulić do snu, jednak wykonywanie tych czynności jest mechaniczne i bezrefleksyjne. Często objawiać się to może w słowach: nie kocham swojego dziecka, zabierzcie go, czy tylko ja muszę się nim opiekować. Niestety czasami matka w stanie silnego przygnębienia może zacząć obwiniać dziecko za całą sytuację, która powstała po porodzie. Wtedy do zobojętnienia mogą dołączyć takie emocje jak:

  • awersja,
  • niechęć,
  • agresja.

Depresja poporodowa: jak pomóc matce, którą dziecko smuci?

Matka pogrążona w depresji poporodowej powinna zostać niezwłocznie wysłana przez najbliższych do lekarza-psychiatry, który zdiagnozuje chorobę i ustali z nią leczenie farmakologiczne. Ważne jest również wsparcie psychoterapeuty, który pomoże jej wyjść ze stanów depresyjnych i przepracuje z nią sytuację pojawienia się dziecka w rodzinie.

 

Tworzenie więzi pomiędzy matką a dzieckiem odbywa się na zasadzie ciągłego kontaktu w trakcie opieki. Bliskość podczas przewijania, karmienia czy tulenia do snu sprawia, że pozytywne uczucia nasilają się i matka, mimo przeżycia syndromu baby blues, zaczyna kochać swoje dziecko. W przypadku depresji poporodowej kobieta unika kontaktu z dzieckiem, co skutkuje brakiem zaangażowania emocjonalnego z jej strony.  


Smutna kobieta z dzieckiem
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Nie kocham swojego dziecka, czyli dlaczego baby blues mylony jest z depresją poporodową?
Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne. Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.

Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne . Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.   Syndrom baby blues jest to silny stan emocjonalny, który pojawia się tuż po porodzie w 3-4. dobie. Objawia się poczuciem przemęczenia, zniechęcenia i smutku. Większość młodych mam po pierwszej ciąży odczuwa syndrom baby blues, ponieważ po raz pierwszy doświadczają tego rodzaju obciążenia psychicznego spowodowanego pojawieniem się dziecka w rodzinie. Baby blues: dlaczego nie kocham swojego dziecka? Baby blues jest spowodowany dwoma czynnikami: zaburzeniami hormonalnymi i psychiką. Ciało kobiety po porodzie powraca do stanu płodności, a dodatkowo młoda matka obciążona jest stresem, wynikającym z opieki nad domem i dzieckiem. Niejednokrotnie taka sytuacja może przekraczać jej możliwości fizyczne i psychiczne, stąd popadanie w stany emocjonalne zbliżone do depresji. Kobieta doświadczająca baby blues: nie ma na nic siły, jest ciągle zmęczona, ospała, często płacze, jest rozdrażniona i odczuwa silne napięcie emocjonalne, nie jest zainteresowana opieką nad dzieckiem, nie jest w stanie wykonywać prac domowych, ma problemy ze snem , zaniedbuje własne potrzeby snu, jedzenia, a nawet higieny, czuje się przytłoczona obowiązkami, przez co nie wykonuje ich w ogóle bądź robi to niedbale.   Często wydaje się, że kobiety z syndromem baby blues oskarżają dziecko o to, że znajdują się w takiej ciężkiej dla nich sytuacji. Trudno jednak stwierdzić na ile są to trwałe i jednolite odczucia. Pewne jest to, że młode matki będą unikać dziecka, karmienie stanie się...

smutna kobieta na schodach
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia
Charakterystyka depresji przedporodowej
Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze.

Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze. Przyczyny depresji przedporodowej Najczęstsze przyczyny depresji przedporodowej to: cechy osobowości (problemy z nawiązywaniem relacji, komunikacją, proszeniem o pomoc, brak elastyczności, niechęć do zmian, niska samoocena); zaburzone relacje z partnerem i/lub matką; trudności finansowe, bezrobocie; istotne zmiany w życiu; przebyte poronienie, trudna ciąża, komplikacje przy porodzie; problemy psychiczne; choroby psychiczne i samobójstwa w rodzinie. Objawy depresji przedporodowej Kobieta cierpiąca na depresję odczuwa pogłębiający się smutek, przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, traci zainteresowanie atrakcyjnymi dotąd czynnościami, jest apatyczna, senna (lub lęk powoduje, że nie jest w stanie spać), nie dba o siebie, nie wstaje z łóżka, ma myśli samobójcze . Pojawiają się zaburzenia odżywiania, niska samoocena, napięcie, problemy z koncentracją i pamięcią. Nieleczona depresja prowadzi do powikłań ciążowych i poporodowych. Warto zaznaczyć, że cierpiące na depresję matki - które jednocześnie źle traktowały swoje dzieci - przyczyniają się do rozwoju u nich zaburzeń psychicznych, także głównie depresji. Depresja przedporodowa czterokrotnie zwiększa ryzyko złego traktowania dziecka. Depresja przedporodowa – leczenie W leczeniu depresji u kobiet ciężarnych istotna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Kobiety rzadko proszą o pomoc, myśląc, że zaburzenia są czymś normalnym. Nawet jeśli zostaną zdiagnozowane, nie jest to związane z jakimkolwiek leczeniem. Przyszła matka wymaga ogromnego wsparcia ze strony partnera , rodziny i przyjaciół – muszą...

smutna kobieta w ciąży siedzi na łóżku
©Dmitriy Melnikov/Fotolia
Styl życia
Kiedy ciąża nie cieszy – depresja ciążowa
Ciąża zawsze wiąże się z silnymi emocjami – nawet gdy dziecko jest wyczekiwane, pojawia się obawa o jego stan zdrowia, o przebieg ciąży oraz lęk związany z przyszłością. Nie jest łatwo być przygnębionym, gdy wszyscy wokół oczekują od ciebie, że będziesz tryskała energią i radością. Depresja ciążowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% kobiet.

Ciąża zawsze wiąże się z silnymi emocjami – nawet gdy dziecko jest wyczekiwane, pojawia się obawa o jego stan zdrowia, o przebieg ciąży oraz lęk związany z przyszłością. Nie jest łatwo być przygnębionym, gdy wszyscy wokół oczekują od ciebie, że będziesz tryskała energią i radością. Depresja ciążowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% kobiet. Ryzyko depresji ciążowej Według psychologów istnieją pewne okoliczności, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji ciążowej . Należą do nich: złe relacje z rodziną, szczególnie z matką i partnerem – każda konfliktowa sytuacja wiąże się z pewnymi kosztami emocjonalnymi, które mogą wyzwolić depresję, brak stabilizacji zawodowej i finansowej, występowanie chorób psychicznych w rodzinie – jeśli ktoś z krewnych cierpiał lub cierpi na depresję lub inne zaburzenie nastroju, istnieje prawdopodobieństwo, że ma podłoże genetyczne, komplikacje w czasie poprzedniej ciąży, poronienie – złe doświadczenia sprawiają, że oczekiwanie na kolejne dziecko wiąże się z niepokojem o prawidłowy przebieg ciąży. To z kolei zwiększa poziom stresu, a ten – gdy trwa długo – może doprowadzić do obniżenia nastroju. Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego , a więc są wrażliwe na wahania poziomu hormonów w cyklu miesięcznym, są też bardziej narażone na depresję ciążową. Również przechodzenie depresji w przeszłości może świadczyć o tym, że jesteś wrażliwa na zmiany nastroju.   Oprócz negatywnych doświadczeń i braku wsparcia ze strony bliskich, istnieją także pewne czynniki osobowościowe – np. problem z nawiązywaniem relacji, nieumiejętność zwracania się o pomoc i kłopoty z komunikacją . Depresja u mężczyzn nie jest powodem do wstydu.  By ją wyleczyć, należy zastosować...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner