Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Styl życia

Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

 

Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota

Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne:

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z buraków

  • gęsty grzebień,
  • w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra,
  • cążki do obcinania pazurów,
  • waciki do przemywania oczu,
  • patyczki do czyszczenia uszu,
  • preparat przeciw pchłom,
  • ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota.

Pielęgnacja kocich pazurów

Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury. Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.

 

Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego. Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii.

Pielęgnacja oczu u kota

Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Czyszczenie uszu u kota

Uszy możesz wyczyścić kotu, kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.

 

Pielęgnację uszu ułatwią płyny do czyszczenia, które można kupić w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym. Tego typu specyfik rozpuszcza zanieczyszczenia, które z łatwością można usunąć patyczkiem.

 

Kiedy w kocim uchu zauważysz strup, wydzielinę o niepokojącym kolorze lub zaczerwienienie, interweniuj. Wybierz się ze swoim pupilem do lekarza.

Pielęgnacja zębów u kota

Przyzwyczajaj swojego kota do zaglądania mu do jamy ustnej. Po takim samodzielnym przeglądzie stanu zębów i dziąseł możesz go nagrodzić smakołykiem.

 

Niektórzy myją swoim kotom zęby specjalną szczoteczką bądź patyczkiem owiniętym miękką tkaniną bądź gazą. Do mycia zębów koniecznie należy używać pasty przeznaczonej dla zwierząt. Pasta dla ludzi może zaszkodzić kotu.

 

Jeśli nie chcesz czyścić kotu zębów, podawaj mu suchą karmę w postaci dużych chrupek, która naturalnie oczyści mu zęby w czasie jedzenia.

 

Kamień nazębny, który może pojawić się u twojego pupila, usuwa się w gabinecie weterynaryjnym. Ten zabieg może niestety podrażnić dziąsła, dlatego lepiej regularnie dbać o zęby kota.

Czesanie kotów krótko- i długowłosych

Koty krótkowłose możesz czesać kilka razy na miesiąc. Tę czynność warto wykonywać nieco częściej, kiedy koty linieją i zmieniają futro. Dobrze jest pomóc w ten sposób kotu, ponieważ dzięki temu połknie on mniej włosów w trakcie codziennej higieny futra. Zwierzę powinno mieć dostęp do trawy. Pomaga mu się to pozbyć kłębków połkniętej podczas mycia sierści.

 

Długowłosego kota czesz nawet codziennie. Inaczej na jego futrze mogą pojawić się kołtuny, które trzeba będzie wyciąć.

 

Koty domowe i krótkowłose, szczególnie te przebywające w domu, nie potrzebują kąpieli. Długowłose zwierzęta nie są niestety w stanie odpowiednio oczyścić swojej sierści. 


 

Kot leży w skrawkach papieru toaletowego.
©kozorog/fotolia
Styl życia
Tresura kota w praktyce: obcinanie pazurów i oduczanie chodzenia po stole
Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.

Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.   Jeśli chcesz, by twój kot czegoś nie robił, zastanów się, dlaczego postępuje w dany sposób . Tak samo jest z sytuacjami, w których chcesz, żeby kot np. dał sobie obciąć pazury, ale trudno go tego nauczyć. Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów? Pazury powinny być obcinane regularnie kotom , które nie wychodzą na zewnątrz. Zapobiega to bolesnemu wrastaniu paznokci w opuszki łapek oraz zadrapaniom na ciałach domowników. Koty wychodzące będą bezpieczniejsze z nieobciętymi pazurami.   Na kilka tygodni przed pierwszym obcinaniem pazurków, przyzwyczajaj swojego mruczka do dotykania jego łapek. Wiele kotów tego nie lubi, dlatego warto wtedy nagradzać ich zgodę przysmakiem . Bierz do ręki kocią łapkę i wysuwaj przy tym jego pazury, cały czas pamiętając o przysmaku.   Kup specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurków i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo to wykonać. Pamiętaj o żywej części pazurów , które są silnie unerwione.   Kot przyzwyczajony do tego, że jego łapki są dotykane i zgoda na to mu się opłaca (nagrody), jest gotowy do zabiegu. Przygotuj stanowisko, zaopatrując się w miseczkę z przysmakami, lampkę (pod światło łatwiej zauważyć, gdzie kończy się różowa część pazura) i nożyczki. Połóż kota na kolanach, brzuchem do góry i ogonem w twoim kierunku . Tego typu pozycja nie jest lubiana przez koty, dlatego...

Kot podczas kąpieli.
©kozorog/Fotolia.com
Styl życia
Kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji kotów: szampon, odżywka, olejek, płyn i żel. Jak zrobić domowy szampon dla kota
Koty należy pielęgnować kosmetykami, dostępnymi w sklepach zoologicznych, drogeriach i internecie. Oprócz podstawowych, można również kupić preparaty specjalistyczne, na przykład do długiej i krótkiej sierści, hypoalergiczne lub przeciw pchłom. W domu warto samodzielnie przygotować szampon dla kota.

Koty należy pielęgnować kosmetykami, dostępnymi w sklepach zoologicznych, drogeriach i internecie. Oprócz podstawowych, można również kupić preparaty specjalistyczne, na przykład do długiej i krótkiej sierści, hypoalergiczne lub przeciw pchłom. W domu warto samodzielnie przygotować szampon dla kota.   Koty należą do jednych z najczystszych zwierząt na świecie . Potrafią myć się językiem nawet kilka razy dziennie, dzięki czemu usuwają z sierści tłuszcz, kurz, brud i drobnoustroje. Jakie kosmetyki dla kota wybrać? Podczas pielęgnacji kotów należy używać kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla nich. Takie środki zawierają substancje odpowiednie dla skóry zwierząt oraz zapewniają właściwy odczyn pH. W skład preparatów najczęściej wchodzą delikatne środki myjące, aromaty, olejki , witaminy, a także substancje o działaniu przeciwzapalnym, regenerującym i bakteriobójczym. Kocie kosmetyki są dostępne w sklepach zoologicznych, drogeriach, hipermarketach oraz na aukcjach internetowych. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Właściciel kota powinien zaopatrzyć się w: szampon do mycia sierści (usuwa brud, kurz, tłuszcz i drobnoustroje), odżywkę do nawilżania futra (ułatwia rozczesywanie), olejek do natłuszczania sierści (poprawia jej wygląd), płyn do czyszczenia uszu i zębów, żel do pielęgnacji oczu.   Co ważne, do kąpania kota nie należy używać kosmetyków dla ludzi oraz innych zwierząt (na przykład psów). Tego typu produkty mają różny odczyn pH, wiec mogą podrażnić skórę pupila. Specjalistyczne kosmetyki: dla kotów długowłosych, hypoalergiczne oraz przeciw pchłom Niektóre koty wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Zwierzęta długowłose (na przykład persy) potrzebują szamponu, który...

Szczotkowany pies.
©photo_mts/Fotolia.com
Styl życia
Szczotkowanie psa – akcesoria i technika
Szczotka dla psa oraz grzebień to podstawowe wyposażenie do pielęgnacji sierści pupila. Regularne szczotkowanie psa, oprócz wyczesywania martwej, liniejącej sierści, drobnych patyczków, kołtunów i zanieczyszczeń, wentyluje skórę, pobudza krążenie i przyspiesza wzrost nowego włosia.

Szczotka dla psa oraz grzebień to podstawowe wyposażenie do pielęgnacji sierści pupila. Regularne szczotkowanie psa, oprócz wyczesywania martwej, liniejącej sierści, drobnych patyczków, kołtunów i zanieczyszczeń, wentyluje skórę, pobudza krążenie i przyspiesza wzrost nowego włosia.   Do czesania najlepiej przyzwyczajać psa już od szczenięcia, a po zabiegu zawsze dawać mu w nagrodę smakołyk. Ważne jest, by czesać delikatnie , robić częste przerwy (szczególnie, gdy pies czesany być nie lubi) oraz przed i po zabiegu pobawić się z czworonogiem. Jak dobrać szczotkę i grzebień dla psa Szczotki dla psa, mogą być wykonane z drutu, drewna, plastiku lub naturalnego włosia. Dobiera się je w zależności od sztywności, gęstości i długości sierści pupila: szczotki z rzadkim, twardym włosiem będą idealne do krótkiej psiej szaty ; druciane są doskonałe dla bardzo gęstej, długiej sierści; plastikowe, sprawdzą się u psów o średniej długości włosia; szczotki z zębami zakończonymi kulką zabezpieczają przed uszkodzeniem skóry zwierzęcia.   Grzebień będzie szczególnie przydatny, gdy nasz pies jest bardzo aktywny i w jego sierść często zaplątują się drobne patyczki, liście, owady itp. Doskonale sprawdza się wówczas grzebień podwójny, który po obu stronach rękojeści jest wyposażony w zęby o różnym rozstawie . Może być wykorzystywany do wyczesywania resztek jedzenia z włosów koło pyszczka lub błota z łapek czy niewielkich kołtunów.   Osobną grupę szczotek stanowią, szczotki z jonizatorem . Są bezpieczne dla pupila, a dzięki funkcji jonizującej, sierść się nie elektryzuje. Dodatkowo pomagają w neutralizowaniu intensywnego psiego zapachu.   Zgrzebło  pełni podobną rolę do grzebienia, ale jest...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik