para młodych ludzi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Wybór zawodu, czyli na jakie błędy uważać

Na wybór zawodu powinny mieć wpływ takie czynniki, jak dopasowanie do potrzeb rynku i własnych predyspozycji oraz obszerna wiedza na temat wybranego zawodu.

Na wybór zawodu powinny mieć wpływ takie czynniki, jak dopasowanie do potrzeb rynku i własnych predyspozycji oraz obszerna wiedza na temat wybranego zawodu.

 

Dla niektórych szczęśliwców wybór zawodu jest dziecinnie prosty, dla innych jest trudną decyzją. Można albo uczyć się na błędach osób z większym doświadczeniem, albo samodzielnie na własnej skórze przekonać się, jakich błędów powinno się unikać podczas wybierania zawodu.

Niedopasowanie do potrzeb rynku pracy

Dużym błędem naszego systemu edukacji jest to, że nadal świetnie funkcjonują kierunki, gdzie kształci się specjalistów, na których nie ma zapotrzebowania na rynku pracy. I jest to również błędem kandydata, że decyduje się na wybór zawodu, którego zdobycie daje znikome szanse na odnalezienie się na rynku pracy. W licznych publikacjach można znaleźć statystyki mówiące o stopie bezrobocia wśród absolwentów konkretnych kierunków studiów. I jeśli nie jest się zdeterminowanym i przekonanym, co do wyboru właśnie tego kierunku (bo jest to życiowa pasja i największe marzenie) może należałoby rozważyć inne możliwości.

Niedopasowanie do predyspozycji

Częstym błędem jest również wybór zawodu bez uwzględnienia własnych predyspozycji (czy to zdrowotnych, czy osobowościowych). A w każdej branży i w każdej specjalności pewne cechy czy predyspozycje są niezbędne. Jeśli kandydat ma wątpliwości, jakie cechy wymagane są w konkretnych zawodach i czy on sam takie cechy ma, może skorzystać z doradztwa zawodowego. Spotkanie z doradcą to okazja do zweryfikowania własnego pomysłu, lepszego poznania siebie i specyfiki zawodu.

Błędne wyobrażenie o zawodzie

Osoba, która zastanawia się na wyborem konkretnego zawodu, powinna poznać realia pracy na tym stanowisku. Okazuje się bowiem, że często wyobrażenie o wybranym zawodzie mija się z rzeczywistością i realnymi wymogami i zadaniami na danym stanowisku.

Wybór pod presją

Decyzja o wyborze zawodu powinna być poparta wieloma czynnikami (m.in. dopasowanie własnych predyspozycji czy wymogi rynku pracy), a pewne czynniki nie powinny mieć na nią wpływu. Błędem jest dokonywanie wyboru zawodu pod jakąkolwiek presją ze strony otoczenia: czy to rodziny (np. uleganie naciskowi na kultywowanie rodzinnych tradycji, podczas gdy mają one niewiele wspólnego z zainteresowaniami kandydata), czy to znajomych (np. zachęcająca wizja wspólnego studiowania, w nowym mieście razem będzie raźniej).

Nieumiejętność planowania

Brak myślenia perspektywicznego może również przyczynić się do błędnego wyboru. A można spróbować zrobić prosty eksperyment myślowy i zapytać siebie, jak będzie wyglądało moje życie zawodowe za 5 czy 10 lat i czy wybór tego zawodu będzie mnie w moich marzeniach wspierać.

 

W pracy spędzamy (przy ośmiogodzinnym czasie pracy) niemal dwa tysiące godzin w ciągu roku. Dlatego dobrze wybrany zawód to inwestycja w dobrze spędzone dwa tysiące godzin rocznie. I dlatego na wybór albo zmianę zawodu nigdy nie jest za późno.

dwie osoby nad wykresami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy doradztwo zawodowe może pomóc w osobistym rozwoju? Dla kogo jest i na czym polega?
Uczniowie, studenci, osoby bezrobotne, zaczynające swoją karierę, czy osoby, chcące lepiej poznać siebie – dla każdej z tych grup doradztwo zawodowe może stanowić pomoc w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy.

Uczniowie, studenci, osoby bezrobotne, zaczynające swoją karierę, czy osoby, chcące lepiej poznać siebie – dla każdej z tych grup doradztwo zawodowe może stanowić pomoc w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy.   Coraz popularniejsza jest idea uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning). Bez względu na wiek warto doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. W wyborze ścieżki rozwoju edukacyjnego i zawodowego może pomóc doradztwo zawodowe. Doradztwo zawodowe – dla kogo? Z doradztwa zawodowego mogą skorzystać: uczniowie zastanawiający się nad wyborem szkoły (ponadgimnazjalnej i wyższej), studenci szukający pomysłu na własny rozwój, osoby bezrobotne , które wchodzą na rynek pracy (po szkole, przerwie związanej z macierzyństwem), osoby zagrożone utratą pracy, które chciałyby się przekwalifikować, osoby pracujące, które zastanawiają się nad zmianą zawodu, wszyscy, którzy chcieliby poznać swój profil zawodowy i lepiej poznać swoje predyspozycje lub szukają inspiracji do rozwoju edukacyjnego czy zawodowego. Na czym polega doradztwo zawodowe? Doradztwo zawodowe może mieć formę spotkań indywidualnych lub doradztwa grupowego. Podczas indywidualnego spotkania z doradcą klient ma możliwość stworzenia bilansu własnych kompetencji, poznania swoich mocnych stron i obszarów rozwoju oraz określenia planu działania, dopasowanego do swoich potrzeb i predyspozycji. Spotkanie z doradcą stwarza przestrzeń do lepszego poznania siebie lub usystematyzowania wiedzy na temat swoich preferencji, wartości, umiejętności oraz diagnozy określonych aspektów osobowości. Proces ten odbywa się podczas rozmowy, jak i z wykorzystaniem różnorodnych testów (np. testów zainteresowań). Doradca zawodowy może pomóc również w napisaniu CV czy listu motywacyjnego i udzielić wskazówek na temat zasad tworzenia...

mężczyzna zastanawiający się za biurkiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Praca – przyjemność czy obowiązek, czyli jaki zawód wybrać?
O tym, czy praca będzie przykrym obowiązkiem, czy przyjemnością decyduje wybór zawodu, który będzie spójny z zainteresowaniami i predyspozycjami.

O tym, czy praca będzie przykrym obowiązkiem, czy przyjemnością decyduje wybór zawodu, który będzie spójny z zainteresowaniami i predyspozycjami.   Zakładając optymistycznie, że pracujemy wyłącznie przez osiem godzin w ciągu dnia, przez pięć dni w tygodniu, w skali roku w pracy spędzamy około dwóch tysięcy godzin. Jest to wystarczający argument, aby dobrze zastanowić się nad tym, jaki zawód wybrać. Dwa tysiące godzin w roku może być albo męczarnią albo przyjemnością dającą satysfakcję. Predyspozycje osobowościowe Ważne, aby wybrany przez ciebie zawód, zgodny był z twoimi predyspozycjami osobowościowymi . Jeśli czujesz się w towarzystwie ludzi jak ryba w wodzie, poszukaj stanowiska, które umożliwi ci nawiązywanie relacji. I odwrotnie – jeśli to spędzanie czasu z rzeczami czy danymi daje ci więcej satysfakcji, zgiełk tłumnej sali i licznych rozmów szybko cię zmęczy, poszukaj więc zawodu, który umożliwi ci skupienie się na danych lub rzeczach, bez konieczności licznych interakcji.   Na pewno wiesz, które działania są dla ciebie bardziej komfortowe – te wymagające planowania i dokładności, czy raczej spontaniczności i umiejętności szybkiego adaptowania się do zmian, weź to również pod uwagę.   Przy wyborze zawodu zastanów się także, czy wolisz, aby ktoś określał jasno twoje zadania i obowiązki, czy może chcesz mieć dużą swobodę działania .   Tutaj nie ma dobrych i złych odpowiedzi. A im lepiej przyjrzysz się swoim predyspozycjom i potrzebom, tym łatwiej będzie ci ocenić, czy zawód, nad którego wyborem się zastanawiasz jest dla ciebie. Zainteresowania Wiele prawdy jest w zdaniu, że jeśli robi się to, co się lubi, nigdy nie będzie trzeba pracować. Pasja w połączeniu z zaangażowaniem i poświęconym na rozwój czasem to przepis na sukces wielu osób, które szczęśliwie realizują się w...

młoda kobieta z pomysłami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w małym mieście: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.

Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.   Firmę tworzy przede wszystkim kapitał ludzki, a kapitałem ludzkim w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej założyciel i twórca. Dlatego tak istotne jest, aby w poszukiwaniu pomysłu na biznes uwzględnić jego zasoby. Czym jest bilans zasobów i czego potrzebuje rynek? Przyszły przedsiębiorca powinien stworzyć bilans własnych zasobów i zastanowić się nad tym, co już ma, a czego jeszcze mu brakuje, aby rozpocząć swoją działalność. Pod uwagę można wziąć zarówno wiedzę fachową, jak i umiejętności działania metodycznego, świadomość własnych kompetencji społecznych czy cech osobowości.   Warto wykorzystać swoją lub stworzyć nową sieć kontaktów, która po pierwsze udzieli informacji na temat szans i zagrożeń prowadzenia biznesu w określonej branży , a po drugie pomoże we wstępnej analizie potrzeb rynku. Rozejrzenie się dookoła i zweryfikowanie, czego brakuje w otoczeniu i za co ludzie będą skłonni zapłacić, albo sprawdzenie które z istniejących pomysłów mogą zostać udoskonalone, jest niezbędne podczas przygotowywania się do rozpoczęcia działalności. Zestawienie oczekiwań rynku i własnych umiejętności pokaże, czego jeszcze brakuje w planie przyszłego przedsiębiorcy. Jakie mogą być pomysły na biznes w małym mieście? 1) Miejsca i usługi dopasowane do seniorów. Ta grupa często jest zaniedbywana, a wiele dojrzałych osób nadal chce się uczyć. Usługi dla osób starszych mogą dotyczyć: obsługi komputera i korzystania z nowych technologii, zajęć artystycznych czy zajęć tanecznych i ruchowych. może to być też miejsce spotkań zaprojektowane z myślą o starszych osobach, gdzie będą mogły w swoim gronie spędzić czas przy dobrej kawie czy pysznym...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner