Nadmierna potliwość twarzy - najczęstsze przyczyny i skuteczne leczenie
Nadmierna potliwość twarzy - najczęstsze przyczyny i skuteczne leczenie
Nadmierna potliwość twarzy to często oznaka zdenerwowania. Może łączyć się również z niewłaściwą pracą gruczołów potowych oraz genami. W nadpotliwości pomocna może być zmiana diety, rezygnacja z używek, picie dużych ilości wody i techniki relaksacyjne.
Najprostszym sposobem leczenia nadmiernej potliwości twarzy jest odstresowanie się.
Nadmierna potliwość twarzy: przyczyny
Często pojawiający się pot na twarzy to najczęściej objaw silnego zdenerwowania i stresu. Może okazać się również skutkiem ubocznym wielu chorób:
- otyłości,
- zaburzeń hormonalnych (np. tarczycy),
- zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego,
- cukrzycy.
Niekiedy czynnik genetyczny ma wpływ na nadmiernie pojawiający się pot na twarzy. W takiej sytuacji trudno zwalczyć objawy na stałe, a raczej trzeba doraźnie usuwać skutki dolegliwości.
Często pot na twarzy pojawia się w wyniku zatrucia organizmu alkoholem (na tzw. kacu) lub u nałogowych palaczy. Rzucenie nałogu lub przynajmniej jego ograniczenie powinno zdecydowanie zmniejszyć pocenie się.
Nadmierna potliwość twarzy: leczenie
Aby wyleczyć nadmierną potliwość twarzy przede wszystkim trzeba przestać się denerwować. Warto stosować techniki relaksacyjne w postaci głębokich oddechów, słuchania ulubionej muzyki czy rozmowy z przyjacielem w celu wyrzucenia z siebie negatywnych emocji.
Jeżeli samo zdenerwowanie nie jest przyczyną nadmiernej potliwości, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Może zalecić zażywanie leków doustnych (cholinolityków) lub specjalnych antyperspirantów na twarz.
W zwalczaniu nadmiernej potliwości twarzy pomóc może także zmiana diety: warto zrezygnować z używek (papierosy, alkohol, kawa) oraz ostrych przypraw. Jak i w pozostałych przypadkach nadpotliwości, należy pić dużo wody – mitem jest przekonanie, że pocenie się wywołane jest przez nadmierną ilość płynów. Przeciwnie – niewystarczające nawodnienie organizmu wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów potowych.
Najbardziej radykalne są metody chirurgiczne – wycięcie zwoju współczulnego lub wstrzyknięcie w twarz toksyny botulinowej (botoksu). Powinno się te metody leczenia jednak traktować jako ostateczność.