kobieta przed zabiegiem z botoksu
©armina/Fotolia
Styl życia

Czy zabiegi z botoksem są bezpieczne? Toksyna botulinowa w zabiegach kosmetycznych

Botoks to jedna z naturalnych trucizn, znana także jako jad kiełbasiany, toksyna botulinowa. W małych dawkach jest bezpieczny i znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, dermatologii, a nawet neurologii. Najczęściej botoks jest wykorzystywany do redukcji zmarszczek mimicznych i powiększania ust.

Botoks to jedna z naturalnych trucizn, znana także jako jad kiełbasiany, toksyna botulinowa. W małych dawkach jest bezpieczny i znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, dermatologii, a nawet neurologii. Najczęściej botoks jest wykorzystywany do redukcji zmarszczek mimicznych i powiększania ust.

 

Jak to możliwe, że tak toksyczna substancja może być bezpieczna? Owszem, może być bezpieczna, ale tylko pod pewnymi warunkami.

 

Po pierwsze, botoks podawany jest w bardzo małych dawkach. Działa jedynie miejscowo, paraliżując mięśnie na danym obszarze. Po kilku miesiącach jego efekt powoli zaczyna zanikać, co oznacza, że botoks opuszcza organizm. Jego ilość musi być więc dostosowana do potrzeb.

 

Po drugie, doświadczony lekarz doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzić zabieg, by zminimalizować efekty uboczne. Profesjonalista poprzedza wstrzyknięcie substancji dokładnym wywiadem, zbiera informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych przez niego leków, a także dobiera preparat do konkretnej osoby. Słowem – dobry lekarz traktuje każdą osobę bardzo indywidualnie. W związku z tym lepiej zainwestować w prawdziwego specjalistę, niż szukać najtańszej opcji.

 

Po trzecie, dużo zależy od zachowania pacjenta – od szczerości podczas pierwszej konsultacji i od zastosowania się do zaleceń przed i po zabiegu. Z terapii botoksem nie powinny korzystać osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Dla własnego dobra nie należy niczego ukrywać przed lekarzem. Masowanie, ugniatanie czy drapanie miejsca, w które wstrzyknięto botoks, może spowodować przemieszczenie substancji. W konsekwencji zabieg zamiast upiększyć, może oszpecić.

 

Stosowanie się do tych zaleceń zminimalizuje niepożądane efekty, niemniej jednak mogą się one pojawić także w przypadku przestrzegania wszystkich zasad. Do najczęstszych powikłań należą bóle głowy, opadanie powiek, uczucie ciężkich brwi i niewielkie siniaki w miejscu ukłucia.

 

Z pewnością botoks jest o wiele bezpieczniejszy niż operacje plastyczne, gdyż nie ingeruje tak mocno w organizm, jednak i przy jego stosowaniu warto zachować środki ostrożności.


Jedno oko
Pixabay/AdinaVoicu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Odżywianie skóry wokół oczu
Skóra wokół oczu dość szybko wiotczeje, ma także tendencję do zasinień i opuchnięć. Aby poprawić jej kondycję, co jakiś czas warto zastosować zabieg rewitalizacji, polegający na poprawie ujędrnienia skóry.

Skóra wokół oczu dość szybko wiotczeje, ma także tendencję do zasinień i opuchnięć. Aby poprawić jej kondycję, co jakiś czas warto zastosować zabieg rewitalizacji, polegający na poprawie ujędrnienia skóry.   Do rewitalizacji skóry wokół oczu najczęściej stosuje się zabieg mezoterapii, który może być wykonany metodą igłową lub bezigłową. Mezoterapia igłowa Mezoterapia igłowa polega na mikroperforacji zewnętrznych warstw skóry przy pomocy sterylnych mikroigiełek. Dzięki temu poprawia funkcjonowanie skóry i pobudza naturalne procesy jej regeneracji. Regularna stymulacja skóry pozwala ją wzmocnić i zwiększyć jej gęstość, a co za tym idzie wygładzić zmarszczki. Podczas zabiegu tworzy się w naskórku tysiące drobnych kanalików, przez które mogą wnikać specjalnie dobrane aktywne składniki. Mezoterapia bezigłowa Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje zjawiska elektroporacji i elektroforezy, które pozwalają znacząco zwiększyć przepuszczalność skóry i głębokość penetracji substancji aktywnych. Rewitalizacja przy pomocy mezoterapii Już sama mezoterapia poprawia elastyczność skóry wokół oczu, usprawnia mikrokrążenie i zmniejsza ilość gromadzących się w okolicach oczu płynów. Aby zabieg rewitalizacji skóry był jeszcze skuteczniejszy, wykonuje się go przy wykorzystaniu specjalnie dobranych koktajli rewitalizujących.   W skład koktajlu do rewitalizacji może wchodzić: jagoda – antyoksydanty w niej zawarte uelastyczniają i wzmacniają komórki skóry, hamują działanie enzymów, które są odpowiedzialne za niszczenie kolagenu,ruszczyk – ma silne właściwości drenujące, rozmaryn – wzmacnia skuteczność drenażu, przeciwdziała obrzękom, kwas...

kobieta z rękami na twarzy
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Estetyczna korekcja opadających powiek
Korekcja powiek górnych to rozwiązanie dla tych, których oczy są asymetryczne lub optycznie pomniejszone przez opadające na nie fałdy skóry. Taki typ urody może mieć uwarunkowania genetyczne lub świadczyć o chorobie. Problem obwisłych powiek jest jednak najpowszechniejszy u osób po 50. roku życia, ponieważ skóra z wiekiem traci jędrność i elastyczność. Plastyka powiek nie sprowadza się tylko do usunięcia fałdy skórnej, jej elementem jest też korekta elementów budujących powiekę.

Korekcja powiek górnych to rozwiązanie dla tych, których oczy są asymetryczne lub optycznie pomniejszone przez opadające na nie fałdy skóry. Taki typ urody może mieć uwarunkowania genetyczne lub świadczyć o chorobie. Problem obwisłych powiek jest jednak najpowszechniejszy u osób po 50. roku życia, ponieważ skóra z wiekiem traci jędrność i elastyczność. Plastyka powiek nie sprowadza się tylko do usunięcia fałdy skórnej, jej elementem jest też korekta elementów budujących powiekę. Kiedy operować opadające powieki? Opadające powieki są problemem czysto estetycznym, póki zwisające fałdy skóry nie sięgają niżej niż do linii rzęs. Gdy opadające powieki zaczynają ograniczać widoczność, plastyka staje się koniecznością. Przed podjęciem decyzji o operacji należy pamiętać, że powieki nie opadają bez powodu. Najczęściej ich obwisanie wynika z uwarunkowań genetycznych i spadku elastyczności skóry w wyniku postępujących procesów starzenia, ale może świadczyć także o problemach z tarczycą, stwardnieniu rozsianym czy jakimś schorzeniu neurologicznym. Takie choroby są przeciwwskazaniem do zabiegu (oprócz tego również nadciśnienie , alergie oraz cukrzyca ). Na czym polega korekta powieki górnej? Korektę powieki górnej przeprowadza się po znieczuleniu miejscowym (doustnym lub dożylnym). Cięcie prowadzi się wzdłuż linii naturalnego załamania powiek (fałdu tarczkowego), ok. 8 mm powyżej brzegu rzęskowego. Po nacięciu usuwa się nadmiar skóry i zwisające poduszeczki tłuszczowe. Równie ważne jak usunięcie nadmiaru fałd skórnych jest skorygowanie elementów budujących powiekę – powięzi, tarczki, przepuklin tłuszczowych i mięśni. Po operacji na powieki zakłada się rozpuszczalne szwy zewnętrzne i wewnętrzne. Opuchlizna i zasinienie oczu powinny ustąpić przed upływem 2 tygodni, a po 6 miesiącach nie ma już śladu po nacięciach.   Za...

Kobieta wykonuje makijaż oczu
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Kształt oczu a makijaż – jak podkreślić głębię spojrzenia?
Kształt oczu można skorygować lub podkreślić przy pomocy makijażu. Możesz w ten sposób optycznie oddalić zbyt blisko osadzone oczy, uwypuklić oczy głęboko osadzone, a także odmłodzić spojrzenie.

Kształt oczu można skorygować lub podkreślić przy pomocy makijażu . Możesz w ten sposób optycznie oddalić zbyt blisko osadzone oczy, uwypuklić oczy głęboko osadzone, a także odmłodzić spojrzenie. Makijaż dla oczu w kształcie migdała Oczy w kształcie migdała nie wymagają korekty. Śmiało możesz na nich wykonywać nawet tak intensywny makijaż jak „ smoky eyes ”. Makijaż dla oczu osadzonych blisko siebie Jeśli oczy są osadzone zbyt blisko siebie, maluj jasnymi kolorami cieni wewnętrzne kąciki oczu, a ciemniejsze kolory nakładaj na kąciki zewnętrzne. Zewnętrzne kąciki oczu dodatkowo podkreśl linią namalowaną pod dolną krawędzią oka zaczynającą się mniej więcej w 2/3 długości oka. Na rzęsy znajdujące się bliżej zewnętrznych kącików oczu nałóż więcej tuszu . Makijaż dla oczu głęboko osadzonych Jeśli masz głęboko osadzone oczy, nakładaj na powiekę cienie w jasnych, perłowych kolorach . Ciemniejszym kolorem delikatnie zaakcentuj linię załamania powieki. Rozetrzyj następnie tę kreskę. Makijaż dla oczu, których kąciki są skierowane w dół Oczy, których zewnętrzne kąciki są skierowane w dół, mogą nadawać twarzy wyraz smutku. Żeby optycznie „podnieść” kąciki takiej powieki, należy namalować kreskę blisko górnej linii rzęs. Na linii załamania powieki, od 2/3 długości oka należy namalować cieniem linię skierowaną do zewnętrznego kącika. Także podkręcenie rzęs i nałożenie maskary pomoże optycznie podnieść kąciki oczu. Makijaż dla wyłupiastych oczu Oczy określane jako wyłupiaste najlepiej jest malować ciemnymi matowymi kolorami . Należy nałożyć cień dookoła oka i rozetrzeć go. To pomoże optycznie zmniejszyć wypukłość oczu. Makijaż oczu dla starszych osób Z wiekiem skóra wokół oczu może tracić jędrność. Wskutek tego zmienia się też kształt oka, często np....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner