Reklama

Myristica fragrans, czyli muszkatołowiec korzenny to wiecznie zielone drzewo, którego nasiona, czyli gałkę muszkatołową, stosujemy często w kuchni.

Reklama

Oprócz walorów smakowych i charakterystycznego korzennego zapachu gałka muszkatołowa ma właściwości lecznicze, które są wykorzystywane szczególnie w zaburzeniach pracy układu pokarmowego, leczeniu stanów zapalnych, reumatyzmu oraz infekcji oskrzeli.

Myristica fragrans – muszkat – charakterystyka

Muszkatołowiec to drzewo o lancetowatych, wiecznie zielonych liściach. Osiąga około 10 m wysokości. Jego kora jest ciemnoczerwona ze względu na pokrywający ją sok w tym kolorze. Muszkatołowiec kwitnie na biało, a jego owoce są wielkością i kształtem zbliżone do dużej śliwki w kolorze żółtym z czerwonym nalotem. W ich wnętrzu znajdują się nasiona, które nazywane są gałką muszkatołową. Obecnie Myristica fragrans są uprawiane w Azji i na Antylach.

Właściwości lecznicze nasion Myristica fragrans

Galka muszkatołowa jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie na dolegliwości takie jak:

  • przeziębienie, grypa - dzięki swoim właściwościom pobudzającym krążenie krwi, gałka rozgrzewa organizm, dzięki czemu łatwiej radzi sobie on z drobnoustrojami, ponadto wydalane są wraz z potem toksyny i szkodliwe związki przemiany materii, co wpływa pozytywnie na proces leczenia;
  • olejek muszkatołowy zwiększa wydzielanie serotoniny w mózgu, dzięki czemu można przypisać mu właściwość polegającą na hamowaniu łaknienia, smarowanie skóry olejkiem ma działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i antyseptyczne;
  • sproszkowana gałka muszkatołowa jest doskonała do sporządzania naparów do płukania gardła lub bolącego zęba;
  • napar z nasion muszkatołowca polecany jest na biegunki;
  • eterowe wyciągi z gałki muszkatołowej powodują rozluźnienie mięśni gładkich dzięki czemu uśmierzają bóle menstruacyjne, zapobiegają wzdęciom, kolkom jelitowym, łagodzą nieżyty żołądka.

Gałka muszkatołowa – zastosowanie w kuchni i przemyśle

Nasiona wiecznie zielonego drzewa Myristica fragrans są chętnie używane jako przyprawa szczególnie w potrawach takich jak marynaty, pieczenie, dziczyzna, bigosy, kasze, buliony i sosy. Można również używać gałki muszkatołowej do grzanego piwa, wina, kakao czy aromatycznych ciast. Z uwagi na bardzo intensywny aromat i nieco gorzki smak wystarczy odrobina gałki, aby wzbogacić smak potrawy lub napoju. Owocnia niedojrzałej gałki muszkatołowej jest jadalna, i stanowi przysmak w niektórych krajach azjatyckich. Przyrządza się ją na słodko smażąc w syropie. Ponieważ gałka muszkatołowa zawiera ponad 30% oleju, z nasion gorszej jakości produkowane jest masło muszkatołowe, które znajduje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.

Zawarta w gałce muszkatołowej mirystycyna może powodować halucynacje, drgawki, wymioty i zaburzenia świadomości dlatego niewskazane jest stosowanie większych niż zalecane dawek oraz podawanie gałki kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama