Cała rodzina spędza czas nad jeziorem.
©Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia

Mapa kąpielisk 2019 - gdzie sprawdzić czystość i bezpieczeństwo kąpielisk w Polsce?

Mapa kąpielisk 2019 - gdzie sprawdzić czystość i bezpieczeństwo kąpielisk w Polsce?

Czerwiec to oficjalny początek sezonu kąpielowego. Planujesz wakacje nad jeziorem lub nad morzem? Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, które kąpieliska są czyste i bezpieczne. Kąpiel w niesprawdzonym akwenie wodnym jest bardzo niebezpieczna.

Z pomocą idzie Główny Inspektorat Sanitarny, który już od kilku lat udostępnia mapę jakości wód w Polsce. Dzięki niej w kilka sekund dowiesz się, które jeziora i części nabrzeża zostały dopuszczone do użytku. Znajdziesz tam również informacje dotyczące daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu oraz godzin otwarcia wybranego kąpieliska.

 

Mapa kąpielisk 2019 - sprawdź czystość wody

 

Na mapie kąpielisk możesz sprawdzić jakość wszystkich nadmorskich kąpielisk i jezior. Te oznaczane kolorem zielonym są zdatne do kąpieli. Czerwone są niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie można do nich wchodzić. Jeżeli kąpielisko oznaczone jest na szaro, oznacza to, że nie ma ono aktualnych badań. Na mapie znajduje się ponad 600 kąpielisk ze wszystkich regionów Polski.

W każdej lokalizacji możesz znaleźć informacje o nazwie akwenu, jego dokładnym adresie, informacji czy można się w nim kąpać, terminie badania wody, a także klasyfikacji kąpieliska.

Mapa kąpielisk w Polsce
sk.gis.gov.pl

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontrolują jeziora i nabrzeża raz w tygodni. Pod uwagę bierze się dwa typy czynników:

1. Fizykochemicze, takie jak: obecność związków powierzchniowo czynnych, azotu i fosforanu.

2. Mikrobiologiczne, m.in: obecność Salmonelli, paciorkowców czy bakterii coli.

W przypadku stwierdzenia złej jakości wody, badania mogą być rozszerzone.

 

Serwis kąpieliskowy 2019 - które kąpieliska są już otwarte?

 

Serwis GIS oferuje także listę kąpielisk z informacjami dotyczącymi sezonu i godzin otwarcia. Większość z nich otwarta jest od czerwca bądź lipca do końca sierpnia, czyli w okresie wakacyjnym. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to zażywać kąpieli można zwykle miedzy godziną 10 a 19.

 

Czy kąpieliska w Polsce są czyste? - raport GIS

 

Najważniejsze informacje i statystyki dotyczące kąpielisk w Polsce z 2017 roku:

  1. W Polsce znajduje się około 200 kąpielisk i ponad 800 miejsc wykorzystywanych do kąpieli.
  2. Kąpieliska zostały poddane 4-stopniowej klasyfikacji pod względem czystości: doskonałe, dobre, dostateczne i niedostateczne.
  3. Niemal 70% kąpielisk posiada doskonałą jakość wody.
  4. W 2017 roku tylko jedno kąpielisko zostało zamknięte ze względu na złe wyniki jakości wody.
  5. Najwięcej kąpielisk znajduje się w województwach: pomorskim - 67, zachodnio-pomorskim - 57 i wielkopolskim - 26.
  6. Najwięcej miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajduje się w województwach: pomorskim - 143, warmińsko-mazurskim - 122 i wielkopolskim - 94.
  7. Najmniejszy wybór akwenów wodnych dopuszczonych do użytku znajduje się w województwie małopolskim.

Zobacz także
Cała rodzina spędza czas nad jeziorem.

Atrakcje nad jeziorami lubuskimi: dzika przyroda, żeglarstwo i winnice

roamning_w_orange

Bezpieczne wakacje - o czym musisz pamiętać, żeby wakacje były udane?

Widok na Bałtyk i piaszczystą plażę.

Najlepsze bałtyckie plaże 2019 - gdzie jechać nad morze? [Ranking]

 

Cała rodzina spędza czas nad jeziorem.
©Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Atrakcje nad jeziorami lubuskimi: dzika przyroda, żeglarstwo i winnice
Jeziora lubuskie przyciągają czystą wodą, dziką przyrodą i atrakcjami wodnymi. Można zwiedzić elektrownię wodną, gotycki zamek joannitów, zbudowany w pięknym parku, czy jedną z winnic.

Jeziora lubuskie przyciągają czystą wodą, dziką przyrodą i atrakcjami wodnymi. Można zwiedzić elektrownię wodną, gotycki zamek joannitów, zbudowany w pięknym parku, czy jedną z winnic.   W Krainie Pięciuset Jezior , czyli na malowniczej Ziemi Lubuskiej na zachodzie Polski, znajduje się przeszło 600 jezior o łącznej powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.   Co robić nad jeziorami lubuskimi - wodne atrakcje dla dzieci i dorosłych   Nad wodą nikt nie może się nudzić. Wodne atrakcje nad jeziorami lubuskimi to nie jedynie leżenie na plaży czy pływanie w krystalicznie czystej wodzie. Coraz większa liczba kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli przyciąga takimi wodnymi atrakcjami, jak: spływy kajakowe , wędkowanie, windsurfing , nurkowanie. Najbardziej znane jeziora to Sławskie, Dąbie, Niesłysz oraz Łagowskie. Liczne ośrodki żeglarskie, stanice, wypożyczalnie sprzętu ulokowane są na trasie cenionych szlaków wodnych o walorach przyrodniczych. Znajdują się przy nich piękne wsie z agroturystyką , atrakcyjna turystycznie elektrownia wodna (niedaleko miejscowości Dobiegniew) czy gotycki zamek joannitów (w Łagowie). Organizowane są zawody wędkarskie oraz letnie obozy, na których można zdobyć uprawnienia żeglarskie bądź nauczyć się pływać na desce.   Winnice przy jeziorach na Szlaku Wina i Miodu   Nie trzeba wyjeżdżać do Francji czy Włoch, żeby wziąć udział w degustacjach lokalnych win , obejrzeć winnicę, a nawet kupić sadzonki do samodzielnej uprawy winorośli. Właściciele służą fachowymi poradami i opowiadają ciekawe historie o plantacjach . Można tu również skorzystać z pokoi w gospodarstwach agroturystycznych i poznać tradycje, specjały powstające z winogron oraz produkty charakterystyczne dla regionu. Czyste plaże, miejsce na biwak czy grilla,...

PILNE
Newsy
Jest decyzja w sprawie łagodzenia obostrzeń! Co ze szkołami, galeriami i salonami fryzjerskimi? 
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jest decyzja władz w sprawie dalszych obostrzeń!

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Polsce po 25 kwietnia. Czy lockdown wprowadzony przez pandemię koronawirusa  zostanie wydłużony? A może władze planują rozpoczęcie stopniowego łagodzenienia obostrzeń? Sprawdźcie, co na spotkaniu z mediami powiedział szef Ministerstwa Zdrowia!  Można powiedzieć, że pewne apogeum trzeciej fali pandemii mamy już za sobą, ale poziom hospitalizacji nadal jest wysoki. Analizując sytuację staramy się patrzeć na regiony. Nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna. Do tych regionów należy województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. Te informacje były podstawą dla nas do podjęcia decyzji, co będzie działo się w najbliższych tygodniach.    - powiedział Adam Niedzielski.  Regionalne łagodzenie obostrzeń Przedstawiciele władz już od kilku dni nie ukrywają, że ewentualne łagodzenie obostrzeń będzie następować regionalnie. Oznacza to, że nie w całej Polsce będą obowiązywać takie same zasady, jak w regionach, w których jest najlepsza sytuacja epidemiczna. Minister zdrowia podczas konferencji prasowej poinformował które regiony będą mogły powoli łagodzić część restrykcji i jak będzie wyglądać sytuacja w całym kraju po 25 kwietnia. W województwie śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim wciąż zostaną utrzymane dotychczasowe obostrzenia. Jak przekazał minister zdrowia, w pozostałych województwach od najbliższego poniedziałku zostanie przywrócona edukacja hybrydowa w klasach 1-3. Od 26 kwietnia w województwie małopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim,...

ręka trzymająca szklankę z wodą która leci z kranu
©PHILETDOM/Fotolia.com
Styl życia
Czym różni się woda z kranu od butelkowej? Skąd pochodzi „kranówka”?
Bezpieczeństwo wody z kranu jest potwierdzone badaniami z Unii Europejskiej, WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pochodzi ona z wód głębinowych lub powierzchniowych (rzek, stawów). Jeśli woda ma brunatny kolor lub brzydki zapach, to należy sprawdzić czystość rur oraz zainwestować w dzbanek z filtrem.

Bezpieczeństwo wody z kranu jest potwierdzone badaniami z Unii Europejskiej, WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pochodzi ona z wód głębinowych lub powierzchniowych (rzek, stawów). Jeśli woda ma brunatny kolor lub brzydki zapach, to należy sprawdzić czystość rur oraz zainwestować w dzbanek z filtrem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, że tylko 15% wód butelkowanych jest bardziej korzystnych dla zdrowia niż czysta „kranówka”. Jednak ponad 60% Polaków nie ufa klasycznej wodzie z kranu. Woda z kranu a woda butelkowana Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce stwierdził, że woda z kranu jest w pełni bezpieczna do picia. Jej jakość jest również potwierdzona normami z Unii Europejskiej, które są nawet bardziej restrykcyjne niż te z WHO. Woda z kranu musi przejść badania mikrobiologiczne i chemiczne, aby była dostępna do powszechnego użytku. Jednak każdy może sprawdzić jakość „kranówki” na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych lub w sanepidzie. W dużych miastach sprawdza się wydajność wodociągu codziennie na wszystkich etapach uzdatniania. Jednak panuje powszechny stereotyp dotyczący szkodliwości „kranówki”. Natomiast do wyprodukowania jednej plastikowej butelki używa się 3 razy więcej wody niż w niej się znajduje. Średnio każdy Polak korzysta z 60 butelek rocznie, z czego tylko jedna czwarta jest poddana recyklingowi. Rozkład jednej plastikowej butelki trwa do 500 lat, czyli około 15 pokoleń. Skąd pochodzi woda dostarczana do kranu? Wodociągi, które dostarczają wodę do kranu, w wielu rejonach korzystają z wód głębinowych (najlepszej jakości), które niemal nie wymagają uzdatniania. Często dodatkowo napowietrza się ją i filtruje, aby pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza. Najlepsza jakościowo woda...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik