kobieta w okularach z białą oprawką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak być szefową? Kobieta kierownik

Każdy zna określenie „samiec alfa”, czyli dominujący osobnik w grupie, który podporządkowuje sobie wszystkich innych. Trochę mniej mówi się o samicach alfa, które także istnieją, ba, według psychologów 10% kobiet to samice alfa!

Każdy zna określenie „samiec alfa”, czyli dominujący osobnik w grupie, który podporządkowuje sobie wszystkich innych. Trochę mniej mówi się o samicach alfa, które także istnieją, ba, według psychologów 10% kobiet to samice alfa!

 

Samice alfa mają inny styl życia niż pozostałe panie, a najbardziej charakterystyczne jest nastawienie na karierę i ogólnie wysokie wymagania. Jednocześnie bardzo trudno ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że dana pani jest lub też nie jest alfą.

Cechy samicy alfa

Nie jest łatwo wymienić cechy, którymi powinna się charakteryzować samica alfa. Naukowcy są zdania, że cechą wyróżniającą jest wysoki poziom estrogenów. Natomiast reszta wyznaczników jest bardziej powiązana z potocznym skojarzeniem na zasadzie analogii – skoro samiec alfa jest dominujący w stadzie, a określając w ten sposób mężczyznę, mamy na myśli kogoś zdecydowanego, męskiego, przystojnego i silnego, w takim razie kobieta powinna być kwintesencją siły i jednocześnie kobiecości.

 

Styl życia „samicy alfa” jest dość charakterystyczny – to kobieta, która wyróżnia się z tłumu, jest charyzmatyczna i dynamiczna. Ma duże umiejętności komunikacyjne – swobodnie wyraża swoje zdanie i jest asertywna, przy tym to urodzona liderka. Jednocześnie to osoba niezależna, pewna siebie i ambitna. Dba o formę i wygląd zewnętrzny, jest bardzo zadbana.

Samica alfa jako szefowa

Czasami samicą alfa nazywa się kobietę, która ma dużą potrzebę władzy i zajmowania stanowiska.

 

Niestety nie każda kobieta (jak i nie każdy mężczyzna) odnajduje się jako szef. Może więc być bossem, ale już niekoniecznie alfą, liderką, za którą pracownicy skoczyliby w ogień. Co więcej – Polacy niezbyt chętnie akceptują jako kierowników właśnie panie. Problem ten mają nie tylko mężczyźni, którzy nie chcą być zdominowani przez kobietę, ale także pracownice, które uważają, że szefowa nie zawsze jest sprawiedliwa.

Kobiety najczęściej popełniają jeden z czterech błędów:

  • Błąd Królowej Śniegu – polega na zachowywaniu wobec pracowników sztucznego dystansu, nieokazywania sympatii i koncentracji tylko i wyłącznie na zadaniach i rozliczaniu z nich.
  • Błąd sympatycznej kwoki – wyraża się przez manifestowanie swojej nadopiekuńczości względem pracowników, czasami jest to nieświadome wyróżnianie najsłabszych pracowników, a czasami bardziej zdolnych lub – uwaga – przystojniejszych mężczyzn.
  • Błąd wściekłej tygrysicy – jest widoczny pod postacią wybuchowych reakcji, „wyżywaniu się” na każdym pracowniku, który miał nieszczęście znaleźć się w polu rażenia. Charakterystyczny jest brak stabilności – nigdy nie wiadomo czego się po niej spodziewać.
  • Błąd romantycznego łabędzia – polega na nadmiernej dbałości o własny wizerunek i wykonywanie głównie obowiązków reprezentacyjnych. W związku z tym mają dość powierzchowny kontakt z pracownikami i wychodzą z założenia, że od pozostałych zadań mają zastępców.
  • Błąd carycy Katarzyny – to ciągłe wykorzystywanie ludzi i wyciskanie z nich 200% normy. Wychodzą z założenia, że jeżeli pracownik jej nie szanuje, to ma się jej bać. I faktycznie – lęk budzi nawet prośba o urlop, który się należy od zeszłego roku. Często ten błąd popełniają kobiety, które same nie założyły jeszcze rodziny i oczekują, że pracownicy będą się poświęcać pracy tak bardzo, jak ona.

 

Nać pietruszki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Robaki w kuchni – jak z nimi walczyć?
Prusaki to robaki, z którymi jak najszybciej należy rozpocząć walkę, ponieważ rozmnażają się i rozprzestrzeniają w kuchni w niezwykle szybkim tempie. Robaki w kuchni występują najczęściej pod zlewem, w kratkach wentylacyjnych, za lodówką i urządzeniami, które wytwarzają ciepło.

Prusaki to robaki, z którymi jak najszybciej należy rozpocząć walkę, ponieważ rozmnażają się i rozprzestrzeniają w kuchni w niezwykle szybkim tempie. Robaki w kuchni występują najczęściej pod zlewem, w kratkach wentylacyjnych, za lodówką i urządzeniami, które wytwarzają ciepło. Prusaki – cechy charakterystyczne Prusaki (karaczany) to małe, brązowe owady. Mają około 15 mm wielkości, kolczaste odnóża, długie nóżki. Prusaki w wyglądzie przypominają karaluchy. Samica osiąga trochę większe rozmiary niż samiec. Te robaki bardzo dobrze radzą sobie ze wspinaczką po gładkiej i śliskiej powierzchni pod górę, np. po drzwiach lodówki. W dzień odpoczywają, w nocy pałaszują to, co znajdą w kuchni. Domowe sposoby na pozbycie się prusaków: 1. Pietruszka na prusaki W pietruszkach wydrąż dziury, a następnie umieść je wkoło drzwi, przy kratkach wentylacyjnych, w miejscu, gdzie widoczne były prusaki. Karaczany zwabi zapach pietruszki . Rano wyrzuć wszystkie pietruszki z prusakami. 2. Piwo w walce z karaczanami Materiał ze starej odzieży namocz w piwie , a następnie pozostaw w miejscach, w których często widujesz prusaki. Czynność powtarzaj przez kilka dni. Chemiczne sposoby walki z prusakami: 1. Żele, spraye to środki kosmetyczne, którymi należy posmarować/spryskać zainfekowane powierzchnie. Na użycie chemii nie mogą pozwolić sobie właściciele zwierząt oraz rodzice małych dzieci – są to substancje toksyczne. Najlepiej na czas dezynfekcji byłoby wyprowadzić się z mieszkania. 2. Dezynsekcja – najbardziej skuteczny sposób walki z prusakami   Pracownicy specjalistycznych firm posiadają dużą wiedzę, sprzęt i doświadczenie w walce z prusakami. W preparatach stosuje się różne toksyczne substancje, aby prusaki nie uodporniły się na...

Magda Steczkowska o dzieciach
ONS
Newsy
Córkę Steczkowskiej zapamiętają w szkole na długo: Nauczyciele mieli łzy w oczach
Wokalistka opowiedziała o swoich pociechach

Magda Steczkowska wreszcie wychodzi z cienia swojej starszej siostry, Justyny Steczkowskiej . Teraz mamy okazję podziwiać jej talent wokalny i sceniczny w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" . Zobacz: Chwile grozy Magdy Steczkowskiej na planie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" Rodzina Steczkowskich to niewątpliwie kuźnia talentów muzycznych. Zarówno Magda Steczkowska, jak i Justyna zawsze podkreślają, że najbliżsi są dla nich najważniejszi, a muzyka łączy pokolenia. Obie panie wydały na świat potomstwo, które również wychowywane jest w duchu muzyki. W ostatnim wywiadzie, który ukazał się na blogu Anny Muchy , Magda Steczkowska wyznała, że jej córki mają talent muzyczny:   Chciałabym, żeby były szczęśliwe i robiły w życiu to co będzie im sprawiało radość. Są bardzo uzdolnione muzycznie. Mają piękne głosy. A co będą robić w przyszłości – czas pokaże. Piosenkarka jest bardzo dumna ze swoich dzieci, a zwłaszcza z ich osiągnięć: Zosia ma niezwykły dar bo oprócz pięknej barwy głosu potrafi zaczarować emocjami. Rzadko zdarza się to u 12 latki. Kiedyś na szkole zaśpiewała balladę Adele. Nauczycielka powiedziała mi potem, że na sali zrobiła się cisza jak makiem zasiał, a nauczyciele mieli łzy w oczach. Duma mnie rozpierała.    Dzieci są dla Magdy Steczkowskiej najważniejsze, co zawsze podkreśla. Wszystkie swoje plany dostosowuje do nich i stara poświęcać się im, jak najwięcej uwagi. Czy ma jakiś sposób na bycie fajną mamą?   Nie ma żadnego przepisu, instrukcji obsługi, jak być fajną mamą, choć napisano pewnie tysiące poradników. Ale chciałabym, żeby moje córki tak o mnie myślały. Każdy szuka własnej drogi do swoich dzieci. Szanuję ich prywatność, słucham, a przynajmniej się staram, daję im dużo miłości i zaufania. Dużo rozmawiamy i czasami zadziwia mnie ogromnie ich...

Katarzyna Dziedzic pobita przez swojego chłopaka, trenera personalnego
Instagram
Newsy
"Stosował na mnie przemoc W ŁÓŻKU". Katarzyna Dziedzic opisuje życie z trenerem Miłoszem P.
Kto mówi prawdę?

  Katarzyna Dziedzic i trener personalny Milosz P. są teraz na ustach wszystkich. Kobieta opowiedziała, że została skatowana przez swojego byłego chłopaka. Niedawno udzieliła wywiadu, w którym zdradziła że były partner stosował wobec niej przemoc seksualną.  Co powiedziała? - Stosował na mnie przemoc w łóżku, myślałam, że tak musi być. Mówił, że to go podnieca - powiedziała Katarzyna Dziedzic.  Cała sprawa została ujawniona 9 kwietnia. Od tego czasu kobieta była w kilku telewizjach i wypowiedziała się dla kilku portali opowiadając o straszliwym wieczorze jaki przeżyła. Według jej relacji, została pobita i skatowana przez Miłosza P., po tym jak odkryła, że ją zdradza.    Zobacz:   Trener, który miał pobić swoją dziewczynę opowiada swoją wersję wydarzeń! Jego słowa szokują!   Trener ma inną wersję zdarzeń. Jako samiec alfa uważam, że trzeba wspierać kobietę. Dawałem jej słowa otuchy – powiedział w swoim filmiku You Tube Miłosz P. Potem wszystko zaczęlo się psuć. – Ciągłe narzekanie Kasi, że jest źle spowodowało, że zacząłem się w tym związku męczyć. Jestem raczej aktywnym gościem i nawet jeśli jest źle, to cisnę, żeby było lepiej – żeby życiowo iść do góry. Dziewczyna miała straszne obrażenia na twarzy, które do tej pory są widoczne na jej twarzy.    Zobacz:   Była żona trenera Miłosza P. zaprzecza, że kiedykolwiek była przez niego bita. Co na to Katarzyna Dziedzic?   Za to mężczyzna uważa, że dziewczyna kłamie, ma na to dowody, a ten wieczór wyglądał tak, że chciał ją rzucić - mieli się rozstać, Kasia piła alkohol i wcześniej zażyła leki psychotropowe. Jego zdaniem, Kasia zamknęła się w łazience i tam musiało się coś wydarzyć - miała sama się uderzyć. Wyszła, a potem wróciła z jeszcze większymi obrażeniami.  Według...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner