Leonurus cardiaca to roślina miododajna nazywana także serdecznikiem pospolitym lub lwim sercem. Ziele serdecznika ma działanie uspokajające. Leczy schorzenia naczyniowo-sercowe i zaburzenia trawienia. Najczęściej stosowane jest w postaci naparu.

Reklama

Leonurus cardiaca – substancje zawarte w roślinie

Serdecznik pospolity osiąga wysokość do 150 cm. Surowcem lekarskim jest nadziemna część serdecznika (pędy, liście i kwiaty). Leonurus cardiaca zawiera garbniki, saponiny, flawonoidy, terpeny, kwasy organiczne, sole krzemu, potasu i wapnia, glikozydy i stachydrynę. W zielu serdecznika występują także fitosterole, olejki eteryczne i kwasy fenolowe.

Lecznicze działanie serdecznika pospolitego

Leonurus cardiaca działa uspokajająco (jest silniejszy niż ziele kozłka lekarskiego). Reguluje pracę serca i pomaga na bezsenność. Serdecznik pospolity ma działanie lekko moczopędne, ściągające i przeciwbiegunkowe. Roślina leczy układ sercowo-naczyniowy. Napar z serdecznika wzmacnia mięsień sercowy. Łagodzi arytmię i reguluje pracę serca. Wpływa na centralny układ nerwowy. Zmniejsza skurcze mięśni. Pomaga w nadciśnieniu. Leonurus cardiaca leczy zaburzenia układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, niestrawności, bóle brzucha. Wyciąg z ziela leonurus cardiaca działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Stosowany zewnętrznie przyspiesza proces gojenia ran. Ziele serdecznika pospolitego stosowane jest jako substancja łagodząca objawy klimakterium i bolesnego miesiączkowania.

Napar z leonurus cardiaca

Leonurus cardiaca najczęściej stosowany jest w postaci naparu. Jedną łyżeczkę suszonego zioła leonurus cardiaca zalej 150 ml wrzątku. Napar przykryj szklanym talerzykiem i odstaw do zaparzenia na 15-20 minut. Tak przygotowany napar z serdecznika pij 3-4 razy dziennie po ¼ szklanki.

Zobacz także
Reklama

Ziele leonurus cardiaca nie wpływa na zdolność psychofizyczną, zdolność obsługi maszyn lub prowadzenia pojazdów. Stosowanie wyciągu z serdecznika pospolitego przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinno być skonsultowane z lekarzem.

Reklama
Reklama
Reklama