Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Jak poprawić koordynację ruchową u dzieci?
© Monkey Business/Adobe Stock
Styl życia

Jak poprawić koordynację ruchową u dzieci?

Koordynacja ruchowa jest zdolnością do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów ciała. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób uprawiających sport. Aby zminimalizować ryzyko posiadania słabej koordynacji ruchowej w wieku dojrzałym, należy o nią zadbać już w wieku dziecięcym. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia koordynacyjne są najbardziej efektywne oraz jaki wiek jest najlepszy do poprawiania sprawności ruchowej.

Koordynacja ruchowa jest zdolnością do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów ciała. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób uprawiających sport. Aby zminimalizować ryzyko posiadania słabej koordynacji ruchowej w wieku dojrzałym, należy o nią zadbać już w wieku dziecięcym. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia koordynacyjne są najbardziej efektywne oraz jaki wiek jest najlepszy do poprawiania sprawności ruchowej.

 

Kluczową kwestią dla rozwoju koordynacji jest regularna aktywność fizyczna. Nawet jeżeli nie są to specjalistyczne ćwiczenia, to korzystnie wpływają na poprawę zdolności ruchowych.

Koordynacja ruchowa dzieci: w jakim wieku ćwiczyć i dlaczego jest to ważne?

Koordynację ruchową można kształtować na różnych etapach życia, ale uważa się, że najlepszym do tego okresem jest wiek 7-12 lat. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy u dzieci zaczyna kształtować się odpowiednia świadomość ruchowa. Im więcej dobrych nawyków dziecko przyswoi na tym etapie życia, tym jego koordynacja w dojrzałym wieku będzie lepsza. Później możliwa jest praca nad koordynacją, ale trzeba pamiętać o tym, że będzie to już jedynie jej poprawianie. Główne nawyki są wyrabiane we wspomnianym już przedziale wiekowym.

 

Koordynacja ruchowa przede wszystkim jest związana ze zwinnością i zręcznością. W jej zakres wchodzi jednak jeszcze wiele innych istotnych kwestii, takich jak:

 • równowaga,
 • pamięć ruchowa,
 • czas reakcji,
 • czucie mięśniowe,
 • orientacja przestrzenna,
 • poczucie rytmu,
 • zdolność sprzężenia.

Propozycje ćwiczeń na poprawę koordynacji u dzieci

Ćwiczenia kształtujące koordynację ruchową dzieci są stosunkowo łatwe do wykonania, ale wymagają dokładności i konsekwencji. Większość z nich na lekcjach wychowania fizycznego mogą wprowadzać nauczyciele. Dlatego też tak ważne jest, by dzieci od najmłodszych lat uczestniczyły w W-F, gdyż może to zminimalizować ryzyko problemów z ich koordynacją.

 

Aby odpowiednio kształtować koordynację, można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

 • różne rodzaje podskoków podczas biegu: obunóż, jednonóż, naprzemiennie,
 • przewroty w przód i w tył,
 • stanie na głowie,
 • stanie na rękach,
 • wstawanie z pozycji leżącej bez pomocy rąk,
 • kozłowanie piłki/piłek podczas biegu,
 • zwinnościowe tory przeszkód,
 • siady równoważne z odprowadzeniem rąk i nóg w bok.

 

Powyższe propozycje ćwiczeń należy wdrażać systematycznie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dokładność ich wykonywania, czasami nawet kosztem ilości prób.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta biegnąca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Koordynacja ruchowa: 6 prostych ćwiczeń na jej usprawnienie
Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.   Koordynacja ruchowa wykształca się u człowieka w okresie szkolnym – pomiędzy 7., a 14. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa u dzieci, regularne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego. Koordynacja ruchowa: bieganie, pływanie oraz... ćwiczenie na piłce Aby polepszyć koordynację ruchową należy się... ruszać! To najprostsza rada, jaką można powiedzieć osobie, która ma z nią problemy. 1. Bieganie – jogging angażuje całe ciało, wszystkie partie mięśniowe i koordynuje je podczas wykonywania ruchu. Bieganie co drugi dzień po 30 minut sprawi, że ciało zacznie pracować w równowadze. 2. Basen – pływanie wymaga wzmożonej koordynacji ruchowej, dlatego wizyta na basenie raz w tygodniu zmusi poszczególne partie mięśniowe (nóg, rąk, tułowia) do współpracy. 3. Trening interwałowy – inaczej nazywany treningiem kondycyjnym składa się dwóch rodzajów ćwiczeń: o niskiej i wysokiej intensywności. Ćwiczenia mają na celu usprawnić ruchy ciała, zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny. 4. Ćwiczenia na piłce – pilates ćwiczony na piłce wzmocni poczucie równowagi ciała, skoordynuje ruchy i je ustabilizuje. 5. Aerobik – intensywne wykonywanie ćwiczeń zmusi ciało do trzymania odpowiedniej pozycji i usprawni koordynację ruchową. Wszystkie błędy w ruchu można podczas aerobiku szybko wyłapać, ponieważ sale w klubach fitness najczęściej na ścianach mają duże lustra. 6. Jazda na rowerze – najprzyjemniejsza forma polepszania koordynacji ruchowej. Wyprawa rowerowa ze znajomymi pomoże...

Mężczyzna prowadzi za ręce swoje dziecko
©Nelly Kovalchuk/Fotolia
Styl życia
Ataksja, czyli zaburzenia koordynacji ruchowej i problem z utrzymaniem równowagi
Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.

Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.   Zaburzenia koordynacji ruchowej mogą być wrodzone i nabyte. W tym pierwszym przypadku ataksja jest dolegliwością dziedziczną i powstaje w wyniku błędów genetycznych. Dwa rodzaje ataksji: móżdżkowa i rdzeniowa Ataksja jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Ze względu na przyczynę występowania dolegliwości wyróżnia się dwa rodzaje ataksji: Móżdżkową – powstaje na skutek uszkodzenia móżdżku i jego połączeń. Może być wynikiem urazu, udaru, zaburzeń krążenia krwi , guza mózgu, krwotoku, stanu zapalnego w organizmie, zatrucia pokarmowego, stwardnienia rozsianego lub wad wrodzonych. Móżdżek jest częścią mózgowia, która odpowiada za utrzymywanie równowagi oraz koordynację ruchów. Rdzeniową (czuciową) – pojawia się jako następstwo uszkodzenia, zwyrodnienia, ucisku lub przerwania rdzenia kręgowego. Jakie są objawy niezborności ruchowej? Najpopularniejszymi symptomami ataksji są: zaburzenia koordynacji ruchowej – problem z wykonywaniem zharmonizowanych, dopasowanych do siebie, precyzyjnych i sprawnych ruchów (na przykład: brak możliwości machania ramionami w jedną stronę); zaburzenia równowagi – trudności w utrzymaniem prostej i sztywnej sylwetki podczas chodzenia, stania, siedzenia i wykonywania innych ruchów; obniżenie napięcia mięśniowego – mięśnie są zwiotczałe, więc ruchy stają się niestabilne; występują też kłopoty z trzymaniem przedmiotów w dłoniach; dysmetria – objawia się problemem zahamowania ruchu w dowolnym momencie...

Piłka gimnastyczna
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Fit ball: piłka, która leczy, ćwiczy i bawi
Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.

Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.   Fit ball to wykonywanie zestawów treningowych przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej, której średnica powinna wynosić od 55 cm do 65 cm . Jest to parametr dla osób dorosłych, ponieważ dzieci mogą korzystać z piłek analogicznie mniejszych w zależności od ich wzrostu. Piłka jest wypełniona powietrzem , co sprawia, że odznacza się dużą elastycznością. Można ją kupić w każdym sklepie sportowym za ok. 20-30 złotych. Fit ball: dlaczego ćwiczymy z piłką? Ćwiczenia z piłką są ciekawą odskocznią od tradycyjnych ćwiczeń na macie lub na siłowni. Fit ball polecany jest przede wszystkim osobom, które mają problem z koordynacją ruchową , utrzymaniem prawidłowej równowagi i balansu, ale również kobietom w ciąży, które na piłce ćwiczą mięśnie wykorzystywane podczas porodu: ud, pośladków, miednicy i pleców. Ćwiczenia wykonywane na piłce wzmacniają mięśnie ciała bardziej niż te wykonywane w sposób tradycyjny. Większość partii mięśniowych podczas treningu jest napiętych ze względu na ciągłą potrzebę utrzymywania równowagi, dlatego i efekty są szybko zauważalne. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wzmacniają układ krążenia oraz układ stawowo-szkieletowy. Dodatkowo pozwalają się zrelaksować, ponieważ sama piłka lekko masuje mięśnie. Fit ball: jakie ćwiczenia? Ćwiczenia na piłce, które możemy wykonywać na macie, leżąc na piłce , podnosząc ją lub umieszczając między nogami: brzuszki, skłony, wymachy rąk i nóg, podciąganie rąk i nóg.   Są również ćwiczenia, które możemy wykonać tylko i wyłącznie z użyciem piłki gimnastycznej, m.in. rolowanie – odpychanie i przyciąganie piłki nogami lub rękami....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner