Reklama

Kompleks Edypa to zazdrość chłopca w wieku 3-6 lat o matkę. Wiąże się z tym odczuwanie nienawiści wobec ojca. Syn podświadomie interesuje się seksualnością matki, przez co ojciec staje się dla niego rywalem. Dzieckiem targają sprzeczne emocje - chłopiec, który cierpi na kompleks Edypa, z jednej strony nienawidzi ojca, z drugiej zaczyna go podziwiać i naśladować. Syn jednocześnie chce śmierci ojca i przerażają go własne myśli.

Reklama

Kompleks Edypa – wyjaśnienie nazwy

Termin kompleks Edypa stworzył twórca psychoanalizy – Zygmunt Freud. Imię Edyp pochodzi z mitologii greckiej. Bohater – król Teb, zabił ojca i poślubił matkę, choć zrobił to nieświadomie. Edyp oślepił się broszką żony, a jego żona – i jednocześnie matka – popełniła samobójstwo.

Pokonanie kompleksu Edypa

Syn powinien stłumić w sobie myślenie narcystyczne. Aby dziecko przezwyciężyło kompleks Edypa, należy uświadomić dziecku rolę ojca i wytłumaczyć mu relacje rodzinne. Przykładowo kiedy dziecko całuje mamę w usta, warto wytłumaczyć mu, że tak może robić tylko jego tata. Dziecko powinno „przegrać” rywalizację o ojca i pogodzić się z tym, że jest on zarezerwowany dla matki. Wówczas syn swoje zainteresowanie seksualne płcią przeciwną przeniesie na rówieśników oraz zacznie się identyfikować z osobami tej samej płci, w tym z ojcem.

Niewyleczony kompleks Edypa a życie dorosłe

Nierozwiązany kompleks Edypa spowodowany np. rozwodem rodziców lub stawianiem przez matkę wyżej syna niż męża, jest przyczyną nieprawidłowości w życiu dorosłym. Matka niezadowolona ze swojego męża może przelać całą miłość na syna, który staje się zwycięskim Edypem. Jako mężczyzna jest bardzo roszczeniowy i mściwy, nie umie przyjmować porażek. Staje się „synkiem mamusi”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba z kompleksem Edypa nigdy nie zwiąże się z kobietą, ponieważ żadna nie będzie w stanie dorównać matce.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama