Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Spray na komary
© benhammad/Fotolia.com
Styl życia

Komar tygrysi dotarł do Polski. Jego ugryzienie może być śmiertelne. Jak się chronić?

Komar tygrysi dotarł do Polski. Jego ugryzienie może być śmiertelne. Jak się chronić?

Komar tygrysi jest znacznie bardziej niebezpieczny niż komary występujące w Polsce. Przenosi on bowiem śmiertelne choroby, takie jak malaria czy żółta febra. Z każdym rokiem komar azjatycki coraz bardziej przesuwa się wgłąb Europy. Nadchodzą pierwsze doniesienia o występowaniu tego gatunku w Polsce. Informacje te nie zostały jednak jeszcze potwierdzone.

Sprawdź, jak rozpoznać komara tygrysiego i jak się przed nim chronić. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? To mogą być symptomy groźnych chorób tropikalnych!

Komar tygrysi - podstawowe informacje

Komar tygrysi, inaczej komar azjatycki to insekt, który pochodzi z Azji. W XX w. ze względu na wzmożone migracje ludzkości, owad został przeniesiony w niemal wszystkie zakątki świata.

Wygląd tego gatunku komara jest bardzo charakterystyczny. Mierzy od 2 do 10 ml, na ciemnym odwłoku występują biało-srebrne paski. 

Najczęściej atakują wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. Najbardziej lubią chłodne i zaciemnione miejsca.

Dlaczego komar tygrysi jest taki niebezpieczny?

Komar tygrysi to niezwykle niebezpieczny owad, ze względu na to że może przenosić śmiertelne choroby. Najczęściej jest to:

  • malaria - tropikalna choroba zakaźna, która bardzo często prowadzi do śmierci. Jej charakterystyczne objawy to wysoka gorączka, wymioty, potliwość dreszcze,
  • żółta febra - choroba wirusowa. Niekiedy przebieg jest łagodny, w cięższej postaci również może doprowadzić do śmierci. Najczęstsze symptomy to gorączka, dreszcze i brak apetytu,
  • denga - infekcja tropikalna, która objawia się bólem mięśni i stawów,
  • japońskie zapalenie mózgu - choroba bezobjawowa, która prowadzi do groźnych powikłań. M.in. zaburzeń psychicznych, choroby Parkinsona, a nawet śmierci.

Czy komar tygrysi jest już w Polsce?

Komar tygrysi, inaczej azjatycki najliczniej występuje na terenie Azji Południowej i Wschodniej.  W Europie pojawił się już ponad 30 lat temu. Początkowo w Albanii w 1975, następnie w Włoszech i Francji.

Ostatnie doniesienia wskazują, iż ten gatunek komara widziany był także w Polsce. W maju i czerwcu kilka osób informowało, że zauważyło komary tygrysie m.in. w Katowicach czy Rudzie Śląskiej. Te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone, nikomu nie udało się zrobić zdjęcia. 

Pewne jednak jest, że komary tygrysie z każdym rokiem przesuwają się wgłąb Starego Kontynentu. Duży wpływ na ich specyficzne zachowanie mają zmiany klimatu - większe upały i cieplejsze zimy oraz migracje ludności.

Jak się chronić przed komarem tygrysim?

Jedynym sposobem na zapobiegnięcie rozprzestrzenienia się komarów tygrysich w Polsce jest monitoring i prewencja. Naukowcy na całym świecie szukają sposoby na zwalczenie niebezpiecznych owadów. Komary tygrysie odstraszą sprawdzone sposoby na komary występujące w Europie.

 

 

kobieta leżaca w łóżku i tabletki
©vadymvdrobot/Fotolia
Styl życia
Rodzaje pierwotniaków chorobotwórczych
Pierwotniaki chorobotwórcze to kilkadziesiąt spośród 36,4 tys. wszystkich gatunków tych mikroorganizmów. Mogą one wywołać takie choroby, jak: toksoplazmoza, rzęsistkowica, pełzakowica jelitowa, amoeboma, ropień pełzakowy, śpiączka afrykańska i malaria.

Pierwotniaki chorobotwórcze to kilkadziesiąt spośród 36,4 tys. wszystkich gatunków tych mikroorganizmów. Mogą one wywołać takie choroby, jak: toksoplazmoza, rzęsistkowica, pełzakowica jelitowa, amoeboma, ropień pełzakowy, śpiączka afrykańska i malaria. Toxoplasma gondii Toxoplasma gondii to pierwotniak, który przenosi się na ludzi za pośrednictwem kału zwierząt lub surowego mięsa. Pełną dojrzałość osiąga w organizmie kotów i niektórych zwierząt kotowatych. Ludzie zakażeni Toxoplasma gondii stanowią bardzo wysoki odsetek, ale u większości pierwotniak pozostaje w stadium larwalnym i nie wywołuje żadnej choroby. O toksoplazmozie można mówić, gdy pojawiają się objawy grypopodobne, jak: powiększenie węzłów chłonnych, dolegliwości stawowe, bóle głowy , gorączka . Nieleczona toksoplazmoza może doprowadzić do zapalenia: opon mózgowych, mózgu, mięśnia sercowego bądź ośrodkowego układu nerwowego. Pierwotniaki z rodziny Giardia Pierwotniaki z rodziny Giardia występują w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Przenoszą się w wyniku dostania się do wód pitnych fekaliów, drogą płciową lub przez kontakt z kałem zwierząt. Zakażenie objawia się: nudnościami, gazami, brakiem apetytu, wodnistymi stolcami, bólami brzucha, bezsennością, wysypkami. Trichomonas vaginalis Trichomonas vaginalis to pierwotniak przenoszony drogą płciową. Infekcja prowadzi do rzęsistkowicy. Rzęsistek lokuje się w pochwie, cewce moczowej lub gruczole krokowym. Wywołuje: pieczenie i ból, częstomocz , nieprzyjemnie pachnące, żółto-zielone upławy. Leczenie jest nieodzowne, bo choroba prowadzi do uszkodzenia narządów płciowych. Terapia powinna obejmować także osoby, z którymi współżył chory. Entamoeba histolytica Entamoeba histolytica jest pierwotniakiem występującym w...

Kleszcz na liściu
© Vitalii Hulai/Fotolia.com
Styl życia
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?

Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Polsce. Jest bardzo niebezpieczny - przenosi groźne choroby odkleszczowe, np. kleszczowy tyfus syberyjski. Jego skupiska znaleziono już w dwóch województwach - Wielkopolskim i Dolnym Śląsku. Kleszcz  Haemaphysalis concinna przybył do nas z sąsiednich Niemiec, najprawdopodobniej przeniosły go gryzonie i małe ssaki. Jak chronić się przed nowym gatunkiem kleszcza? Nowy gatunek kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce Nowy gatunek kleszcza, który pojawił się w Polsce to   Haemaphysalis concinna. Odkryli go naukowcy  z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest region Azji Środkowej, a także ciepłe kraje Europy - Hiszpania i Chorwacja. Kleszcze najprawdopodobniej przybyły do nas z Niemiec. Podejrzewa się, że przyniosły je małe ssaki i myszy. Wędrówki kleszczy związane są ze zmianami klimatycznymi. Coraz cieplejszy klimat tworzy korzystne warunki do ich życia. Sprzyja on też wędrówkom innych insektów, np. komarów azjatyckich. Pierwsze kleszcze gatunku  Haemaphysalis concinna znaleziono w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Kleszcza można rozpoznać dzięki jego znakom charakterystycznym: jasnobrązowym ubarwieniu i ciemnym smugom na grzbiecie. Jest odkrytych kilka stanowisk tego kleszcza. Nam udało się zebrać tych kleszczy naprawdę bardzo dużo, to było około 420 sztuk - potwierdziła Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla TVN24. Dlaczego nowy gatunek kleszcza jest taki niebezpieczny? Nowy gatunek kleszcza  przenosi bardzo groźne choroby . Są to miedzy innymi: odkleszczowe zapalenie mózgu , kleszczowy tyfus syberyjski, tularemia. Na razie nie został udowodniony żaden przypadek zarażenia człowieka . Dużo bardziej...

trzy psy na świeżym powietrzu
©annaav/Fotolia
Styl życia
Babeszjoza u psa - objawy, diagnoza, leczenie i profilaktyka
Babeszjoza u psa - objawy, diagnoza, leczenie i profilaktyka

Babeszjoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych i wciąż często spotykanych psich chorób. Nieleczona w większość przypadków prowadzi do śmierci. Babeszjoza to choroba odkleszczowa,  przenoszona przez kleszcze z rodzaju   Dermacentor reticulatus. Objawy babeszjozy - jak rozpoznać chorobę? Objawy babeszjozy są bardzo podobne do objawów wielu innych psich chorób. Wszystko zaczyna się od apatii, braku apetytu i ogólnego osłabienia. Piesek nie wykazuje chęci do zabawy i aktywności fizycznej , zdarza się również że wymiotuje bądź ma rozwolnienie. Często objawom towarzyszy gorączka i bladość . Jak sprawdzamy czy zwierzak jest blady? Delikatne odciągamy w dół dolną powiekę - powinna być lekko różowa, jeśli jednak jest biała pies jest blady. Z kolei prawidłowa temperatura psa wynosi około 38-39 stopni.  Najbardziej charakterystycznym objawem babeszjozy jest ciemny, czerwony mocz z krwią. Nieleczona prowadzi także do wielu różnych powikłań, m.in.: zaburzeń oddychania, zapalenia trzustki, obrzękiem kończyn czy niewydolnością nerek .  Diagnoza - rozpoznanie choroby Babeszjozę rozpoznaje się poprzez badanie krwi, a dokładniej rozmaz . W krwi psa znajdują się pierwotniaki. Czasami rozmaz nie wykrywa choroby. W tym przypadku pomocna jest morfologia , gdyż podczas tej choroby zawsze obniżony jest poziom płytek krwi. Bardzo istotny jest również wywiad lekarski przeprowadzony przez weterynarza. Wcześnie rozpoznaną chorobę można wyleczyć. Leczenie babeszjozy u psów Nie leczona babeszjoza jest chorobą śmiertelną . Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby. Psu jak najszybciej trzeba podać lek, który niszczy pierwotniaki we krwi. Dodatkowo podczas kuracji podaje się zwierzakowi antybiotyki i sterydy. Czasami potrzebne są również...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner