Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Mężczyzna ustawia temperaturę klimatyzacji w samochodzie.
©Phuri/stock.adobe.com
Styl życia

W pracy klimatyzacja, a na zewnątrz upał? Zobacz jak znaleźć złoty środek, by nie zachorować

Klimatyzacja latem daje możliwość ucieczki od upałów, chociaż wiele osób przypłaciło już tę przyjemność zdrowiem. Wydaje się, że angina atakuje głównie zimą. Nic bardziej mylnego – tak naprawdę ludzki organizm osłabiają zbyt szybko zmieniające się warunki otoczenia, np. przechodzenie z bardzo wychłodzonego pomieszczenia do gorącego i odwrotnie.

 

Klimatyzacja latem daje możliwość ucieczki od upałów, chociaż wiele osób przypłaciło już tę przyjemność zdrowiem. Wydaje się, że angina atakuje głównie zimą. Nic bardziej mylnego – tak naprawdę ludzki organizm osłabiają zbyt szybko zmieniające się warunki otoczenia, np. przechodzenie z bardzo wychłodzonego pomieszczenia do gorącego i odwrotnie.

Kto z nas nie słyszał próśb o wyłączenie lub zmniejszenie klimatyzacji w pracy czy w samochodzie. Wiele osób faktycznie źle reaguje na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie tylko z powodu temperatury, ale również suchego powietrza. Jak sobie z tym poradzić?

 

Klimatyzacja – korzystać czy nie korzystać?

Prawda jest taka, że klimatyzacja szkodzi najbardziej tym, którzy jej unikają i to właśnie potwierdzają najnowsze badania. Specjaliści uważają, że jeśli mamy ją w samochodzie lub w biurze, należy jej użyć. W upalne lato, przegrzanie organizmu potrafi być równie groźne jak jego wychłodzenie. Nikt oczywiście nie rekomenduje nastawiania od razu najniższej temperatury, ale tej, w której czujemy się komfortowo. To chwila, w której odpoczywa od upału również nasz organizm. Jeśli przyzwyczaimy się do działania chłodniejszego powietrza, nasza adaptacja i odporność wzrosną. Przejścia z zimnego do gorącego nie będą powodowały aż tak dużego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

 

Jak poradzić sobie z suchym powietrzem?

Nowoczesne systemy klimatyzacji, w dużych budynkach, mają już zintegrowany system nawilżania powietrza. Przy starszych klimatyzatorach można posłużyć się tradycyjnymi nawilżaczami, dostępnymi w sklepie. Problem nie jest uciążliwy w samochodzie, gdyż przebywamy w nim statystycznie krócej niż w domu czy w pracy. Aby ograniczyć ryzyko wniknięcia do organizmu drobnoustrojów, należy zawsze dbać o filtry i czynnik chłodzący, regularnie serwisując, oczyszczając i odgrzybiając układ. Łatwo zaobserwować, że w autach, w których chłodzenie włączane jest raz na jakiś czas, pojawia się charakterystyczny zapach wilgoci. Dlatego w niektórych samochodach, systemu nie można wyłączyć, a jedynie regulować temperaturę – działa zarówno zimą jak i latem, aby w ten sposób nie dopuścić do rozwoju grzybów.

Kobieta ochładza się klimatyzacją w samochodzie.
©bertys30/stock.adobe.com
Styl życia
Czy klimatyzacja nam szkodzi? Wpływ klimatyzacji na zdrowie
Czy klimatyzacja nam szkodzi? Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja w domu, pracy czy samochodzie jest bardzo wygodna i często pomaga nam przetrwać najgorsze upały. Przyjemne i proste obniżenie temperatury może jednak niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Kluczem do zmniejszenia negatywnych skutków klimatyzacji jest jej prawidłowe i rozsądne używanie. Umiar w jej używaniu pomoże zapobiec groźnym infekcjom i odwodnieniu organizmu. Jak działa klimatyzacja? Klimatyzator to urządzenie, które może działać zarówno w wersji chłodzącej, jak i chłodząco-grzewczej. W nowoczesnych klimatyzatorach znajdują się również filtry powietrza, które zatrzymują zanieczyszczenia i alergeny krążące w naszym otoczeniu. Działa on w dwóch wariantach:  automatycznej - utrzymując stałą temperaturę powietrza, inventer - sam dostosowuje chłodzenie do aktualnych warunków, zapobiegając skokom temperatur. Czy klimatyzacja jest zdrowa? Prawidłowe i sporadyczne korzystanie z klimatyzacji nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednak stosowana w nadmiarze lub nieumiejętnie może negatywnie wpływać na organizm człowieka. Niestety, podobnie jak większość urządzeń i elektroniki, klimatyzatory są dopasowane do organizmu mężczyzny. W badaniach zupełnie zbagatelizowano różnicę miedzy ciałem kobiety i mężczyzny. Tak więc klimatyzacja może inaczej wpływać na organizm kobiety. Pierwsze badania wykazały, że intensywne chłodzenie może m.in. zmniejszyć tempo metabolizmu.  W niektórych miejscach praca klimatyzatora jest niezbędna. Przykładem mogą być tutaj na przykład sale operacyjne. Aby jednak odpowiednio działał, musi spełniać pewne wymogi i być regularnie konserwowany. Negatywny wpływ klimatyzacji na organizm Nieumiejętnie lub zbyt często używana klimatyzacja ma negatywny wpływ na zdrowie . Najczęstsze dolegliwości to:...

Pies śpi przed domem
©midobun2014/Fotolia.com
Styl życia
Jak zadbać o zwierzęta w czasie upałów? Strzyżenie sierści nie pomaga
Jak zadbać o zwierzęta w czasie upałów? Strzyżenie sierści nie pomaga

Warunki panujące podczas wysokich temperatur są bardzo trudne do zniesienia dla zwierzaków, a szczególnie psów. Zwierzęta nie obniżają swojej temperatury jak ludzie - nie pocą się, a jedynie obniżają temperaturę poprzez ziajanie lub pocenie się przez opuszki palców. Dlatego też schłodzenie organizmu psa i kota jest bardzo trudne i łatwo o przegrzanie czy udar. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomogą nam zadbać o zwierzaki podczas upałów.   Jak zadbać o psa w czasie upałów?   Dostęp do świeżej, chłodnej wody Pies powinien mieć stały dostęp do chłodnej wody. Wodę powinno się wymieniać kilka razy dziennie. Warto również zabierać picie na dłuższe spacery. Przy zbyt małej ilości wody może dojść do odwodnienia organizmu, wtedy pies jest apatyczny, nie ma chęci na psie zabawy  i spacery. Aby sprawdzić czy zwierzak jest odwodniony wystarczy lekko pociągnąć skórę psa. Jeśli skóra wróci na swoje miejsce, to organizm jest dobrze nawodniony. Jeśli mamy wątpliwość, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ocienione, chłodne miejsce w domu Warto znaleźć dla zwierzaka miejsce, które będzie chłodne i osłonięte od słońca. Psy bardzo lubią wylegiwać się na chłodnej podłodze lub przy ścianie. Można również przykrywać pieska wilgotnym, chłodnym ręcznikiem lub koszulką. Unikaj spacerów w największy upał W najcieplejsze dni powinno się unikać spacerów między 10 a 17-18. Jeśli jednak zawsze wychodzisz ze swoim zwierzakiem w środku dnia, to warto postawić na krótki spacer w ocienionym miejscu. Najlepszym wyborem będzie park lub las. Staraj się też nie zabierać psa na spacer po chodniku czy betonie, może sobie odparzyć opuszki. Długie spacery najlepiej sprawdzą się późnym...

Kobieta ochładza się klimatyzacją w samochodzie.
©bertys30/stock.adobe.com
Styl życia
Infekcje a upały – czy klimatyzacja może być groźna?
Utrzymywanie temperatury na stałym poziomie to podstawowe zadanie klimatyzacji, warto jednak podkreślić, że kiepskim pomysłem jest ustawienie jej np. na 21 stopni, gdy na zewnątrz doskwiera upał. W takiej sytuacji bardzo łatwo odbija się to negatywnie na zdrowiu i prowadzi do wywołania infekcji.

Utrzymywanie temperatury na stałym poziomie to podstawowe zadanie klimatyzacji, warto jednak podkreślić, że kiepskim pomysłem jest ustawienie jej np. na 21 stopni, gdy na zewnątrz doskwiera upał. W takiej sytuacji bardzo łatwo odbija się to negatywnie na zdrowiu i prowadzi do wywołania infekcji.   Kiedy klimatyzacja szkodzi? Na pewno wtedy, gdy źle się z niej korzysta bądź nie dba o regularne serwisowanie. Wtedy bardzo szybko może dojść do chorób układu oddechowego objawiających się m.in. katarem, kaszlem lub bólem gardła . Wynika to przede wszystkim z tego, że nieoczyszczona klimatyzacja może być siedliskiem grzybów i pleśni. Warto jednak podkreślić, że serwisowana i dobrze użytkowana klimatyzacja ma również korzystny wpływ m.in. na alergików, gdyż szybko usuwa kurz i roztocza, które im szkodzą.   Czy korzystanie z klimatyzacji jest równoznaczne z infekcją?   Tam, gdzie jest włączona klimatyzacja, przeważnie jest suche powietrze, które ma również niską wilgotność. To z kolei źle wpływa na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych , co może doprowadzić do suchości skóry, a także śluzówek, co z kolei może prowadzić do rozwoju zanikowego nieżytu górnych dróg oddechowych. Klimatyzacja może mieć również wpływ na rozwój przeziębienia , na które wskazują standardowe objawy takie jak: chrząkanie, ból oraz drapanie w gardle podczas przełykania. Do tego może pojawić się również kaszel i/lub chrypka. Jednak jest sposób, aby zapobiec takim infekcjom. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie temperatury oraz właściwa wilgotność w klimatyzatorze.   Klimatyzacja: Pamiętaj o regularnym czyszczeniu!   Można stwierdzić, że klimatyzacja nie wpływa negatywnie na zdrowe pod...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner