Dziewczynka
©Gorilla/Fotolia
Styl życia

Kłamstwa – częsty problem wychowawczy w wieku przedszkolnym i szkolnym

Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości.

Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości.

Powszechny problem wychowawczy – zmyślanie w wieku przedszkolnym

Zmyślanie jest jednym z etapów rozwoju – we wczesnym dzieciństwie dziecko ma bardzo rozwiniętą wyobraźnię. Kiedy maluch opowiada fikcyjne historie, warto się w nie wsłuchać – może być to próba zwrócenia uwagi na siebie i swoje problemy. Ważne jest, aby kilkulatek potrafił oddzielić świat rzeczywisty od fikcji. Kiedy dziecko zmyśla, stosuj poniższe zasady:

  • Nie neguj tego, co dziecko mówi. Poproś, by udzieliło ci więcej informacji, np. „Powiedz mi o tym coś więcej”, zapytaj „Co w takiej sytuacji zrobimy?”.
  • Nie wyśmiewaj opowieści dziecka – wykorzystaj moment, by uważnie wsłuchać się w potrzeby dziecka.
  • Poproś dziecko, by przedstawiło ci to, o czym mówi. Wchodzenie w rolę (drama) pozwoli dziecku uporać się z natrętnymi myślami.

Problemy wychowawcze – kłamstwa dzieci starszych

Fantazjowanie malucha to wyraz twórczego postrzegania świata. Bardziej niepokojącym problemem wychowawczym są kłamstwa starszych dzieci. W zależności od wieku dziecka, dobrze jest stosować się do poniższych wskazówek:

1. Problemy wychowawcze w szkole podstawowej:

  • Poszukaj przyczyn kłamstwa. Być może dziecko chce stawić czoła twoim wymaganiom i boi się powiedzieć ci, że nie radzi sobie z jakimś przedmiotem, z którego np. dostało złą ocenę. W takiej sytuacji daj wsparcie dziecku.
  • Bądź wzorem dla dziecka. Unikaj nawet „drobnych kłamstewek”, bo w innym wypadku dziecko też zacznie się usprawiedliwiać.
  • Rozmawiaj z dzieckiem – wyjaśnij, że najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa. Doceń, kiedy przyzna się, że skłamało – przytul, zrozum.

2. Problemy wychowawcze w starszym wieku:

  • Uświadom dziecku, że dorosłość (o której w tym wieku tak marzy) wiąże się z odpowiedzialnością. Jeśli nastolatek skłamał, musi ponieść konsekwencje swojego czynu – poproś dziecko, żeby samo powiedziało, co powinno w tej sytuacji zrobić.
  • Nie krytykuj wszystkiego, co nie wzbudza twojego entuzjazmu, np. jeśli dowiesz się, że trzynastoletnia córka ma chłopaka, nie krytykuj tego. Porozmawiaj szczerze z dzieckiem – powiedz, że zależy ci, aby jej związek nie wpływał na pogorszenie relacji z rodziną i naukę w szkole.

 

Zbudowanie solidnych więzi rodzicielskich na wczesnym etapie rozwoju dziecka ogranicza problemy wychowawcze w przyszłości.

Agresywny chłopiec
©annadanilkova22/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – mały agresor, duży sadysta
Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników.

Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników. Problemy wychowawcze – prawo dziobania W socjologii zjawisko, kiedy silniejsze dziecko wybiera sobie słabsze i znęca się nad nim – psychicznie lub fizycznie, określa się terminem – „prawo dziobania”. Nazwa problemu wychowawczego powstała na skutek obserwacji kurzego stada – jest jeden ptak silniejszy od wszystkich pozostałych oraz jeden najsłabszy – dziobany przez wszystkich. Silniejsze kury dziobią słabszych od siebie, a same są z kolei dziobane przez silniejszych od siebie. „Dziobanie” to rodzaj zemsty za otrzymane ciosy. Problemy wychowawcze – 6 sposobów radzenia sobie z agresywnym dzieckiem Dziecko w wieku przedszkolnym jest doskonałym obserwatorem – naśladuje to, co robią rodzice i inne dzieci. Dlatego, tak ważny jest dobry przykład – problemy wychowawcze wynikają często z bagatelizowania agresji we wczesnym dzieciństwie. Na ataki przemocy przedszkolaka należy reagować w następujący sposób: 1. Jeśli jesteś świadkiem aktu agresji, złap dziecko za ręce i powiedz stanowczym głosem, że przemoc jest niedopuszczalna. 2. Stwórz dziecku „kącik przemyśleń”. Jeśli zachowa się agresywnie, posadź je na krzesełku w odosobnionym miejscu np. na 5 minut i wytłumacz, że jest to czas na przemyślenie niewłaściwego zachowania. 3. Naucz dziecko odreagowywać złe emocje w sposób niekrzywdzący innych ludzi – może np. skakać po podłodze, uderzać pięścią w poduszkę. Warto przemyśleć zakup worka bokserskiego. 4. Nie pozwalaj oglądać dziecku filmów, w których stosuje się...

Matka z płaczącym dzieckiem
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Z problemami wychowawczymi można sobie poradzić – o nieuzasadnionym płaczu dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym
Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).

Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).   Płacz nieuzasadniony z punktu widzenia dorosłych, jest często jedynym rozwiązaniem, jakie widzi dziecko. Problemy wychowawcze – przyczyny nieuzasadnionego płaczu Płacz dziecka może być spowodowany chęcią zwrócenia na siebie uwagi, uzyskania władzy, stanowić wyraz zemsty, być wyrazem chwilowego rozczarowania, złości, frustracji. Płacz bez powodu – przykładowe rozwiązania problemu wychowawczego Każde dziecko jest inne, więc nie ma uniwersalnych sposobów na rozwiązanie problemu wychowawczego , jakim jest częsty płacz. Warto jednak wypróbować poniższe metody: Nigdy nie mów dziecku, by przestało płakać. Nie używaj również słów typu „beksa”, „mazgaj”, ponieważ to bardziej zaostrzy problem wychowawczy niż go zahamuje. Daj dziecku czas. Czasami lepiej zostawić kilku- lub kilkunastolatka samego na jakiś czas, aby potem spokojnie z nim porozmawiać. Daj dziecku fizyczną bliskość – weź je na kolana, przytul, mocno uściśnij, aż do momentu, kiedy przestanie płakać. W domu warto wygospodarować „bezpieczny kąt” dla dziecka. Ważne, żeby samo wybrało miejsce. Kiedy to zrobi, wyposażcie je w poduszki, ulubione maskotki itp. Jeśli dziecko będzie miało atak płaczu w domu, zawsze będzie wiedziało, gdzie może się udać. Powiedz dziecku, że jeśli będzie chciało porozmawiać, to zawsze może do ciebie przyjść.   Ważne jest, żeby nie porównywać dziecka z innymi osobami – rodzeństwem, rówieśnikami. Metody rozwiązywania problemów wychowawczych należy dopasować do wieku i potrzeb konkretnego dziecka. Masz więcej niż jedno dziecko? Oto  porady, jak...

Dzieci bawiące się w szkole
©Christian Schwier/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – nieśmiałość to nie wyrok
Problemy wychowawcze są sprawdzianem kompetencji rodziców i nauczycieli. Dziecka nieśmiałego nie wolno zaszufladkować, ponieważ wówczas może pogodzić się z tą przyklejoną etykietą i nawet nie próbować się zmienić.

Problemy wychowawcze są sprawdzianem kompetencji rodziców i nauczycieli. Dziecka nieśmiałego nie wolno zaszufladkować, ponieważ wówczas może pogodzić się z tą przyklejoną etykietą i nawet nie próbować się zmienić.   Wsparcie najbliższego otoczenia i bezwarunkowa miłość to klucz do radzenia sobie z problemami wychowawczymi, w tym nieśmiałością. Problemy wychowawcze – nieśmiałość a introwertyzm Problem wychowawczy pojawia się wtedy, gdy nieśmiałość umożliwia dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie – nie ma koleżanek, kolegów, nie chce chodzić do przedszkola, szkoły. Jeśli dziecko jest introwertykiem (czerpie energię, kiedy jest samo, ale uczestniczy w zajęciach grupowych, ma osobę, którą darzy zaufaniem i z którą lubi spędzać czas), nie trzeba próbować go zmieniać. Introwertyk nie jest gorszy od ekstrawertyka (człowieka, który czerpie energię, kiedy jest w towarzystwie innych osób) – jest inny. Problemy wychowawcze – nieśmiałość: 8 sposobów na pokonanie wstydu 1. Nie przylepiaj etykietek – dziecko, które słyszy, kiedy rodzina mówi o nim, że jest nieśmiałe, zaczyna wchodzić w taką rolę. 2. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami. 3. Zapisz dziecko na zajęcia grupowe związane z jego zainteresowaniami. 4. W rozmowie nie odpowiadaj za dziecko – kiedy poczuje się bezpiecznie, samo włączy się do rozmowy. 5. Buduj pewność siebie dziecka – chwal, kiedy na to zasłużyło, nawet, jeśli uważasz to, co zrobiło za drobiazg. 6. Czytaj dziecku bajki terapeutyczne – fikcyjny świat sprawia, że dziecko przestaje odczuwać lęk i zaczyna utożsamiać się z bohaterami. 7. Wykorzystaj zabawy, żeby pokonać problem wstydu. 8. Okaż dziecku bezwarunkową miłość i akceptuj je , takim, jakie jest.   Nie można pozwolić na to, aby nieśmiałość stała się dla dziecka wymówką. Jeśli...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner