Dziewczynka
©Gorilla/Fotolia
Styl życia

Kłamstwa – częsty problem wychowawczy w wieku przedszkolnym i szkolnym

Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości.

Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości.

Powszechny problem wychowawczy – zmyślanie w wieku przedszkolnym

Zmyślanie jest jednym z etapów rozwoju – we wczesnym dzieciństwie dziecko ma bardzo rozwiniętą wyobraźnię. Kiedy maluch opowiada fikcyjne historie, warto się w nie wsłuchać – może być to próba zwrócenia uwagi na siebie i swoje problemy. Ważne jest, aby kilkulatek potrafił oddzielić świat rzeczywisty od fikcji. Kiedy dziecko zmyśla, stosuj poniższe zasady:

  • Nie neguj tego, co dziecko mówi. Poproś, by udzieliło ci więcej informacji, np. „Powiedz mi o tym coś więcej”, zapytaj „Co w takiej sytuacji zrobimy?”.
  • Nie wyśmiewaj opowieści dziecka – wykorzystaj moment, by uważnie wsłuchać się w potrzeby dziecka.
  • Poproś dziecko, by przedstawiło ci to, o czym mówi. Wchodzenie w rolę (drama) pozwoli dziecku uporać się z natrętnymi myślami.

Problemy wychowawcze – kłamstwa dzieci starszych

Fantazjowanie malucha to wyraz twórczego postrzegania świata. Bardziej niepokojącym problemem wychowawczym są kłamstwa starszych dzieci. W zależności od wieku dziecka, dobrze jest stosować się do poniższych wskazówek:

1. Problemy wychowawcze w szkole podstawowej:

  • Poszukaj przyczyn kłamstwa. Być może dziecko chce stawić czoła twoim wymaganiom i boi się powiedzieć ci, że nie radzi sobie z jakimś przedmiotem, z którego np. dostało złą ocenę. W takiej sytuacji daj wsparcie dziecku.
  • Bądź wzorem dla dziecka. Unikaj nawet „drobnych kłamstewek”, bo w innym wypadku dziecko też zacznie się usprawiedliwiać.
  • Rozmawiaj z dzieckiem – wyjaśnij, że najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa. Doceń, kiedy przyzna się, że skłamało – przytul, zrozum.

2. Problemy wychowawcze w starszym wieku:

  • Uświadom dziecku, że dorosłość (o której w tym wieku tak marzy) wiąże się z odpowiedzialnością. Jeśli nastolatek skłamał, musi ponieść konsekwencje swojego czynu – poproś dziecko, żeby samo powiedziało, co powinno w tej sytuacji zrobić.
  • Nie krytykuj wszystkiego, co nie wzbudza twojego entuzjazmu, np. jeśli dowiesz się, że trzynastoletnia córka ma chłopaka, nie krytykuj tego. Porozmawiaj szczerze z dzieckiem – powiedz, że zależy ci, aby jej związek nie wpływał na pogorszenie relacji z rodziną i naukę w szkole.

 

Zbudowanie solidnych więzi rodzicielskich na wczesnym etapie rozwoju dziecka ogranicza problemy wychowawcze w przyszłości.

Agresywny chłopiec
©annadanilkova22/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – mały agresor, duży sadysta
Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników.

Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników. Problemy wychowawcze – prawo dziobania W socjologii zjawisko, kiedy silniejsze dziecko wybiera sobie słabsze i znęca się nad nim – psychicznie lub fizycznie, określa się terminem – „prawo dziobania”. Nazwa problemu wychowawczego powstała na skutek obserwacji kurzego stada – jest jeden ptak silniejszy od wszystkich pozostałych oraz jeden najsłabszy – dziobany przez wszystkich. Silniejsze kury dziobią słabszych od siebie, a same są z kolei dziobane przez silniejszych od siebie. „Dziobanie” to rodzaj zemsty za otrzymane ciosy. Problemy wychowawcze – 6 sposobów radzenia sobie z agresywnym dzieckiem Dziecko w wieku przedszkolnym jest doskonałym obserwatorem – naśladuje to, co robią rodzice i inne dzieci. Dlatego, tak ważny jest dobry przykład – problemy wychowawcze wynikają często z bagatelizowania agresji we wczesnym dzieciństwie. Na ataki przemocy przedszkolaka należy reagować w następujący sposób: 1. Jeśli jesteś świadkiem aktu agresji, złap dziecko za ręce i powiedz stanowczym głosem, że przemoc jest niedopuszczalna. 2. Stwórz dziecku „kącik przemyśleń”. Jeśli zachowa się agresywnie, posadź je na krzesełku w odosobnionym miejscu np. na 5 minut i wytłumacz, że jest to czas na przemyślenie niewłaściwego zachowania. 3. Naucz dziecko odreagowywać złe emocje w sposób niekrzywdzący innych ludzi – może np. skakać po podłodze, uderzać pięścią w poduszkę. Warto przemyśleć zakup worka bokserskiego. 4. Nie pozwalaj oglądać dziecku filmów, w których stosuje się...

Matka z płaczącym dzieckiem
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Z problemami wychowawczymi można sobie poradzić – o nieuzasadnionym płaczu dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym
Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).

Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).   Płacz nieuzasadniony z punktu widzenia dorosłych, jest często jedynym rozwiązaniem, jakie widzi dziecko. Problemy wychowawcze – przyczyny nieuzasadnionego płaczu Płacz dziecka może być spowodowany chęcią zwrócenia na siebie uwagi, uzyskania władzy, stanowić wyraz zemsty, być wyrazem chwilowego rozczarowania, złości, frustracji. Płacz bez powodu – przykładowe rozwiązania problemu wychowawczego Każde dziecko jest inne, więc nie ma uniwersalnych sposobów na rozwiązanie problemu wychowawczego , jakim jest częsty płacz. Warto jednak wypróbować poniższe metody: Nigdy nie mów dziecku, by przestało płakać. Nie używaj również słów typu „beksa”, „mazgaj”, ponieważ to bardziej zaostrzy problem wychowawczy niż go zahamuje. Daj dziecku czas. Czasami lepiej zostawić kilku- lub kilkunastolatka samego na jakiś czas, aby potem spokojnie z nim porozmawiać. Daj dziecku fizyczną bliskość – weź je na kolana, przytul, mocno uściśnij, aż do momentu, kiedy przestanie płakać. W domu warto wygospodarować „bezpieczny kąt” dla dziecka. Ważne, żeby samo wybrało miejsce. Kiedy to zrobi, wyposażcie je w poduszki, ulubione maskotki itp. Jeśli dziecko będzie miało atak płaczu w domu, zawsze będzie wiedziało, gdzie może się udać. Powiedz dziecku, że jeśli będzie chciało porozmawiać, to zawsze może do ciebie przyjść.   Ważne jest, żeby nie porównywać dziecka z innymi osobami – rodzeństwem, rówieśnikami. Metody rozwiązywania problemów wychowawczych należy dopasować do wieku i potrzeb konkretnego dziecka. Masz więcej niż jedno dziecko? Oto  porady, jak...

Dzieci bawiące się w szkole
©Christian Schwier/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – nieśmiałość to nie wyrok
Problemy wychowawcze są sprawdzianem kompetencji rodziców i nauczycieli. Dziecka nieśmiałego nie wolno zaszufladkować, ponieważ wówczas może pogodzić się z tą przyklejoną etykietą i nawet nie próbować się zmienić.

Problemy wychowawcze są sprawdzianem kompetencji rodziców i nauczycieli. Dziecka nieśmiałego nie wolno zaszufladkować, ponieważ wówczas może pogodzić się z tą przyklejoną etykietą i nawet nie próbować się zmienić.   Wsparcie najbliższego otoczenia i bezwarunkowa miłość to klucz do radzenia sobie z problemami wychowawczymi, w tym nieśmiałością. Problemy wychowawcze – nieśmiałość a introwertyzm Problem wychowawczy pojawia się wtedy, gdy nieśmiałość umożliwia dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie – nie ma koleżanek, kolegów, nie chce chodzić do przedszkola, szkoły. Jeśli dziecko jest introwertykiem (czerpie energię, kiedy jest samo, ale uczestniczy w zajęciach grupowych, ma osobę, którą darzy zaufaniem i z którą lubi spędzać czas), nie trzeba próbować go zmieniać. Introwertyk nie jest gorszy od ekstrawertyka (człowieka, który czerpie energię, kiedy jest w towarzystwie innych osób) – jest inny. Problemy wychowawcze – nieśmiałość: 8 sposobów na pokonanie wstydu 1. Nie przylepiaj etykietek – dziecko, które słyszy, kiedy rodzina mówi o nim, że jest nieśmiałe, zaczyna wchodzić w taką rolę. 2. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami. 3. Zapisz dziecko na zajęcia grupowe związane z jego zainteresowaniami. 4. W rozmowie nie odpowiadaj za dziecko – kiedy poczuje się bezpiecznie, samo włączy się do rozmowy. 5. Buduj pewność siebie dziecka – chwal, kiedy na to zasłużyło, nawet, jeśli uważasz to, co zrobiło za drobiazg. 6. Czytaj dziecku bajki terapeutyczne – fikcyjny świat sprawia, że dziecko przestaje odczuwać lęk i zaczyna utożsamiać się z bohaterami. 7. Wykorzystaj zabawy, żeby pokonać problem wstydu. 8. Okaż dziecku bezwarunkową miłość i akceptuj je , takim, jakie jest.   Nie można pozwolić na to, aby nieśmiałość stała się dla dziecka wymówką. Jeśli...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner