Kiedy zacząć przygotowania do świąt? Od czego zacząć?
© Leszek Czerwonka/Adobe Stock
Styl życia

Przygotowania do świąt – jak je zaplanować?

Do świąt Bożego Narodzenia warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli szansę uniknąć stania w długich kolejkach, sprzątania na ostatnią chwilę i gotowania przez całą noc. Pozostanie nam jedynie cieszyć się magią tego niezwykłego okresu.

Do świąt Bożego Narodzenia warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli szansę uniknąć stania w długich kolejkach, sprzątania na ostatnią chwilę i gotowania przez całą noc. Pozostanie nam jedynie cieszyć się magią tego niezwykłego okresu.

 

Przedświąteczna gorączka potrafi skutecznie odebrać nam radość z Bożego Narodzenia. Wydaje nam się, że tak być musi i niewiele można na to poradzić. Nic bardziej mylnego! Świąteczne przygotowania mogą upłynąć nam w spokoju, a nawet mogą być przyjemne. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na odpowiednie zaplanowanie tego, co mamy do zrobienia.

Przygotowania do świąt – kiedy zacząć?

Planowanie świąt należy zacząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe! Oczywiście nie ma potrzeby, żeby już w czerwcu wybierać prezenty pod choinkę – spokojnie można poczekać z tym do jesieni. Niektórzy radzą, aby przygotowania do świąt rozpocząć już na początku listopada, tuż po Wszystkich Świętych. Jeżeli jednak zabierzemy się za to nieco później – chociażby na początku grudnia – powinniśmy spokojnie się ze wszystkim wyrobić.

Planowanie świąt – od czego zacząć?

Do zaplanowania świątecznych przygotowań wystarczy chwila wolnego czasu, kartka i długopis. Powinniśmy przemyśleć i spisać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Gdzie i z kim spędzimy Boże Narodzenie?
  • Czy planujemy wyjazd? (Czy mamy zarezerwowany nocleg lub bilety na pociąg bądź samolot?)
  • Czy będziemy przyjmować gości w swoim domu? Ile osób będziemy gościć?
  • Jakie potrawy zamierzamy przygotować?
  • Jakie obowiązki mogą przejąć pozostali domownicy?
  • Komu zamierzamy wręczyć prezenty?
  • Jaką kwotę możemy przeznaczyć na każdy prezent?
  • Jakie pomysły mamy na każdy z prezentów? Czy możemy wykonać część z nich samodzielnie?
  • Jak zapakujemy prezenty?
  • Jakie dekoracje planujemy? Co zamierzamy kupić?

 

Warto zastanowić się również nad świątecznym sprzątaniem. Dobrym pomysłem jest rozpisanie planu sprzątania – z podziałem na pomieszczenia i najważniejsze czynności, jakie trzeba w nich wykonać (np. salon – wytrzepać dywan). Jeżeli to możliwe, należy ustalić, kto z domowników zajmie się konkretnymi zadaniami i kiedy należy je wykonać. Tych, którymi można zająć się wcześniej (np. wyczyszczenie wnętrza kuchennych szafek, ułożenie ubrań w szafach), nie należy odkładać w czasie – najlepiej wykonać je jak najwcześniej.

 

Przygotowania do świąt – jak je zaplanować, by uniknąć stresu
© juliasudnitskaya/Adobe Stock
Styl życia
Planowanie przygotowań do świąt – poradnik
O Bożym Narodzeniu zwykle zaczynamy myśleć pod koniec listopada. Wtedy zwykle wydaje nam się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu. Niestety, najczęściej leci on nieubłaganie, a my kilka dni przed Wigilią orientujemy się, że nie mamy jeszcze prezentów, dom czeka na porządki, a świąteczne potrawy na przygotowanie.

O Bożym Narodzeniu zwykle zaczynamy myśleć pod koniec listopada. Wtedy zwykle wydaje nam się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu. Niestety, najczęściej leci on nieubłaganie, a my kilka dni przed Wigilią orientujemy się, że nie mamy jeszcze prezentów, dom czeka na porządki, a świąteczne potrawy na przygotowanie.   Święta Bożego Narodzenia mogą być naprawdę stresujące – zwłaszcza dla tych, którzy przyjmują gości w swoim domu. Wiele osób zbyt późno zabiera się za kupowanie prezentów , gotowanie i sprzątanie. Za wszystkie niezbędne czynności zabierają się tuż przed świętami i próbują zrobić wszystko na raz. W efekcie nie dość, że są zestresowani, to jeszcze do wigilijnego stołu siadają tak zmęczeni, że zapominają o magii świąt. Całe szczęście nie musi tak być! Wystarczy odpowiednie planowanie! Jak zaplanować przygotowania do świąt? Jedynym sposobem na to, by uniknąć przedświątecznej paniki, jest odpowiednia organizacja. Już w listopadzie lub na początku grudnia warto przygotować świąteczne menu i rozpisać listę produktów, które będą potrzebne do przygotowania wszystkich potraw. Następnie należy podzielić składniki na te, które można kupić wcześniej (np. mąkę, bakalie, czekolady) i te, które trzeba będzie kupić przed samymi świętami (np. mięsa, ryby).   Po przygotowaniu menu i listy zakupów należy rozpisać kolejność działań w kuchni na każdy dzień przed Wigilią. Dzięki temu nie będziemy musieli nieustannie zastanawiać się nad tym, co jeszcze trzeba zrobić. Harmonogram świątecznych przygotowań Wiele osób uważa, że wszystkie świąteczne potrawy muszą zostać przygotowane tuż przed podaniem. Nie do końca jest to prawda. Gotowanie można rozłożyć na kilka dni, a w samą Wigilię przygotować tylko mięsa i ryby. Jak...

Kalendarz adwentowy DIY
© B.M./Adobe Stock
Styl życia
Twój własny kalendarz adwentowy – sprawdź, jak go wykonać
Kalendarz adwentowy to świetny sposób na umilenie sobie lub swoim bliskim czasu oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wbrew pozorom nie jest on przeznaczony jedynie dla najmłodszych – może stanowić doskonały prezent również dla dorosłych.

Kalendarz adwentowy to świetny sposób na umilenie sobie lub swoim bliskim czasu oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wbrew pozorom nie jest on przeznaczony jedynie dla najmłodszych – może stanowić doskonały prezent również dla dorosłych.   Kalendarz adwentowy zawiera 24 skrytki – na każdy dzień od 1 do 24 grudnia. Osoba, która zostanie nim obdarowana, codziennie może otworzyć tylko jedną skrytkę, przeznaczoną na dany dzień. Dzięki codziennym niespodziankom, oczekiwanie na Gwiazdkę może być niezwykle radosne. Kalendarze adwentowe można kupić w wielu sklepach, jednak bez przeszkód można również przygotować je samemu. Przekonaj się, jakie to proste. Kalendarz adwentowy do it yourself– od czego zacząć? Pierwszym, co należy przygotować, są oczywiście… upominki! W kalendarzu adwentowym możesz umieścić właściwie dowolne prezenty. Mogą być to słodycze, kosmetyki, drobne gadżety . Jeżeli chcesz, w skrytkach umieścić możesz również liściki na każdy dzień – taki kalendarz będziesz mógł wykonać właściwie za darmo, jednak jego wartość emocjonalna będzie ogromna!   Kiedy przygotujesz już zawartość każdej z 24 skrytek, stwórz stelaż kalendarza. Do tego celu będziesz potrzebować: drewnianej ramy (im większy będzie jej rozmiar, tym większe upominki będziesz mógł w niej umieścić), sznurka lub ozdobnych tasiemek , gwoździ oraz młotka.   Odmierz kilka fragmentów sznurka lub tasiemek i przymocuj się do ramy, przybijając gwoździami do lewej i prawej krawędzi. Do sznurka będziemy przymocowywać paczuszki z prezentami. Własnoręcznie wykonany kalendarz adwentowy – prezenty Przygotuj paczuszki, w które zapakujesz prezenty. Możesz wykorzystać zwykły szary papier lub kolorowe, ozdobne arkusze do...

Młoda kobieta ubiera choinkę razem ze swoim mężem.
©Kalim/Fotolia.com
Styl życia
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia tydzień po tygodniu
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie powinny wiązać się z presją czasu i stresem. Aby przebiegły w spokojnej atmosferze, należy rozpocząć je już 5 tygodni przed Wigilią. Pierwszymi przedświątecznymi obowiązkami są m.in.: pranie dywanów, mycie okien, a także stworzenie listy prezentów i ich stopniowe kupowanie.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie powinny wiązać się z presją czasu i stresem. Aby przebiegły w spokojnej atmosferze, należy rozpocząć je już 5 tygodni przed Wigilią. Pierwszymi przedświątecznymi obowiązkami są m.in.: pranie dywanów, mycie okien, a także stworzenie listy prezentów i ich stopniowe kupowanie.   Święta Bożego Narodzenia są czasem radości, jednak wiążą się również z pracochłonnymi przygotowaniami. Warto rozpocząć je wcześniej, aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności oraz uniknąć sytuacji stresowych . Pomocne będzie stworzenie listy z czekającymi nas obowiązkami i systematyczne jej realizowanie.   Spokojne przygotowanie świąt – harmonogram prac   Wigilia i Święta Bożego Narodzenia są jedną z piękniejszych polskich tradycji. Uznawane są również za najbardziej stresujący okres w roku, gdyż wymagają intensywnych i czasochłonnych przygotowań. Do przedświątecznych obowiązków należy m.in. sprzątanie, poszukiwanie prezentów, zakupy, gotowanie, pieczenie, a także znalezienie idealnego drzewka choinkowego i udekorowanie domu . Pierwszą zasadą bożonarodzeniowych przygotowań, która pozwoli na uniknięcie stresu jest niezostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Warto wcześniej wszystko rozplanować i stworzyć harmonogram obowiązków . Na przedświątecznej liście powinny znaleźć się m.in.: wykaz prezentów, potrawy oraz przepisy, a także lista dekoracji potrzebnych do ozdobienia domu. Sprzątanie oraz kupowanie prezentów najlepiej jest zacząć na 5 tygodni przed zbliżającymi się świętami. Zadania można podzielić między domownikami, aby przebiegały sprawniej i każdy był w nie zaangażowany. Warto zacząć od wytrzepania dywanów, umycia okien, wyprania firanek i zasłon oraz czyszczenia kanap. Na 4 tygodnie przed świętami...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik