Siedzący pies przybija "piątkę" z człowiekiem
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com
Styl życia

Odrobaczanie psa – kiedy należy je przeprowadzić? Jak może dojść do zakażenia? Jakie preparaty do odrobaczania wybrać?

Samodzielne odrobaczanie psa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Decydując się jednak na domowe usunięcie robaków z organizmu psa, należy przynajmniej skonsultować się z weterynarzem. Powinien on przepisać odpowiedni preparat dopasowany do danej rasy, budowy, kondycji organizmu oraz rodzaju zakażenia pasożytem.

Samodzielne odrobaczanie psa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Decydując się jednak na domowe usunięcie robaków z organizmu psa, należy przynajmniej skonsultować się z weterynarzem. Powinien on przepisać odpowiedni preparat dopasowany do danej rasy, budowy, kondycji organizmu oraz rodzaju zakażenia pasożytem.

 

Biorąc psa ze schroniska lub kupując go z hodowli, należy upewnić się, czy był on wcześniej zaszczepiony i odrobaczony. Szczenięta od swoich pierwszych dni są szczególnie narażone na wirusy i bakterie atakujące ich organizm. Pasożyty (m.in. glisty i tasiemce) często z początku nie dają o sobie znać, a dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach atakują ciało psiaka, powodując u niego wycieczenie.

Jak może dojść do zakażenia robakami?

Do zakażenia psa może dojść już na etapie poczęcia, gdy samiec który zapłodnił sukę, miał w sobie robaki. W takim przypadku rodzący się szczeniak od początku potrzebuje odrobaczenia. Pies może zakazić się robakami również jedząc jedzenie prosto z ziemi lub poprzez kontakt z owadami, które prócz larw robaków mogą przenosić wirusy. Dodatkowo czworonogi mają tendencje do jedzenia kału innych zwierząt, co może nieść ze sobą przykre konsekwencje i zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia pasożytami.

Jak często odrobaczać psa?

Pierwsze odrobaczanie psa można rozpocząć w trzecim tygodniu jego życia. Ważne jest również, by było on robione na co najmniej siedem dni przed szczepieniami. Kolejne odrobaczenia powinny być przeprowadzane po ukończonych przez czworonoga kolejno: pięciu tygodni życia, ośmiu i jedenastu. Następnie u młodych psów zabieg ten należy wykonywać co miesiąc – do ukończenia 6 miesiąca życia, zaś u dorosłych osobników co pół roku.

Czym odrobaczyć psa?

Środki, jakimi należy odrobaczać psa, powinien wybierać lekarz weterynarii. W zależności od rasy pupila, jego kondycji i wieku może on zarówno mieć przepisane tabletki (doustne bądź do pokarmu), pasty (dawane do zjedzenia) lub zastrzyki, przeznaczone na określony rodzaj pasożyta.

Co robić, by pies nie nabawił się robaków?

Gdy pies jest odrobaczony i w dobrej kondycji, należy zadbać o to, by nie jadł on posiłków z ziemi, dawno niemytej miski ani nie kontaktował się z psami, u których istnieje ryzyko występowania robaków. Jedzenie, którym jest karmiony, nie powinno być surowe (gotowanie i smażenie mięsa zabija znajdujące się w nim bakterie) i nieznanego pochodzenia. Dodatkowo psie posłanie oraz kuwetę należy regularnie czyścić i utrzymywać w dobrym stanie.

Skutki uboczne odrobaczania - jak pies może się zachowywać?

Niektóre środki do odrobaczania powodują u psów wymioty, nudności, brak łaknienia lub lekką biegunkę (szczególnie przy dużym dawkowaniu). Ponadto czworonóg może dostać ślinotoku, drgawek lub konwulsji. Najczęściej wszystkie działania uboczne znikają po kilku dniach od odrobaczenia.

Cena odrobaczania psa

Koszt odrobaczenia psa jest zależny od ilości wizyt u weterynarza, oraz jego wagi (im więcej on waży, tym większą ilość środków odrobaczających trzeba mu podać). Średni koszt, jednorazowego zabiegu usunięcia robaków z organizmu czworonoga, to około 60 złotych. 


Bury kot, któremu jest wszczepiany chip.
©Ivonne Wierink/Fotolia.com
Styl życia
Chipowanie psów i kotów – czy jest niebezpieczne, ile kosztuje, i jakie są jego zalety?
Zachipowanie psa lub kota to koszt maksymalnie 100 zł. W Polsce jednak nie ma obowiązku jego przeprowadzania, choć dzięki niemu szansa na odnalezienie psa w przypadku zaginięcia zwiększa się wielokrotnie.

Zachipowanie psa lub kota to koszt maksymalnie 100 zł. W Polsce jednak nie ma obowiązku jego przeprowadzania, choć dzięki niemu szansa na odnalezienie psa w przypadku zaginięcia zwiększa się wielokrotnie.   Chip, który wczepia się zwierzętom zawiera w sobie mikroprocesor w którym zakodowany jest unikalny numer identyfikujący. Układ scalony znajduje się w szklanej kapsułce wielkości ziarnka ryżu . Umieszcza się go w ciele zwierzaka za pomocą wstrzyknięcia w okolicach karku i szyi. Czy chip jest niebezpieczny? Chip wszczepiany zwierzętom jest zupełnie obojętny dla ich organizmu . Nie stanowi również dla nich żadnego zagrożenia. Szklana powłoka w której znajduje się mikroprocesor jest sterylna, szczelna i nie uczula. Pies czy kot z chipem nie czuje jego obecności ani dyskomfortu. Ile kosztuje chipowanie zwierzęcia? W zależności od gabinetu weterynaryjnego koszt wszczepienia chipu to od około 50 do 100 zł za zabieg . Często jednak w większych miastach, raz do roku, organizowane są akcje darmowego zakładania chipów.  Chipowanie to nie wszystko Po zachipowaniu zwierzęcia trzeba zarejestrować jego numer w specjalnej bazie. Co ważne w Polsce nie ma jednej ogólnokrajowej, dlatego zapisu należy dokonać w ich jak największej liczbie . Najpopularniejsza to Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Przed każdym zabiegiem wszczepienia chipu należy sprawdzić czy nasz weterynarz sam dokonuje rejestracji, czy też leży to w naszej gestii. Jakie są zalety chipowania? Gdy nasze zwierzę się zgubi , a ma wstrzyknięty chip, szanse na jego odnalezienie rosną. W Polsce dostęp do odczytywania informacji z chipów ma większość schronisk, Policja, Straż Miejska oraz inspektorzy Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Chip utrudnia również proces kradzieży i odsprzedania...

Psia łapa w ludzkiej dłoni
©manushot/Fotolia.com
Styl życia
Obcinanie psich pazurów krok po kroku. Kiedy obciąć psu pazury?
Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.

Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.   Podczas zabaw na świeżym powietrzu pies w sposób naturalny ściera swoje pazury. Dzieje się tak za sprawą kontaktu z twardym podłożem np. kamieniami, betonem, ziemią, piaskiem, asfaltem lub drzewami. Obcinanie psich pazurów – ceny Obcięcie psich pazurów powinno być poprzedzone doborem specjalistycznego sprzętu. W sklepach zoologicznych są dostępne różne rodzaje cążek, gilotyn oraz pilników dla mniejszych i większych zwierząt . Rodzaj narzędzia należy dobrać do rasy i wielkości pupila. Do twardych, masywnych pazurów idealnie sprawdzą się duże gilotyny, do mniejszych pasują cążki. Podczas zabiegu nie powinno się stosować obcinaczy dla ludzi. Taki sprzęt jest zbyt delikatny dla psów i może poszarpać ich płytki paznokci. Narzędzia do obcinania i piłowania psich pazurów kosztują około kilkunastu złotych. Jeśli właściciel boi się, że podczas usuwania płytki pupil go ugryzie, może wkładać psu kaganiec. Cena kagańca wynosi kilkadziesiąt złotych. Psie pazury można obciąć też w salonach dla zwierząt. Koszt zabiegu to kilkanaście złotych. Obcinanie psich pazurów gilotyną lub cążkami Obcinanie pazurów jest dla psów bezbolesne. Ból może sprawić dotknięcie nerwu , który znajduje się u nasady płytki. Zabieg powinien przebiegać w następującej kolejności: Małego psa należy posadzić na kolanach, tyłem do siebie. Duży powinien siedzieć na podłodze, a łapę mieć uniesioną na krześle lub stoliku. Mebel można...

Pies je jedzenie z miski
©kozorog/Fotolia.com
Styl życia
Domowe jedzenie dla psa posłuży jego zdrowiu, gdy będziesz go karmić gotowanym mięsem z kaszą i warzywami
Domowe jedzenie dla psa to kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.

Domowe jedzenie dla psa to  kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.   Sklepowe puszkowane karmy dla psa nie służą jego zdrowiu. Konserwacja pozbawia pokarm witamin, a zawartość mięsa jest w nich znikoma. Zastępuje się je mączką mięsną , hydrolizatorami białkowymi, suszonym białkiem, a w niektórych nawet można znaleźć popiół. Czym karmić psa Domowe jedzenie dla psa to nie resztki ze stołu właściciela, a zbilansowane posiłki, przygotowane od podstaw. Warto zwrócić uwagę na skład każdego dania – powinno zawierać 3 równe części: mięso, warzyw oraz wypełniacz (makaron, ryż). Najwygodniej jest gotować drobne kawałki mięsa z warzywami w jednym garnku, a dodatek skrobiowy w drugim i podawać podobnie skomponowany posiłek przez kilka dni. Można codziennie karmić psa gotowanym drobiem, wołowiną, dziczyzną, jagnięciną , a nawet rybami pewnego pochodzenia, pozbawionymi ości. Najlepiej wybierać tłuste ryby morskie, a unikać solonych czy wędzonych. Z menu całkowicie eliminuje się wieprzowinę – jest tłusta, ciężkostrawna, powoduje zaparcia. Raz w tygodniu można podać pupilowi podroby, np. wątróbkę oraz surowe łapki i skrzydełka kurczaka z kośćmi. Psu znacznie łatwiej strawić warzywa, jeśli są drobno starte i wymieszane z makaronem i kawałkami mięsa. Danie można zalać odrobiną rosołu lub dorzucić pokrojonego banana czy truskawki – psy mają odmienne od ludzkiego poczucie smaku. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową, a czworonogom przebywającym stale na dworze warto podawać podgrzane, lecz nie za gorące, posiłki. Można je porcjować i zamrażać w pudełeczkach bądź woreczkach na kolejne dni, co znacznie...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik