dzieci bawiące się w piaskownicy
©shangarey/Fotolia
Styl życia

Pasożyty u dzieci: skąd się biorą owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lamblie

Przyczyny pasożytów u dzieci mogą być różne. Dziecko może zarazić się w przedszkolu, piaskownicy lub biorąc do buzi brudne ręce. Niezależnie od przyczyny trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Przyczyny pasożytów u dzieci mogą być różne. Dziecko może zarazić się w przedszkolu, piaskownicy lub biorąc do buzi brudne ręce. Niezależnie od przyczyny trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Owsiki

Owsica, czyli zarażenie jajami owsików to choroba brudnych rąk. Poprzez dłonie brane do buzi, jaja owsików trafiają do jelit i tam wylęgają się dorosłe osobniki. Choroba może rozwijać się kilka tygodni, samice wypełzają przez odbyt pozostawiając za sobą jajeczka. Dziecko czuje świąd, drapie się i przenosi palcami jajeczka wprost do buzi. Maluch w ten sposób zaraża sam siebie. Przyczyną zarażenia może być także wdychanie jaj owsika (pozostałych na zasłonach czy pościeli, przemieszczających się razem z kurzem).

Tasiemiec

Przyczyną zarażenia się tasiemcem jest jedzenie niedogotowanego mięsa, które pochodzi z niepewnego źródła. Aby nie zarazić siebie i dziecka tasiemcem należy zawsze dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym mięsem, zdezynfekować lub wyparzyć deskę i nóż.

Kasia gotuje z Polki.pl: roladki z łososiem

Lamblie

Zarazić się lambliami można jedząc niedomyte warzywa lub wkładając do buzi ręce brudne od ziemi. Otorbione pasożyty wydalane są w kale i podczas korzystania z tej samej toalety – ryzyko infekcji rośnie.

Glista ludzka

Jaja glisty są zjadane przez dziecko, które bawi się np. w piaskownicy zanieczyszczonej odchodami i nie myje rąk. Jaja glisty przechodzą z jelit do krwi, wylęgające się z nich larwy osiadają na narządach, a gdy powracają do jelit – dojrzewają.

Siedząca kobieta w jeansach
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zarażenie glistą ludzką – jak może do niego dojść?
Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go.

Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go. Czym jest glista ludzka i jakie są objawy zakażenia? Glista ludzka to pasożyt zamieszkujący jelito cienkie i żywiący się nabłonkiem jelita i obecną w nim treścią jelitową. Ma walcowaty kształt i od 10 do 40 cm długości. Pasożyt ten jest przyczyną glistnicy, choroby, do której objawów należą: nadmierne pobudzenie nerwowe, bóle brzucha, ból gardła, wzdęcia, problemy ze snem, zaparcia, wysypka, brak apetytu, niedowaga, duszności, gorączka. Jak dochodzi do zakażenia glistnicą? Samica glisty ludzkiej składa ok. 200 000 jaj na dobę. Wraz z kałem są one wydalane z organizmu na zewnątrz, tam w glebie lub w wodzie rozwijają się larwy glisty. Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy jajeczka z larwami glisty dostają się do układu pokarmowego człowieka. Można się zarazić przez jedzenie brudnymi rękami, picie nieprzegotowanej wody z jajami glisty, spożywanie niemytych owoców i warzyw, brak higieny w kontaktach ze zwierzętami (na których sierści mogą znajdować się jaja glisty). Dzieci w wieku 3-10 lat, które są najczęstszymi żywicielami glisty ludzkiej, często zarażają się nią w piaskownicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? Łatwiej jest zapobiegać zakażeniu glistą ludzką niż je leczyć. W związku z tym przestrzegaj następujących zasad: dbaj o higienę: myj ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem (nawet jeśli to tylko przekąska); dokładnie myj przed jedzeniem warzywa i owoce, w pozostającej na nich ziemi mogą znajdować się jaja z larwami glisty; nie pij nieprzegotowanej wody z kranu;...

Jak ustrzec się przed pasożytami
© taka/Fotolia.com
Styl życia
Pasożyty ludzkie – przyczyny, objawy i sposoby leczenia zakażenia pasożytami
Ludzi najczęściej atakują pasożyty zwierzęce. Na zakażenie nimi szczególnie narażone są osoby, które posiadają psy lub koty. Do infekcji może też dość w wyniku zjedzenia brudnych owoców, surowych ryb, mięsa, a nawet kawioru. Ważna jest profilaktyka, która polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny.

Ludzi najczęściej atakują pasożyty zwierzęce. Na zakażenie nimi szczególnie narażone są osoby, które posiadają psy lub koty. Do infekcji może też dość w wyniku zjedzenia brudnych owoców, surowych ryb, mięsa, a nawet kawioru. Ważna jest profilaktyka, która polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny.    Pasożyty powodują szereg przykrych dolegliwości. Może to być wzmożona podatność na przeziębienia, uporczywy kaszel, wysypka oraz swędzenie skóry. Kurację przeciwpasożytniczą prowadzi się pod okiem lekarza. W skrajnych przypadkach konieczne jest operacyjne pozbycie się intruza.  Jakimi pasożytami najczęściej zarażają się ludzie? Pasożyty, które często atakują organizm ludzki mogą zagnieżdżać się wewnątrz lub na zewnątrz ciała człowieka, są to: obleńce: np. owsiki, włosienie i glisty, płazińce: np. przywry i tasiemce, pierwotniaki: np. lamblie, kleszcze , świerzbowce, wszy. Jak można zarazić się pasożytami? Najczęstszą przyczyną zakażeń pasożytniczych jest zjedzenie lub wypicie: surowej wieprzowiny - larwy włośnia krętego. niemytych warzyw i owoców – jaja glisty, surowych ryb i kawioru – tasiemiec, skażonej wody – płazińce.   Do zarażenia może też dojść w czasie:  kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych, kontaktu z kurami – świerzbowiec, zabawy ze zwierzętami domowymi – kotami wychodzącymi na zewnątrz i psami – tasiemiec, glista, świerzbowiec. Kontakt z drugim człowiekiem , który jest nosicielem oraz jego przedmiotami codziennego użytku, to duże prawdopodobieństwo zarażenia się: wszami, świerzbowcem i owsikami.  Objawy zakażenia pasożytem Pasożyty bytujące na powierzchni ciała, takie jak...

mężczyzna z bolącym brzuchem
©wayne_0216/Fotolia
Styl życia
Skąd się biorą infekcje żołądkowo-jelitowe?
Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka.

Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka. Wirusy odpowiedzialne za grypę żołądkową Grypa żołądkowa i jelitówka to potoczne nazwy wirusowego nieżytu żołądka i jelit, na które szczególnie często zapadają dzieci do 5. roku życia. Do niedawna za większość zachorowań odpowiadały rotawirusy, ale rozpowszechnienie szczepień sprawiło, że obecnie rotawirusy nie atakują dużo częściej niż adenowirusy, astrowirusy i norowirusy. Rodzaj patogenu nie wpływa na typ leczenia ani na przebieg choroby. Przyczyną wirusowego nieżytu żołądka i jelit jest zakażenie drogą fekalno-oralną, a więc przez wkładanie do ust brudnych rąk i przedmiotów oraz przez jedzenie pokarmów i picie wody, w której obecne są wirusy. Do zarażenia może dojść także w wyniku kontaktu z chorą osobą. Bakteryjny i pasożytniczy nieżyt żołądka Kolejnym czynnikiem powodującym nieżyt żołądka i jelit jest zatrucie pokarmowe. Odpowiadają za nie przede wszystkim patogeny bakteryjne obecne w żywności i w wodzie pitnej. Do najczęstszych należą Campylobacter jejuni, bakterie z rodziny Enterobacteriaceae (np. Salmonella typhimurium), Bacillus anthracis (laseczka wąglika) oraz Escherichia coli . Niektóre z zatruć wywołują nie same bakterie, lecz produkowane przez nie egzotoksyny (np. w grzybach trujących). Nieżyt żołądka i jelit bywa też konsekwencją obecności w organizmie pasożyta , tj. płazińca (np. tasiemca), nicienia lub pierwotniaka (najczęściej Giardia lamblia). Inne przyczyny nieżytu...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik