Mężczyzna z bólem kamicy nerkowej
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Leczenie kamicy nerkowej: lekarstwa i zioła

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.

 

Kamica nerkowa może być spowodowana dziedziczną tendencją do wytwarzania kamieni w nerkach. Może być wynikać z anatomii kielicha nerkowego, zakażenia, nadczynności tarczycy, nadmiernego zagęszczenia moczu czy złej diety. Jej głównymi objawami może być kolka nerkowa (gdy kamień zatka odpływ moczu w torebce moczowej), częste wizyty w toalecie, krwiomocz.

Zastosowanie leków przy kamicy nerkowej

Kamicę nerkową przy powstaniu małych kamieni (to aż 70% przypadków kamicy) można zaleczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim:

  • leki rozkurczowe (np. pyralgin, toralgin, no-spa),
  • leki przeciwbólowe,
  • leki przeciwbakteryjne (tylko w przypadku zakażenia).

 

Leczenie kamicy nerkowej nie powinno zawężać się tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, ale również przeciwdziałać powstawaniu nowych kamieni – w tym celu zgłoś się do nefrologa.

Zastosowanie ziół przy kamicy nerkowej

Najlepszym sposobem na leczenie kamicy nerkowej jest „urodzenie” kamienia, czyli pozbycie się go z kielicha nerki. W tym celu należy sięgnąć po moczopędne i rozkurczowe napary z ziół. Jest to m.in.:

  • liść z borówki brusznicy,
  • liść brzozy,
  • ziele krwawnika,
  • liść i korzeń pokrzywy,
  • korzeń i owoc pietruszki,
  • mniszek lekarski,
  • skrzyp polny.

 

Jeżeli nie masz możliwości zebrać ich samodzielnie na łące, wszystkie zioła otrzymasz w zasuszonej postaci w sklepie zielarskim. Pamiętaj, że tylko regularne picie wywarów z ziół może przynieść pożądany efekt. Pij je co najmniej raz dziennie.

 

Kobieta leżąca na łóżku, zwijająca się z bólu.
©Lars Zahner/Fotolia
Styl życia
Kiedy w kamicy nerkowej potrzebna jest operacja?
Kamica nerkowa to dotkliwe schorzenie nerek, polegające na odkładaniu się osadu na dnie kielicha nerkowego i tworzeniu z nich kamieni nerkowych. Szczególnie bolesna bywa przy kolce nerkowej – gdy kamień zatka odpływ moczowodu lub się do niego dostanie. Przeważnie kamica nerkowa jest leczona doraźnie lub zalecane są nieinwazyjne metody ich usunięcia, np. przy użyciu fali wstrząsowej. Niestety w przypadku kamieni o dużych rozmiarach lub takich, które nie dają się rozkruszyć na fragmenty, konieczna jest operacja.

Kamica nerkowa to dotkliwe schorzenie nerek, polegające na odkładaniu się osadu na dnie kielicha nerkowego i tworzeniu z nich kamieni nerkowych. Szczególnie bolesna bywa przy kolce nerkowej – gdy kamień zatka odpływ moczowodu lub się do niego dostanie. Przeważnie kamica nerkowa jest leczona doraźnie lub zalecane są nieinwazyjne metody ich usunięcia, np. przy użyciu fali wstrząsowej. Niestety w przypadku kamieni o dużych rozmiarach lub takich, które nie dają się rozkruszyć na fragmenty, konieczna jest operacja.   Kamica nerkowa w przypadku dużych kamieni leczona jest operacyjnie przy wcześniejszym badaniu zewnętrznym oraz po zleceniu badań: USG dołu brzucha, RTG klatki piersiowej, moczu oraz morfologii krwi . Przed zabiegiem lekarz powinien też przeprowadzić dokładny wywiad. Przebieg zabiegu operacyjnego usuwania kamienia z nerki Operacja usuwania kamienia trwa od jednej do nawet kilku godzin i polega na usunięciu kamienia (medycznie: złogu) z nerki za pomocą szczypców. Podczas zabiegu wykonuje się również badanie radiologiczne, dzięki któremu lekarz upewnia się, że w nerce nie ma już innych kamieni. Leczenie operacyjne przeprowadzane jest pod znieczuleniem ogólnym. Rekonwalescencja po zabiegu w szpitalu trwa do tygodnia, a całkowity powrót do zdrowia nawet do kilku miesięcy. Po 3 miesiącach należy się zgłosić do szpitala. Zabieg jest refundowany przez fundusz zdrowia, jeśli wykonywany jest na podstawie skierowania od specjalisty. Podczas operacji do cewki moczowej wprowadzony jest cewnik, a do rany dren. Usuwane są one z organizmu w okresie 2-3 dni po zabiegu.   Niestety nawet tak inwazyjna metoda jak operacja, nie jest w stanie zagwarantować, że kamica nerkowa nie powróci w przyszłości. Aby ustrzec się przed nią należy profilaktycznie pić dużo płynów – ok. 2 litrów dziennie i prowadzić aktywny tryb życia.  

Mężczyzna z bólem nerek trzyma się za plecy
©staras/Fotolia
Styl życia
Rodzaje kamicy nerkowej. Zalecenia dietetyczne dla każdego rodzaju kamicy.
Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa.

Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa. Kamica nerkowa jest chorobą, przy której niezbędna jest odpowiednia dieta lecznicza. Sposób żywienia chorych na kamicę zależy od tego, z jakich substancji składają się kamienie powstające w nerkach . Podstawowym zaleceniem dla każdego rodzaju rozpoznanej kamicy jest picie dużej ilości czystej wody – powyżej 2 litrów na dobę. Czym jest kamica nerkowa? Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego, która polega na tworzeniu się i gromadzeniu w jego obrębie kamieni nerkowych. Wyróżnia się cztery rodzaje kamicy , które powstają z różnych przyczyn. Pierwszą z nich jest kamica cystynowa, która jest chorobą wrodzoną. Pozostałe trzy typy choroby to kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa oraz fosforanowo-wapniowa, które są warunkowane błędami dietetycznymi . Zasady żywienia przy kamicy nerkowej Precyzyjne zalecenia żywieniowe do kamicy nerkowej są zależne od postaci choroby, czyli od tego, z czego są złożone kamienie nerkowe. Obowiązującą zasadą przy każdym rodzaju kamicy nerkowej jest dzienne wypijanie od 2,5 do 5 litrów płynów. Aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia moczu w nocy (sprzyja to wytrącaniu kamieni nerkowych), chory powinien wypić przynajmniej szklankę wody przed snem . Dieta przy kamicy nerkowej moczanowej Kamienie nerkowe w kamicy moczanowej składają się z kwasu moczowego. Z tego powodu w diecie osób cierpiących na ten rodzaj kamicy wyklucza się produkty zawierające dużą ilość puryn. Związki te w końcowych przemianach zostają bowiem przekształcone w kwas moczowy. Skutkuje to wzrostem jego ilości w organizmie. Dieta polega na niejedzeniu: mięsa, tłustych i wędzonych...

mężczyzna cierpiący na kamicę
©yahyaikiz/Fotolia
Styl życia
Kamica nerkowa – przyczyna bólu w pachwinie
Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej.

Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej. Kamica moczowa – przyczyny U większości osób cierpiących na kamicę nerkową, mimo przeprowadzonych badań, nie da się jednoznacznie określić przyczyny jej powstania. Obciążenie genetyczne, nadmierne jedzenie mięsa i soli, jak również otyłość są to czynniki zwiększające ryzyko zachorowań na kamicę nerkową . Choroba ta znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zachorowalność na kamicę jest szczególnie częsta między 30 a 50 rokiem życia. Do przyczyn powodujących powstawanie kamieni nerkowych zalicza się też: zbyt małą zawartość cytrynianów i magnezu w moczu (są to substancje, które hamują tworzenie się złogów), upośledzony mechanizm odpływu moczu z jednej lub obu nerek np. z powodu przerostu prostaty, przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C lub D, współwystępowanie choroby lub schorzenia sprzyjającego powstawaniu kamieni (np. choroba Leśniowskiego-Crohna , nadczynność przytarczyc) lub operacje jelita cienkiego. Kamica moczowa – mechanizm powstawania złogów w nerkach Mocz zawiera wiele rozpuszczonych substancji organicznych i mineralnych. W momencie, gdy dochodzi do osłabienia czynności związanych z przepływem moczu lub substancji tych jest zbyt wiele, wówczas tworzą się złogi, tzw. piasek nerkowy, który jest wydalany z organizmu w sposób naturalny . Jego obecność w nerkach nie daje żadnych objawów, dlatego może zostać wykryty jedynie podczas badania moczu. Gdy w porę nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie dolegliwość z czasem ulegnie pogłębieniu i dojdzie do powstania kamieni nerkowych, których obecność może zarówno przebiegać bezobjawowo jak również powodować szereg przykrych dolegliwości. Ból pachwiny, mdłości,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner