Rodzaje okularów pływackich – dla amatorów i profesjonalistów
Okulary pływackie należy dopasować do oczodołów. Do wyboru mamy okulary miękkie, półtwarde, profesjonalne, korekcyjne i nieparujące.
Okulary pływackie należy dopasować do oczodołów. Do wyboru mamy okulary miękkie, półtwarde, profesjonalne, korekcyjne i nieparujące.
Pasek tylny i docisk do głowy na okularach pływackich powinny być wykonane z gumy silikonowej. Dobrym wyborem będą również okulary z podwójnym paskiem z tyłu głowy – zwłaszcza dla osób, które wykonują dużo skoków do wody.
Test okularów na basen
Okulary pływackie zabezpieczają oczy przed chlorem. Przy zakupie nie ma możliwości przetestowania ich w wodzie, ale można zminimalizować ryzyko niezadowolenia z zakupów - wystarczy docisnąć i przyssać okulary do oczodołów sprawdzając, jak długo się utrzymają. Dobre okulary powinny pozostać przyssane przez min. 5 sekund. Powinny też idealnie przylegać do twarzy i dokładnie pokrywać oko.
Rodzaje okularów na basen dla dzieci i dorosłych
Warto zwrócić uwagę, czy okulary zapewniają ochronę UV. Dobrze, aby szkła okularów pływackich były wykonane z wysokiej jakości tworzywa krystalicznego lub z prawdziwego, grubego, hartowanego szkła.
Na rynku dostępne są różnorodne modele okularów na basen:
- Okulary miękkie – polecane początkującym pływakom i dzieciom (mali pływacy mają do dyspozycji specjalną linię rozmiarów i dekoracji). Okulary mają grubą warstwę gumowej obwódki, dzięki czemu ich noszenie nie jest bolesne.
- Okulary półprofesjonalne – mają mniej gumowej obwódki, ale zapewniają większe pole widzenia. Są mniej wygodne niż okulary miękkie.
- Okulary twarde (szwedki) – przeznaczone dla profesjonalistów. Są to okulary o najszerszym polu widzenia. Wpijają się w oczodoły, przez co mogą powodować dyskomfort. Składa się je samodzielnie. Często wyposażone są w funkcję mirror – lustrzaną soczewkę, która zmniejsza blask, poprawiając komfort pływania.
- Korekcyjne okulary do pływania – na zamówienie można kupić okulary korygujące wadę wzroku. Zwykle kupuje się dwie pary szkieł, łączy noskiem i doczepia gumowy sznurek.
- Nieparujące okulary pływackie – mają specjalną wewnętrzną powłokę antifog, która chroni okulary przed zaparowaniem. Bardzo się przydaje szczególnie wtedy, gdy jest duża różnica temperatur między wodą a powietrzem.
Cena okularów pływackich
Cena za okulary waha się od 20 do 120 złotych. Wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane i marki. Na pewno nie warto kupować najtańszych okularów – bardzo szybko zaczną parować i przepuszczać wodę. W najtańszych modelach często stosuje się tasiemkę gumową, która pęka po kilku użyciach. Nie warto również kupować okularów pływackich, których szkła uszczelniane są gąbką (przeciekają i odpadają).