
Ochrona włosów przed słońcem powinna być nawykiem. Im jaśniejsze włosy, tym większej uwagi potrzebują. Od nadmiaru słońca włosy wysychają, tracą połysk i stają się podatne na uszkodzenia.
Oprócz słońca włosom i skórze szkodzi morska woda oraz znajdujący się w basenach chlor. Niekorzystnie wpływa na nie również wysoka temperatura oraz przenoszący cząsteczki soli morski lub oceaniczny wiatr.
Kapelusze, chustki, parasole – zakryjmy włosy przed słońcem
Cienka chustka w słoneczny dzień będzie znakomitym dodatkiem do letniej stylizacji a podczas urlopu w letnim kurorcie okryje również ramiona i kark przed nadmierną opalenizną. Słomkowy kapelusz z dużym rondem spełni podobną funkcję i równie doskonale zaprezentuje się w towarzystwie zwiewnej sukienki. Parasol na plaży w czasie słonecznych kąpieli powinien być nieodłącznym elementem urlopowego wyposażenia. Da chwilę odpoczynku od intensywnego słońca.
Kosmetyki chroniące włosy przed słońcem
W wakacyjnej kosmetyczce nie powinno zabraknąć ochronnych preparatów do włosów, takich jak:
- łagodny szampon chroniący przed fotouszkodzeniami,
- odżywka bez spłukiwania,
- spray lub mgiełka z ceramidami,
Kosmetyki te powinny posiadać ochronne filtry UV i nie zawierać alkoholu, który powoduje nadmierne przesuszanie struktury włosa.
Naturalna ochrona włosów przed słońcem – olejki i zioła
Oprócz całej gamy drogeryjnych preparatów chroniących włosy przed niekorzystnym działaniem promieni UVA, UVB oraz warunków atmosferycznych, mamy do dyspozycji również szeroki asortyment naturalnych kosmetyków.
Ochronne filtry i regenerujące właściwości posiadają:
- olejki: z pestek malin, z manoi, z orzechów włoskich, rzepakowy, jojoba, kokosowy, arganowy, sezamowy, migdałowy i oliwa z oliwek,
- wyciągi z: zielonej herbaty, wierzby, bursztynu,
- masło shea,
- zioła: rozmaryn lekarski, aloes, arnika górska, rumianek.
Pielęgnacja włosów latem i zimą
Ostre słońce spotkamy nie tylko podczas upalnego lata na plaży lub w tropikach. Może zaatakować włosy również zimą. Gdy szusujemy po ośnieżonych, górskich stokach, pamiętajmy o właściwym nakryciu głowy. Wystające spod czapek kosmyki włosów bardzo często zamarzają na mrozie, co powoduje, że są bardzo podatne na złamania i przesuszenie.
Po kąpieli w basenie, morzu lub jeziorze spłukujemy włosy wodą np. mineralną i delikatnie wycierajmy je ręcznikiem. Mokre włosy są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Po powrocie z plaży umyjmy włosy delikatnym szamponem chroniącym przed fotouszkodzeniami, wgniećmy w nie odżywczy olejek lub maseczkę i pozwólmy im naturalnie wyschnąć.
Pamiętajmy, że poddawanie włosów zabiegom fryzjerskim, takim jak, np. suszenie, prostowanie, farbowanie czy trwała ondulacja powoduje ich osłabienie. W wyniku tego stają się wrażliwsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a w szczególności te spowodowane słońcem i wiatrem. Dlatego na czas wakacji i letnich upałów najlepiej z nich zrezygnować.
- Spalone włosy po rozjaśnianiu zregenerujesz zmianą szamponu na łagodny, używaniem odżywek i domowych masek oraz zastosowaniem henny. Jak zregenerować spalone włosy po rozjaśnianiu?
- Odbudowy i regeneracji potrzebują co jakiś czas każde włosy, zwłaszcza po okresie letnim i zimowym. Domowe maseczki na odbudowę włosów.
- Włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski, o które trzeba dbać. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych.
- Przygotowanie domowych płukanek na odbudowę włosów zajmuje kilka sekund. Domowe płukanki i zabiegi na odbudowę włosów.