Piłka do ćwiczeń
© Voyagerix/Fotolia.com
Styl życia

Piłka szwajcarska – wzmacnia ciało, poprawia równowagę, wyszczupla

Używanie piłki gimnastycznej do ćwiczeń oraz siedzenia korzystnie wpływa na kręgosłup, równowagę oraz stawy. Piłka pomaga też zgubić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową. Wielkość piłki należy dobrać do swojego wzrostu.

Używanie piłki gimnastycznej do ćwiczeń oraz siedzenia korzystnie wpływa na kręgosłup, równowagę oraz stawy. Piłka pomaga też zgubić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową. Wielkość piłki należy dobrać do swojego wzrostu.

 

Piłka do ćwiczeń, zwana też szwajcarską, gimnastyczną oraz fitness, świetnie wpływa na kręgosłup. Możesz używać jej do ćwiczeń (np. pilatesu) oraz do siedzenia przy biurku. Piłka stabilizuje ciało, pomaga przyjąć odpowiednią postawę i odciąża kręgosłup oraz stawy. Jej średnica zależy od wzrostu użytkownika.

Kasia gotuje z Polki.pl: jak obrać granat

Zalety korzystania z piłki szwajcarskiej

Piłka szwajcarska jest dużą okrągłą kulą z mocnej, elastycznej gumy. Można używać jej do ćwiczeń, fizjoterapii, siedzenia przy biurku czy zabawy z dzieckiem.

Codzienne korzystanie z piłki gimnastycznej przynosi wiele korzyści:

 • wzmacnia mięśnie całego ciała (a zwłaszcza brzucha, pleców, karku i pośladków),
 • poprawia koncentrację i równowagę,
 • odciąża kręgosłup i stawy oraz poprawia ich ruchomość (jest to szczególnie ważne u kobiet ciężarnych oraz osób starszych lub otyłych),
 • redukuje napięcia i stres,
 • poprawia krążenie krwi,
 • poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych ciała,
 • wyszczupla,
 • poprawia postawę sylwetki (np. redukuje okrągłe plecy).

Jak dobrać odpowiednią piłkę fitness?

Piłkę do ćwiczeń można kupić w sklepach sportowych, supermarketach oraz w internecie. Ich ceny wahają się od 50 zł do 100 zł. Przed zakupem piłki należy zapoznać się dokładnie z zasadą dobierania odpowiedniej wielkości. Im wyższy wzrost, tym większa średnica produktu. Kobiety ciężarne, osoby otyłe oraz starsze powinny zaopatrzyć się w piłkę z systemem bezpieczeństwa ABS oraz obciążeniem do 1000 kg. Dzięki temu unikną nagłego upadku i kontuzji, jeśli produkt pęknie. Przed zakupem piłki można poprosić o radę sprzedawcę, fizjoterapeutę bądź trenera personalnego. Należy zwrócić uwagę, czy guma na piłce nie ma przebarwień, które świadczą o niskiej jakości surowca.

 

Uwzględnij swój wzrost i dopasuj do niego wielkość sprzętu:

 • mniej niż 150 cm – piłka o średnicy 45 cm,
 • 150 - 165 cm – piłka o średnicy 55 cm,
 • 165 – 175 – piłka o średnicy 65 cm,
 • 175 – 185 – piłka o średnicy 75 cm,
 • powyżej 185 cm – piłka o średnicy 85 cm.

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej

Ćwiczenia z piłką szwajcarską są popularne na zajęciach fitness. Produktu używa się do zajęć typu fitness, pilates, body ball czy fit ball. Jednak trening z piłką można przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne będą mata oraz dobrze dobrana piłka gimnastyczna. Przed rozpoczęciem ćwiczeń koniecznie należy wykonać 15-minutową rozgrzewkę. Następnie położyć się prosto na macie (na plecach).

Napiąć mięśnie, wciągnąć brzuch i naśladować poniższe ruchy:

 • Kładziemy piłkę za głową i chwytamy ją wyprostowanymi dłońmi. Podnosimy tułów do siadu, po czym delikatnie kładziemy się na matę. Układ powtarzamy kilkukrotnie.
 • Zginamy nogi w kolanach i wkładamy między nie piłkę. Podnosimy i opuszczamy nogi oraz biodra.
 • Na piłkę kładziemy nogi zgięte w kolanach. Ręce krzyżujemy na klatce piersiowej. Do kolan przyciągamy klatkę piersiową.

 

Każde ćwiczenie należy powtarzać 10 razy w trzech seriach. Trening wykonuje się cztery razy w tygodniu po 30 minut. Poza tym, zamiast siedzieć na krześle, lepiej przestawić się na siedzenie na piłce fitness.

Piłka gimnastyczna
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Fit ball: piłka, która leczy, ćwiczy i bawi
Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.

Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.   Fit ball to wykonywanie zestawów treningowych przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej, której średnica powinna wynosić od 55 cm do 65 cm . Jest to parametr dla osób dorosłych, ponieważ dzieci mogą korzystać z piłek analogicznie mniejszych w zależności od ich wzrostu. Piłka jest wypełniona powietrzem , co sprawia, że odznacza się dużą elastycznością. Można ją kupić w każdym sklepie sportowym za ok. 20-30 złotych. Fit ball: dlaczego ćwiczymy z piłką? Ćwiczenia z piłką są ciekawą odskocznią od tradycyjnych ćwiczeń na macie lub na siłowni. Fit ball polecany jest przede wszystkim osobom, które mają problem z koordynacją ruchową , utrzymaniem prawidłowej równowagi i balansu, ale również kobietom w ciąży, które na piłce ćwiczą mięśnie wykorzystywane podczas porodu: ud, pośladków, miednicy i pleców. Ćwiczenia wykonywane na piłce wzmacniają mięśnie ciała bardziej niż te wykonywane w sposób tradycyjny. Większość partii mięśniowych podczas treningu jest napiętych ze względu na ciągłą potrzebę utrzymywania równowagi, dlatego i efekty są szybko zauważalne. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wzmacniają układ krążenia oraz układ stawowo-szkieletowy. Dodatkowo pozwalają się zrelaksować, ponieważ sama piłka lekko masuje mięśnie. Fit ball: jakie ćwiczenia? Ćwiczenia na piłce, które możemy wykonywać na macie, leżąc na piłce , podnosząc ją lub umieszczając między nogami: brzuszki, skłony, wymachy rąk i nóg, podciąganie rąk i nóg.   Są również ćwiczenia, które możemy wykonać tylko i wyłącznie z użyciem piłki gimnastycznej, m.in. rolowanie – odpychanie i przyciąganie piłki nogami lub rękami....

kobieta ćwicząca na piłce
©undrey/Fotolia
Styl życia
Piłka gimnastyczna wymasuje i uelastyczni kręgosłup
Ćwiczenia z piłką na kręgosłup masują plecy, odciążają stawy, uśmierzają ból, a także nadają elastyczności. Do wykonywania ćwiczeń potrzebujesz jedynie piłki gimnastycznej i wygodnego, sportowego stroju.

Ćwiczenia z piłką na kręgosłup masują plecy, odciążają stawy, uśmierzają ból, a także nadają elastyczności. Do wykonywania ćwiczeń potrzebujesz jedynie piłki gimnastycznej i wygodnego, sportowego stroju. Ćwiczenia z piłką na kręgosłup wzmocnią plecy i uśmierzą ból Ćwiczenia z piłką na kręgosłup zalecane są osobom z wadami postawy, czy podczas rehabilitacji. Domowy trening nie tylko uśmierzy bóle pleców, ale też nada im elastyczności . Pamiętaj, by podczas każdego ćwiczenia plecy były wyprostowane, brzuch wciągnięty i łopatki ściągnięte. Wykorzystaj oferowany przez Martes Sport kod rabatowy i kup nową piłkę do ćwiczeń na kręgosłup. Ćwiczenie I z piłką na kręgosłup Połóż się plecami na piłce, nogi umieść twardo na podłodze, a ręce wyciągnij za głowę. Następnie postaraj się wyprostować kolana. Rób to delikatnie, aby piłka turlała się po plecach. Ćwiczenie doskonale wzmacnia dolny odcinek kręgosłupa , a także mięśnie ud i pośladków. Ćwiczenie II z piłką na kręgosłup Usiądź na karimacie na piętach, a wyciągnięte do przodu ręce połóż na piłce gimnastycznej. Głowę schowaj pomiędzy rękami, napnij mięśnie kręgosłupa , ramion i w takiej pozycji wytrzymaj około 7-8 sekund. Następnie wróć do pozycji początkowej i powtórz ćwiczenie. Ćwiczenie III z piłką na kręgosłup Połóż się na piłce na brzuchu, a ręce wyciągnij przed siebie. Zacznij delikatnie podnosić klatkę piersiową, tak by kręgosłup, szyja i głowa znajdowały się w linii prostej . Ćwiczenie staraj się powtórzyć 15 razy. Ćwiczenie IV z piłką na kręgosłup Plecy i głowę połóż na piłce, a nogi zgięte w kolanach ustaw na szerokość bioder . Następnie zacznij prostować lewą nogę w kolanie, wytrzymaj tak przed 6 sekund,...

Kobieta z piłką
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej: utrzymaj równowagę i ćwicz!
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.   Piłka fitball (potocznie nazywana w Polsce piłką gimnastyczną) jest powszechnie wykorzystywanym przyrządem do ćwiczeń na sali klubu fitness, salach rehabilitacyjnych oraz w domowym zaciszu. Polecana jest kobietom w ciąży, które dzięki piłce gimnastycznej ćwiczą mięśnie biorące udział w trakcie porodu: pośladków, ud i brzucha. Piłka fitball redukuje bóle pleców oraz relaksuje. Ćwiczenia na piłce na pośladki Połóż się na piłce na brzuchu, wyprostuj nogi . Postaraj się unosić na zmianę jedną, a następnie drugą nogę. Zachowaj wciąż wyprostowaną postawę. Staraj się nie ślizgać na piłce, wykonuje co najmniej 10 powtórzeń na jedną nogę. Pozostając w tej pozycji zegnij jedną nogę w kąt prosty względem reszty ciała i staraj się ją podnosić, tak jakby stopa miała dotknąć sufitu. Najpierw wykonaj ćwiczenie prawą, a następnie lewą nogą. Powtórz podnoszenie jednej nog i 10 razy. Ćwiczenia na piłce na uda Połóż się na podłodze i oprzyj wyprostowane nogi na piłce . Staraj się ją przybliżyć do siebie za pomocą nóg. Musisz mieć w tym ćwiczeniu biodra uniesione nad podłogą. Gdy czujesz, że piłka jest maksymalnie blisko, powoli powracaj do pozycji wejściowej. Oprzyj się bokiem na piłce, uklęknij na jedno kolano, a drugą nogę wyprostuj w bok. Starając się utrzymać równowagę, unoś lekko wyprostowaną nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy, starając się, aby noga nie dotknęła podłogi. Ćwiczenia na piłce na brzuch Połóż się na piłce na plecach, zapleć ręce z tyłu szyi i postaraj się wykonać 10 półbrzuszków. Staraj...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik