gniewna twarz młodej kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zdrada męża i co dalej?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

 

Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe?

Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza?

Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży.

Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie?

Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka, dla innych może to być flirt czy uwodzenie. Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki.

Zdrada i co potem?

Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich czynów i robi wszystko, aby ratować rozpadający się związek. Dlatego tak ważna jest wtedy rozmowa na wszystkie trudne i bolesne tematy. Może to pomóc w rozwiązaniu problemów, które być może do tej sytuacji doprowadziły. Nie można natomiast do niczego się zmuszać czy przyspieszać podjęcia decyzji. Trzeba zadać sobie pytanie, czy będzie się w stanie drugiej osobie ponownie uwierzyć w szczerość intencji. Utracone zaufanie bardzo ciężko odzyskać, a złamane serce potrzebuje czasu, aby się zagoić.

Gdy drogi się rozchodzą…

Czasami jednak związek nie jest w stanie przetrwać takiej próby i skazani jesteśmy na rozstanie. Co może pomóc przetrwać odejście partnera do innej kobiety? Przede wszystkim nie ma sensu na siłę próbować uciszyć bólu serca, które zostało złamane. Ono musi boleć i będzie tak jeszcze przez długi czas. Warto dać sobie czas na przeżycie cierpienia, żalu, rozczarowania i goryczy, jakie pozostaje po rozstaniu. Jeśli emocje są zbyt silne, aby samemu sobie z nimi poradzić warto poszukać pomocy doświadczonego psychoterapeuty. A najważniejsze to nie zamykać się na świat i innych ludzi, ponieważ to otoczenie pomoże nam znów stanąć na nogi.

Wybaczaj dla własnego dobra

Nie ważne czy zdrada spowoduje, że się rozstaniecie lub postanowicie nadal być razem, najważniejsza dla zdradzonej kobiety jest kwestia wybaczenia. To gest podania ręki, temu który zawinił, ale również danie sobie przyzwolenia na życie bez noszenia w sercu tych wszystkich negatywnych emocji, które niesie za sobą zdrada. Daj sobie szansę na spokój ducha. Wybacz jemu, ale zrób to dla siebie i swojego dalszego, szczęśliwego życia.

kobieta z rozwianymi włosami
Petr Kratochvil/pixabay.com
Styl życia
Zdrada męża i co dalej?
Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?   Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe? Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza? Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży. Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie? Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka, dla innych może to być flirt czy uwodzenie. Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki. Zdrada i co potem? Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich...

para siedząca na ławce
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zdrada emocjonalna początkiem końca związku
Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.

Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.    Masz lepszy kontakt z przyjacielem niż z własnym partnerem i częściej jemu powierzasz swoje sekrety. Na pytania zaniepokojonych koleżanek odpowiadasz: to tylko kolega. Gdy tylko zostajesz sama, od razu wykonujesz „telefon do przyjaciela” i wymieniasz się z nim SMS-ami przez całą noc. Uważaj – pomimo tego, że starasz być fair wobec partnera – nieświadomie go zdradzasz. Nie bezpośrednio, a psychicznie. Zdrada emocjonalna to… też zdrada.   Zdrada emocjonalna odbywa się tylko i wyłącznie na poziomie emocji, myśli i odczuć. Jest też dużą pokusą do działania. Kierując się zasadą, że przyjaciel zawsze mnie wysłucha, troszczy się o moje sprawy – będzie powodować myśli w twojej głowie: po co mi związek? W dodatku możesz zacząć porównywać go do wiecznie zabieganego partnera, który całe wieczory spędza przed telewizorem, kompletnie nie zwracając uwagi na ciebie. Objawy zdrady emocjonalnej Jeżeli znajomi zauważają, że spędzasz z przyjacielem wiele czasu, a wasza relacja jest rzeczywiście bardzo intensywna i jesteś tego świadoma, zacznij zastanawiać się, czy ta znajomość nie idzie w złym kierunku. Silne powiązanie emocjonalne z osobą spoza związku z czasem przyniesie za sobą myśli, czy ten związek, w którym jesteś, ma rację bytu!   Kolejnym dowodem na to, że możesz emocjonalne zdradzać swojego partnera są powtarzające się myśli, że jesteście ze swoim przyjacielem dobrze dobranymi ludźmi pod względem...

Mężczyzna zdradza kobietę
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia po zdradzie
Mężczyźni mają wyrzuty sumienia po zdradzie fizycznej, za która winią ludzką naturę. Dla kobiet najgorsza jest zdrada emocjonalna, godząca w poczucie stabilizacji życiowej.

Mężczyźni mają wyrzuty sumienia po zdradzie fizycznej, za która winią ludzką naturę. Dla kobiet najgorsza jest zdrada emocjonalna, godząca w poczucie stabilizacji życiowej. Jak rozumieć wyrzuty sumienia po zdradzie Istnieje dość znacząca różnica w postrzeganiu zdrady przez przedstawicieli obu płci. Dla mężczyzn seks bez uczuć to najgorszy z możliwych rodzaj zdrady, kiedy to zdrada jest czysto fizyczna. Dodatkowo za myśli o zdradzie i sam czyn winią ludzką naturę. Kobiety najbardziej obawiają się zdrady emocjonalnej , która powoduje utratę poczucia stabilizacji życiowej. Ewolucyjnie są przecież przywiązane do swych partnerów, bo ci zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego same odczuwałyby także silne wyrzuty sumienia po tego typu zdradzie. Jak sobie radzić z wyrzutami sumienia po zdradzie Zanim brutalnie poinformujemy ukochanego, co zrobiliśmy, należy zastanowić się, co się wydarzy , jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, jako że nie mamy już możliwości zmiany przeszłości. Jeżeli był to jednorazowy wyskok, wiemy, że popełniliśmy błąd i szczerze żałujemy, czasem warto zachować to dla siebie, żeby go nie skrzywdzić i nie zniszczyć związku.   Przede wszystkim trzeba wyciszyć emocje, przepracować wszystko w głowie i wyciągnąć wnioski ze złego zachowania. Jeśli chwilowo osłabło pożądanie i do sypialni wkradła się nuda, zrób wszystko, aby poprawić ten stan rzeczy, aby znowu czuć się atrakcyjnym w oczach partnera i nie musieć szukać podniet na zewnątrz. Przypomnij sobie, dlaczego się w sobie zakochaliście (idealizuj początkową fascynację), co w sobie lubicie, co was napędza do tak dobrego wspólnego funkcjonowania. Czy jesteś w stanie milczeć o zdradzie? Poczucie winy z pewnością samo wymusi na zdradzającym inność zachowania: większą nerwowość, mocniejsze staranie się i próby odświeżenia związku. Kłamstwo...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak