Jak się kształci psycholog? Czy do zawodu psychologa niezbędne są studia?
Od zawsze czytasz artykuły psychologiczne, brakowało ci psychologii w szkole i twoim marzeniem były studia z psychologii? Uniwersytet nie jest jedyną drogą do tego, by zdobyć wiedzę psychologiczną. Czy to jednak wystarczy, by pracować w zawodzie psychologa?
Od zawsze czytasz artykuły psychologiczne, brakowało ci psychologii w szkole i twoim marzeniem były studia z psychologii? Uniwersytet nie jest jedyną drogą do tego, by zdobyć wiedzę psychologiczną. Czy to jednak wystarczy, by pracować w zawodzie psychologa?
Uprawnienia do wykonywania zawodu psychologa – tylko studia!
Wbrew opiniom, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich trzech lat, żeby uzyskać pełne uprawnienia zawodowe w zakresie psychologii nadal należy ukończyć pięć lat studiów psychologicznych. Niektóre uczelnie oferują trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie uzupełniające magisterskie w zakresie psychologii. Nie dają one jednak pełnych uprawnień ani kompletnego przygotowania do wykonywania zawodu psychologa. Jedynym wyjściem jest ukończenie studiów jednolitych lub licencjackich i uzupełniających z zakresu psychologii, by łącznie dało to pięć lat.
Czy warto więc rozpoczynać takie studia? Zależy od tego, jakie masz oczekiwania. Z pewnością poszerzą one wiedzę na temat zachowania człowieka i pozwolą rozwinąć kompetencje miękkie. Osoby pracujące na przykład jako trenerzy, nauczyciele, menadżerowie z pewnością zyskają i wzbogacą swój warsztat pracy.
Psychologia w szkole policealnej
Psychologia w szkole policealnej jest prowadzona w ramach kilku kierunków. Szkoły policealne oferują jako roczny kierunek m.in. :
- Psychologia/Specjalista psychologii;
- Psychologia biznesu i reklamy;
- Psychologia żywienia,
- Terapia uzależnień.
Placówki edukacyjne reklamują je, mówiąc, że gwarantują zatrudnienie w poradniach psychologicznych, ośrodkach terapii uzależnień i ośrodkach społecznych. Czy tak jest rzeczywiście? Oczywiście może się zdarzyć, że osoba po studium zostanie faktycznie zatrudniona, jednak w poradniach mogą pracować jedynie osoby z tytułem magistra psychologii. Ośrodki terapii uzależnień także wolą zatrudnić terapeutę, który ukończył specjalistyczne kursy i szkoły terapeutyczne, ośrodki pomocy społecznej częściej potrzebują absolwentów pracy socjalnej czy pedagogiki. Szkoła policealna może być dodatkowym atutem, jednak bez dodatkowego zaplecza edukacyjnego nie zagwarantuje pracy.
- Dobre CV może zadecydować o zatrudnieniu. W dokument wpisz działalność w organizacjach studenckich.
- Praca powinna sprawiać satysfakcję i dawać zarobek. Sprawdź, jaki kierunek studiów wybrać, żeby osiągnąć te cele.
- Studia prawnicze są prestiżowe, ale trudne. Dzięki nim rozwiniesz logiczne myślenie i poznasz historię prawa.
- Jeśli zależy ci na ciekawej pracy, musisz wybrać coś, co lubisz robić. Zobacz, na jaki zawód się zdecydować.