kalkulator i obliczenia biznesowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Biznes w domu: pomysł na własną firmę

Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.

Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.

 

Zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż pod względem prawnym jest to najprostsza forma prowadzenia działalności. Wadą natomiast to, że przedsiębiorca za wszelkie zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa grochowa

Potencjalne problemy

Początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z wieloma wyzwaniami: zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, nieustanną pogonią za klientami lub odbiorcami produktów czy usług, oceną ryzyka zadłużenia, jeśli firma wymagać będzie większych nakładów, kontrolami z urzędu skarbowego, licznymi wątpliwościami w kwestiach księgowych i prawnych itd. Jedyną osobą ponoszącą pełną odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej właściciel.

Poznanie rynku

Można rozejrzeć się dookoła i sprawdzić, czego ludziom w bliższym (lub dalszym) otoczeniu nadal brakuje, albo można udoskonalić już istniejące produkty czy usługi. Decyzja o założeniu działalności powinna być poprzedzona po pierwsze rozmowami z już funkcjonującymi w podobnej branży przedsiębiorcami, a po drugie nieformalnymi rozmowami z potencjalną grupą odbiorców usług czy produktów, które przyszły przedsiębiorca planuje oferować. Jest to świetny moment, aby wykorzystać swoją już istniejącą sieć kontaktów lub aby stworzyć nową i przygotować grunt pod przyszłe działania.

Bilans własnych zasobów

Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, trzeba wziąć pod uwagę wiedzę fachową, zainteresowania, umiejętności czy przyjrzeć się cechom, które będą pomocne podczas prowadzenia biznesu. Bilans ten należy zestawić z informacjami z etapu poznawania rynku. Pomoże to ocenić co jeszcze należy zdobyć, lub zastanowić się czyja obecność i wsparcie mogłaby tę lukę zapełnić.

Przykłady pomysłów na biznes w domu

W domu można robić wiele. Wszystko zależy od umiejętności i zainteresowań, albo od determinacji do zdobycia nowych kwalifikacji. Domowi przedsiębiorcy głównie przez internet będą prowadzić swoją firmę. Tam będą oferować swoje usługi poprzez wirtualne doradztwo, czy też promować wytworzone w domu produkty. Doradztwo czy wsparcie wirtualne związane może być z profesją domowego przedsiębiorcy: pomoc w nauce języków online, wsparcie przy pisaniu projektów, zaangażowanie się w współtworzenie prac pisemnych, pomoc prawna czy księgowa. Promować online można wytworzone w domowym zaciszu produkty: rękodzieło, niszowe dodatki do garderoby czy skomponowane własnoręcznie pomysły na dietetyczne posiłki.

 

Aby dokonać właściwego wyboru, najlepiej wypisać na kartce wszystkie plusy i minusy każdego zajęcia, a następnie porównać to z osobistymi możliwościami i zdolnościami.

 

Nawet dobry pomysł i dobre przygotowanie nie są gwarancją sukcesu, ale z pewnością zwiększają szanse na jego osiągnięcie.

młoda kobieta z pomysłami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w małym mieście: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.

Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.   Firmę tworzy przede wszystkim kapitał ludzki, a kapitałem ludzkim w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej założyciel i twórca. Dlatego tak istotne jest, aby w poszukiwaniu pomysłu na biznes uwzględnić jego zasoby. Czym jest bilans zasobów i czego potrzebuje rynek? Przyszły przedsiębiorca powinien stworzyć bilans własnych zasobów i zastanowić się nad tym, co już ma, a czego jeszcze mu brakuje, aby rozpocząć swoją działalność. Pod uwagę można wziąć zarówno wiedzę fachową, jak i umiejętności działania metodycznego, świadomość własnych kompetencji społecznych czy cech osobowości.   Warto wykorzystać swoją lub stworzyć nową sieć kontaktów, która po pierwsze udzieli informacji na temat szans i zagrożeń prowadzenia biznesu w określonej branży , a po drugie pomoże we wstępnej analizie potrzeb rynku. Rozejrzenie się dookoła i zweryfikowanie, czego brakuje w otoczeniu i za co ludzie będą skłonni zapłacić, albo sprawdzenie które z istniejących pomysłów mogą zostać udoskonalone, jest niezbędne podczas przygotowywania się do rozpoczęcia działalności. Zestawienie oczekiwań rynku i własnych umiejętności pokaże, czego jeszcze brakuje w planie przyszłego przedsiębiorcy. Jakie mogą być pomysły na biznes w małym mieście? 1) Miejsca i usługi dopasowane do seniorów. Ta grupa często jest zaniedbywana, a wiele dojrzałych osób nadal chce się uczyć. Usługi dla osób starszych mogą dotyczyć: obsługi komputera i korzystania z nowych technologii, zajęć artystycznych czy zajęć tanecznych i ruchowych. może to być też miejsce spotkań zaprojektowane z myślą o starszych osobach, gdzie będą mogły w swoim gronie spędzić czas przy dobrej kawie czy pysznym...

mężczyzna kalkulujący opłacalność projektu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes z małym kapitałem: pomysł na własną firmę
Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes.

Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes. Pomysły na biznes Jeśli przyszły przedsiębiorca ma niewielkie środki finansowe na zainwestowanie w swój biznes, jego kapitałem będzie wiedza i umiejętności i to od nich będzie zależał wybór branży: usługi informatyczne (naprawa sprzętu, programowanie, projektowanie stron internetowych), doradztwo (prawne, księgowe, specjalistyczne związane z branżą przedsiębiorcy, psychologiczne, edukacyjne, zawodowe), wytwarzanie niszowych przedmiotów, pisanie (branżowych artykułów, programów szkoleń e-learningowych, tekstów reklamowych, bloga na specjalistyczny temat) czy opieka (nad dziećmi, osobami zależnymi, zwierzętami). Przykład Ktoś ma obszerną wiedzę z dziedziny dietetyki. Decyduje się podzielić swoją wiedzą i postanawia połączyć w swojej działalności założenie bloga z udzielaniem porad dietetycznych online. Koszty, które będzie musiał ponieść to m.in.: wykupienie domeny (od 20 do 100 zł płatne co roku), zakupienie hostingu (od 50 do nawet kilkuset złotych rocznie), zainwestowanie w reklamę (np. na portalu społecznościowym, koszt można ustalić w zależności od potrzeb, powiedzmy 100 zł) oraz pokrycie kosztów ZUS (przez pierwsze dwa lata niższe składki miesięczne: ubezpieczenie społeczne 153,12 zł i ubezpieczenie zdrowotne 261,73 zł) i ewentualne wsparcie księgowej (od 150 zł wzwyż). Jeśli działalność prowadzona będzie w domu, a doradztwo ma być udzielane online, nie poniesie kosztów wynajmu lokalu. Poznanie potrzeb rynku Rozmowy z ludźmi i przyjrzenie się trendom na rynku będzie równie istotnym krokiem podczas wyboru pomysłu na biznes. Może okazać się, że osoby zaangażowane w realizowanie podobnych przedsięwzięć na innym...

walizka pieniędzy i dokumenty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Koszty rozpoczęcia własnego biznesu
Koszty założenia własnej działalności zależą od wybranej branży i potrzeb przedsiębiorcy. Rejestracja firmy nie wymaga uiszczenia żadnych opłat.

Koszty założenia własnej działalności zależą od wybranej branży i potrzeb przedsiębiorcy. Rejestracja firmy nie wymaga uiszczenia żadnych opłat.   Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Koszty, jakie wiążą się z procesem rejestrowania działalności mogą się różnić, zwłaszcza przy wyborze działalności, na które konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Jednak część procedur pozostaje bezpłatna, bez względu na wybór branży. Formalności nie wymagające uiszczenia opłaty Samo zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się przez wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby uzyskać taki wpis, należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć na nim podpis .   Jeśli przyszły przedsiębiorca nie posiada podpisu elektronicznego i nie chce ponosić kosztu uzyskania takiej formy podpisu, może osobiście złożyć wniosek w urzędzie gminy. Nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.   Korzystniejsze są przepisy dla przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT – przed 2015 rokiem formalności w urzędzie skarbowym związane były z opłatą skarbową (teraz jedynie przedsiębiorcy, którzy występują z wnioskiem o wydanie potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług, muszą liczyć się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 170 zł).   Żadnych opłat nie wymagają również formalności związane z rejestracją przedsiębiorcy jako ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych . Od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma 7 dni na zgłoszenie do ZUS. Formalności wymagające uiszczenia opłaty Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie działalności reglamentowanej (regulowanej, koncesjonowanej, wymagającej licencji czy pozwolenia) muszą...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik