Reklama

Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.

Reklama

Zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż pod względem prawnym jest to najprostsza forma prowadzenia działalności. Wadą natomiast to, że przedsiębiorca za wszelkie zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem.

Potencjalne problemy

Początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z wieloma wyzwaniami: zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, nieustanną pogonią za klientami lub odbiorcami produktów czy usług, oceną ryzyka zadłużenia, jeśli firma wymagać będzie większych nakładów, kontrolami z urzędu skarbowego, licznymi wątpliwościami w kwestiach księgowych i prawnych itd. Jedyną osobą ponoszącą pełną odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej właściciel.

Poznanie rynku

Można rozejrzeć się dookoła i sprawdzić, czego ludziom w bliższym (lub dalszym) otoczeniu nadal brakuje, albo można udoskonalić już istniejące produkty czy usługi. Decyzja o założeniu działalności powinna być poprzedzona po pierwsze rozmowami z już funkcjonującymi w podobnej branży przedsiębiorcami, a po drugie nieformalnymi rozmowami z potencjalną grupą odbiorców usług czy produktów, które przyszły przedsiębiorca planuje oferować. Jest to świetny moment, aby wykorzystać swoją już istniejącą sieć kontaktów lub aby stworzyć nową i przygotować grunt pod przyszłe działania.

Bilans własnych zasobów

Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, trzeba wziąć pod uwagę wiedzę fachową, zainteresowania, umiejętności czy przyjrzeć się cechom, które będą pomocne podczas prowadzenia biznesu. Bilans ten należy zestawić z informacjami z etapu poznawania rynku. Pomoże to ocenić co jeszcze należy zdobyć, lub zastanowić się czyja obecność i wsparcie mogłaby tę lukę zapełnić.

Przykłady pomysłów na biznes w domu

W domu można robić wiele. Wszystko zależy od umiejętności i zainteresowań, albo od determinacji do zdobycia nowych kwalifikacji. Domowi przedsiębiorcy głównie przez internet będą prowadzić swoją firmę. Tam będą oferować swoje usługi poprzez wirtualne doradztwo, czy też promować wytworzone w domu produkty. Doradztwo czy wsparcie wirtualne związane może być z profesją domowego przedsiębiorcy: pomoc w nauce języków online, wsparcie przy pisaniu projektów, zaangażowanie się w współtworzenie prac pisemnych, pomoc prawna czy księgowa. Promować online można wytworzone w domowym zaciszu produkty: rękodzieło, niszowe dodatki do garderoby czy skomponowane własnoręcznie pomysły na dietetyczne posiłki.

Aby dokonać właściwego wyboru, najlepiej wypisać na kartce wszystkie plusy i minusy każdego zajęcia, a następnie porównać to z osobistymi możliwościami i zdolnościami.

Reklama

Nawet dobry pomysł i dobre przygotowanie nie są gwarancją sukcesu, ale z pewnością zwiększają szanse na jego osiągnięcie.

Reklama
Reklama
Reklama