Ogród w stylu francuskim, czyli ład i symetria dwuboczna
Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Niezwykle ważna jest regularność kompozycji. Ogród w stylu francuskim najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, którą wypełniają liczne alejki.
Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Niezwykle ważna jest regularność kompozycji. Ogród w stylu francuskim najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, którą wypełniają liczne alejki.
W ogrodzie w stylu francuskim dominują kąty proste, którym podporządkowana jest roślinność i inne elementy architektury.
Ogrody w stylu francuskim w Polsce i na świecie
Ogród w stylu francuskim ma swoje korzenie w XVII wieku. Wywodzi się z renesansowych ogrodów włoskich. Do najbardziej okazałych należą Ogrody Wersalu, ogrody w wiedeńskim Belwederze oraz w Poczdamie. W Polsce ogród w stylu francuskim można podziwiać m.in. w Wilanowie, Białymstoku i Licheniu.
Najważniejsze cechy ogrodu francuskiego
Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać aranżując ogród w stylu francuskim, jest proporcjonalność oraz symetryczność. Główna alejka powinna przebiegać przez środek ogrodu, rozgałęziając się w tej samej odległości na lewą i prawą stronę (w ten sposób zostaje zachowana zasada symetrii dwubocznej). Należy dbać o systematyczne i równomierne przycinanie żywopłotu. W ogrodzie w stylu francuskim nie może zabraknąć krzewów ozdobnych, formowanych w kształt figur geometrycznych: kul, kwadratów, wielościanów. Pomiędzy roślinnością koniecznie powinny się znaleźć rzeźby oraz posągi. Idealnym dopełnieniem ogrodu francuskiego jest fontanna.
Roślinność – drzewa, krzewy i kwiaty
Najważniejszą rolę w ogrodzie francuskim pełnią drzewa i krzewy w odcieniach zieleni: klony, świerki, ostrokrzewy, cisy, graby, głogi. Mniejsze znaczenie mają kwiaty, które najczęściej umieszcza się w ozdobnych donicach: tulipany, krokusy, lawenda, aksamitki, goździki, bławatki. Kwiaty mogą też wypełniać przestrzeń między liniami żywopłotów tworząc jednokolorowe płaszczyzny lub kolorowe wzory.
Ławki w ogrodzie w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim będzie idealnym miejscem na wypoczynek, jeśli ustawi się w nim żeliwne bądź stalowe ławki, np. z ozdobnymi poręczami. Najlepiej ustawić je wzdłuż alejek oraz w pobliżu fontanny.
- Ogród angielski charakteryzuje się naturalną przyrodą, tajemniczością i romantyzmem. Naturalne piękno, czyli ogród w stylu angielskim.
- Ogrody skandynawskie są schludne i łatwe w utrzymaniu. Jak zaaranżować ogród w stylu skandynawskim?
- Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?
- Ogród w stylu nowoczesnym to miejsce funkcjonalne, łatwe w pielęgnacji, z dużym trawnikiem. Jak zaaranżować ogród w stylu nowoczesnym?