Angielski ogród
© Dan Breckwoldt/Fotolia.com
Styl życia

Naturalne piękno, czyli ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim jest odzwierciedleniem natury, łąk, parków krajobrazowych. Pełno w nim kwiatów i wieloletnich drzew. Charakterystyczne są też murki, furtki i przejścia, strumyki, poidełka i rzeźby.

Ogród w stylu angielskim jest odzwierciedleniem natury, łąk, parków krajobrazowych. Pełno w nim kwiatów i wieloletnich drzew. Charakterystyczne są też murki, furtki i przejścia, strumyki, poidełka i rzeźby.

 

Ogrody w stylu angielskim spopularyzowano w XVIII wieku. Wyglądem przypominają naturalny, nieuporządkowany gąszcz, pełen starych drzew, krzewów, kolorowych kwiatów, a także rzeźb, posągów i ławek. Pielęgnacja ogrodów angielskich wymaga minimalnej pracy, a daje piękne efekty i aurę tajemniczości.

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe hamburgery

Wygląd ogrodu angielskiego

Ogród w stylu angielskim charakteryzuje się kilkoma typowymi cechami.

 

 • Naturalny efekt – ogród przypomina zapomniany przez człowieka park lub zagajnik, którego nikt nie pielęgnuje.

 

 • Asymetria – rośliny, choć sadzone na rabatach, sprawiają wrażenie niczym nieograniczonych. Często wyglądają, jakby rosły w dowolnym miejscu.

 

 

 • Minimalna pielęgnacja – ogród angielski nie wymaga dużego nakładu pracy, wystarczy kosić trawnik, wyrywać chwasty, podlewać rośliny i podcinać zbyt długie gałęzie.

 

 • Poczucie naturalnej swobody - choć ogrody bywają zaprojektowane z rozmysłem, sprawiają wrażenie wymykającego się spod kontroli dzieła natury, czasem nawet nieładu.

Zasady aranżacji ogrodu angielskiego

Żeby zaaranżować ogród w stylu angielskim, warto wybrać rośliny, które sprawią, że ogród będzie kwitł przez cały rok. Najładniejsze ogrody potrzebują wielu lat, by zyskać naturalny efekt.

 

Poza tym należy kierować się następującymi zasadami:

 

 • Pielęgnacja trawnika – o ile rośliny mogą rozwijać się swobodnie, trawa zawsze powinna być idealnie przycięta i wypielęgnowana. Strzyż ją regularnie, uzupełniaj ubytki i zraszaj, gdy jest ciepło.

 

 • Nieregularna roślinność – w ogrodzie angielskim powinno rosnąć kilka lub kilkanaście gatunków roślin. Ważne, by były sadzone nieregularnie, na przemian z innymi, dając efekt piętrowej roślinności.

 

 • Umiarkowane przycinanie lub radykalne rzeźbienie – pozwól rozwijać się drzewom, kwiatom, krzewom i pnączom przez wiele lat. Nie ingeruj zbyt mocno w ich rozwój. Ogród angielski musi mieć aurę tajemniczości, co zagwarantują rozrośnięte rośliny. Przycinaj je tylko wtedy, gdy za bardzo nachodzą na siebie lub stwarzają niebezpieczeństwo (np. gałęzie dużych drzew).

 

 • Jest też wariant elegancki, gdy chcesz uzyskać perfekcyjny żywopłot lub rzeźbę roślinną – wówczas przycinaj wybrane formy aby nadać im kształt np. kuli, stożka, półkuli, grzybka, muru.

 

 • Alejki i ścieżki – powinny sprawiać wrażenie naturalnych, wydeptanych, prowadzących w nieznane. Możesz ułożyć je ze żwiru, piasku lub drobnych kamyczków. Alejki mogą być faliste, nieregularne i kręte lub wytyczone w regularne linie.

 

 • Mała architektura – nie może przytłaczać ogrodu ani wybijać się na pierwszy plan. Postaw drewniane altanki oplecione pnączem, ławki, niewielkie fontanny, staromodne lampy, duże wazony i donice oraz pokryte mchem rzeźby stylizowane na antyczne. Mała architektura powinna wyglądać, na przypadkową i przestarzałą.

Rośliny do ogrodu angielskiego

W ogrodzie w stylu angielskim najlepiej zasadzić następujące rośliny:

 • drzewa liściaste – dęby, buki, olchy, wierzby, jesiony, brzozy,
 • drzewa iglaste – świerki, sosny, modrzewie, jałowce,
 • krzewy (liściaste i iglaste) – róże, jaśminowce, budleje, bukszpany,
 • byliny – jaskry, kocimiętki, kokoryczki, dzwonki, języczki, orliki,

rośliny jednoroczne i dwuletnie – nagietki, chabry, goździki, bratki, maki, irysy, ostróżki, kosmosy, naparstnice, niezapominajki, nagietki lekarskie. 


Minimalistyczny ogród
© Patrik Stedrak/Fotolia.com
Styl życia
Ogród w skandynawskim stylu – prostota, natura i porządek
Ogrody skandynawskie są schludne i łatwe w utrzymaniu. Powinny się w nich znaleźć wrzosy, sosny, świerki, trawy, jasne meble oraz brukowane alejki.

Ogrody skandynawskie są schludne i łatwe w utrzymaniu. Powinny się w nich znaleźć wrzosy, sosny, świerki, trawy, jasne meble oraz brukowane alejki.   Ogrody skandynawskie są wyjątkowo proste, funkcjonalne i ładne. Można w nich odpocząć i się wyciszyć. Do ich pielęgnacji nie trzeba wiele, wystarczy od czasu do czasu podlać, podciąć lub przesadzić rośliny, skosić trawnik i przyciąć gałęzie. Czym charakteryzuje się ogród skandynawski? Ogrody skandynawskie wyróżniają wśród innych charakterystyczne cechy.   Prostota – ogród nie jest wymyślny ani szczegółowo zaplanowany . Znajdują się w nim znane i popularne rośliny, proste jasne meble i mała architektura. Linie są proste, materiały naturalne (np. drewno, tkaniny), a kolory jasne (np. kwiaty i meble).   Minimalizm – w ogrodzie nie ma zbędnych roślin ani architektury. Im mniej elementów, tym lepiej.   Porządek – ogrody skandynawskie uchodzą za wyjątkowo uporządkowane, eleganckie i czyste. Wszystko w nich jest dopasowane i na swoim miejscu. Choć przy aranżacji ogrodów skandynawskich nie stosuje się wymyślnych projektów , całość wygląda na przemyślaną.   Naturalność – tego typu ogrody wyglądają bardzo naturalnie, jak gdyby nikt w nie ingerował. Rośliny rozwijają się swobodnie, jest też miejsce na samosiejki.   Surowość – ogrody skandynawskie położeniem, dodatkami i roślinnością przypominają przyrodę krajów zimnej Północy. Suche trawy, iglaki i rośliny zimozielone świetnie imitują skandynawski, surowy klimat. Dlaczego warto zaaranżować ogród skandynawski? Ogrody skandynawskie są: łatwe w utrzymaniu – nie wymagają wiele pielęgnacji , rośliny rozwijają się bez ingerencji człowieka, wyciszające – dają ukojenie i odstresowują, ładne i dopasowane – są eleganckie i będą...

Ogród rancuski
© chaloemphan/Fotolia.com
Styl życia
Ogród w stylu francuskim, czyli ład i symetria dwuboczna
Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Niezwykle ważna jest regularność kompozycji. Ogród w stylu francuskim najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, którą wypełniają liczne alejki.

Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Niezwykle ważna jest regularność kompozycji. Ogród w stylu francuskim najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, którą wypełniają liczne alejki. W ogrodzie w stylu francuskim dominują kąty proste, którym podporządkowana jest roślinność i inne elementy architektury. Ogrody w stylu francuskim w Polsce i na świecie Ogród w stylu francuskim ma swoje korzenie w XVII wieku. Wywodzi się z renesansowych ogrodów włoskich. Do najbardziej okazałych należą Ogrody Wersalu, ogrody w wiedeńskim Belwederze oraz w Poczdamie. W Polsce ogród w stylu francuskim można podziwiać m.in. w Wilanowie, Białymstoku i Licheniu. Najważniejsze cechy ogrodu francuskiego Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać aranżując ogród w stylu francuskim, jest proporcjonalność oraz symetryczność . Główna alejka powinna przebiegać przez środek ogrodu, rozgałęziając się w tej samej odległości na lewą i prawą stronę (w ten sposób zostaje zachowana zasada symetrii dwubocznej). Należy dbać o systematyczne i równomierne przycinanie żywopłotu . W ogrodzie w stylu francuskim nie może zabraknąć krzewów ozdobnych, formowanych w kształt figur geometrycznych: kul, kwadratów, wielościanów. Pomiędzy roślinnością koniecznie powinny się znaleźć rzeźby oraz posągi. Idealnym dopełnieniem ogrodu francuskiego jest fontanna. Roślinność – drzewa, krzewy i kwiaty Najważniejszą rolę w ogrodzie francuskim pełnią drzewa i krzewy w odcieniach zieleni: klony, świerki, ostrokrzewy, cisy, graby, głogi. Mniejsze znaczenie mają kwiaty , które najczęściej umieszcza się w ozdobnych donicach: tulipany, krokusy, lawenda, aksamitki, goździki, bławatki. Kwiaty mogą też wypełniać przestrzeń między liniami żywopłotów tworząc jednokolorowe płaszczyzny...

Wiejski ogród
© jaworex/Fotolia.com
Styl życia
Ogród w stylu wiejskim – roślinność i wyposażenie
Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Można w nim spotkać zarówno pięknie kwitnące kwiaty, np. piwonie, petunie, malwy, jak również owoce i warzywa - truskawki, jabłka, cukinię.

Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Można w nim spotkać zarówno pięknie kwitnące kwiaty, np. piwonie, petunie, malwy, jak również owoce i warzywa - truskawki, jabłka, cukinię.   Ogród w stylu wiejskim będzie dobrze się prezentował zarówno na małej, jak i na dużej powierzchni. Doskonale komponuje się z budynkami o spadzistych dachach i gankowych wejściach. Roślinność w wiejskim ogrodzie W wiejskim ogrodzie jest miejsce zarówno dla okazałych rabat, jak również warzywnych i ziołowych grządek. Jest to tzw. uprawa współrzędna – obok siebie sadzi się rośliny ozdobne i użytkowe. Zamiast trawnika można stworzyć kwietną łąkę. Godne polecenia są jednoroczne i dwuletnie rośliny, które rozsiewają się samodzielnie z nasion, np. malwa ogrodowa i dzwonek. Pięknie prezentują się piwonie, ostróżki, maki, margaretki, irysy, nagietki oraz petunie. Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że pryskanie warzyw nie będzie konieczne – obok kapusty i selera warto posadzić szałwię i lawendę, zaś dla truskawek, ziemniaków i czosnku najlepszym towarzystwem będą aksamitki. Rośliny, które rodzą owoce i jednocześnie pięknie kwitną, to kabaczki, cukinie i patisony.   Krzewy pasujące do ogrodu wiejskiego to między innymi bzy, forsycje, jaśminowce i pigwowce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić drzewa owocowe. Wnętrze ogrodu pomoże osłonić żywopłot – z grabu, ligustru lub wiciokrzewu.   Rabaty mogą mieć nieregularne kształty. Dobrze, by rosły na nich rośliny kwitnące o różnych porach roku – warto posadzić je piętrowo, zaczynając od najniższych. Rabaty powinny zacząć kwitnąć w marcu (razem z krokusami i przebiśniegami), a zakończyć w listopadzie (razem z chryzantemami i astrami). Wysypanie rabat ściółką z kory zmniejszy parowanie wilgoci , ułatwi walkę z chwastami i ociepli rabatę na zimę. Można też...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik