Reklama

Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.

Reklama

Najlepszy materiał dla okularów to poliwęglan lub plastik. Dobry filtr przeciwsłoneczny chroni przed zapaleniem spojówek, rogówek i nowotworem oka.

Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych z filtrem?

Okulary przeciwsłoneczne można podzielić ze względu na rodzaj filtru. Główne rodzaje to:

  • Okulary z filtrem UV – filtr UV jest podstawowym wyposażeniem każdych profesjonalnych okularów. Chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Są to szkodliwe wiązki, które mogą powodować poparzenia i raka skóry. Ten rodzaj okularów nadaje się głównie do warunków równomiernego nasłonecznienia.
  • Okulary IR – filtr ochrania zarówno przed promieniowaniem UV, jak też przed podczerwienią. Zbyt wysokie stężenie tego promieniowania prowadzi do zapalenia spojówek i rogówek, a nadmierna ekspozycja oczu na nie może doprowadzić do nowotworu oka.
  • Okulary z filtrem polaryzacyjnym – soczewki umieszczone w tych okularach zmniejszają ilość odblasków światła dostających się do oka, polepszając tym samym wzrok. Obraz widziany przez okulary polaryzacyjne charakteryzuje się dużym kontrastem i ostrymi, nasyconymi kolorami. Gdy światło nie oślepia, oczy nie są tak podrażnione i wolniej się męczą. Soczewki polaryzacyjne chronią też przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Dzięki temu można uniknąć takich chorób jak zapalenie spojówek czy rogówek.
  • Okulary z fotochromem – filtr fotochromowy przepuszcza promienie słoneczne w zależności od stopnia nasłonecznienia. Im większe nasłonecznienie, tym ciemniejsze robią się soczewki. Czas dostosowania się okularów do pogody trwa kilka minut. Są to okulary przeznaczone dla osób z wadami wzroku.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne - kolory i materiał soczewek

Przed kupnem okularów warto się dowiedzieć, jakie znaczenie mają kolory soczewek. Główne odmiany to:

  • szary i szarozielony – filtr nie zmienia barwy otoczenia, co pozwala na łatwiejszą ocenę odległości;
  • brązowy – doskonale zatrzymuje niebieskie światło, które rozjaśnia obraz i zwiększa kontrast;
  • żółty i pomarańczowy – filtr poprawia jakość obrazu w pochmurny i mało nasłoneczniony dzień.

Ważny jest też materiał soczewek. Plastikowe okulary są lekkie i odporne na zarysowania. Świetnie sprawdzają się w mieście. Soczewki poliwęglanowe są twarde, więc najlepiej pasują dla osób aktywnych fizycznie. Szklane okulary łatwo ulegają zniszczeniu i porysowaniu, więc są coraz rzadziej stosowane.

Przed czym chronią okulary przeciwsłoneczne?

Reklama

Długotrwałe wystawienie oka na promienie świetlne może być przyczyną takich chorób, jak czerniak oka, zaćma czy skrzydlik. Łatwo też o uszkodzenie plamki żółtej, która odpowiada za rozpoznanie drobnych elementów otoczenia. Częsta choroba, przed którą chronią okulary słoneczne to zapalenie spojówek, które skutkuje łzawieniem i pieczeniem oka.

Reklama
Reklama
Reklama