para różowych butów sportowych z żółtymi sznurówkami
©Kenishirotie/Fotolia
Styl życia

Jak dobrać buty sportowe do typu stopy?

Przed wyborem obuwia sportowego, należy określić typ stopy. Wyróżnia się stopy: supinującą, neutralną i pronującą. Dobrze dopasowane buty zapobiegają występowaniu kontuzji i powodują, że trening jest bardziej efektywny.

Przed wyborem obuwia sportowego, należy określić typ stopy. Wyróżnia się stopy: supinującą, neutralną i pronującą. Dobrze dopasowane buty zapobiegają występowaniu kontuzji i powodują, że trening jest bardziej efektywny.

Wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiednich butach może zakończyć się bólem lub kontuzją. Może to doprowadzić między innymi do wczesnego artretyzmu, a więc do stanów zapalnych stawów.

 

Aby określić typ stopy, trzeba obejrzeć podeszwy starych butów. O największym nacisku w czasie chodzenia świadczy miejsce, gdzie podeszwa jest mocniej przetarta. 

Buty dla stopy neutralnej

Jeżeli podeszwy starych butów są równomiernie przetarte, oznacza to, że ciężar ciała rozkłada się na stopie z jednakowym nasileniem. To cecha stopy neutralnej. Osoby z taką stopą mogą wybrać buty neutralne, ale o stabilnej podeszwie.

 

Kobiety, które posiadają ten typ stopy, mogą też kupić buty sportowe, które dają im największy komfort w czasie chodzenia.

Obuwie dla stopy supinującej

Obuwie osoby ze stopą supinującą ma przetartą górną zewnętrzną część podeszwy. Cechą charakterystyczną tego typu stopy jest wysokie sklepienie. Osoby z takim typem stopy powinny wybierać buty z miękką środkową częścią podeszwy. Wskazówką podczas poszukiwań odpowiedniego obuwia będzie kształt butów – należy wybrać parę z podeszwami wciętymi do środka. Należy też zwrócić uwagę na to, czy podeszwy są grube.

Buty a stopa pronująca

Gdy ciężar ciała przeniesiony jest na wewnętrzną część stopy, można zaobserwować przetarcie wewnętrznej krawędzi podeszwy buta. Jest to cecha pozwalające na zidentyfikowanie stopy pronującej. Zazwyczaj jest to również oznaka płaskostopia.

 

Buty dla pań o stopie pronującej powinny być dosyć sztywne, ponieważ wymaga ona dodatkowej amortyzacji. Należy zatem zwrócić uwagę, czy podeszwa jest elastyczna wyłącznie w okolicy palców.

Dodatkowe wskazówki

W czasie zakupów obuwia sportowego należy pamiętać o trzech kwestiach. Po pierwsze, buty powinny być dopasowane do stopy kupującego i wygodne od pierwszego momentu ich założenia. Nie mogą być ciasne, co znaczy, że palce powinny mieć swobodę ruchu, natomiast pięta powinna pozostać nieruchoma, nie może wysuwać się z buta w czasie chodzenia. Po drugie, warto mierzyć buty sportowe na grube skarpetki, które będą używane w czasie aktywności fizycznej. Po trzecie, zakupy warto robić wieczorem lub po południu, gdy stopy po całym dniu chodzenia są nabrzmiałe podobnie jak w czasie treningu

Sneakersy pasują do każdej stylizacji. Wejdź na Modago.pl i zobacz modne i wygodne buty sportowe damskie.

kobieta we fioletowych butach sportowych
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Fleszstyle
Jak wybrać damskie buty sportowe do biegania i na aerobik?
Damskie buty sportowe powinny być dobrane do uprawianej dyscypliny sportu. Jednak jeśli buty sportowe stanowią tylko element stylizacji, nie służą faktycznie do ćwiczeń, można w większym stopniu kierować się przy ich wyborze modą.

Damskie buty sportowe powinny być dobrane do uprawianej dyscypliny sportu. Jednak jeśli buty sportowe stanowią tylko element stylizacji, nie służą faktycznie do ćwiczeń, można w większym stopniu kierować się przy ich wyborze modą.   Dla niektórych kobiet modny wygląd jest kwestią priorytetową, dlatego też mają w garderobach piękne, ale czasem niewygodne buty. Kształt buta bywa ważniejszy niż jego funkcjonalność. Czym warto kierować się, wybierając sportowe obuwie ? Wygodne buty sportowe Podczas zakupów obuwia sportowego należy kierować się wygodą noszenia. Buty powinny umożliwiać swobodne poruszanie palcami. Nie należy wybierać za dużego ani zbyt małego obuwia. Nieodpowiednio dopasowane buty spowodują, że stopy będą się w nich męczyć. Kupując buty sportowe, należy zwrócić uwagę na to, czy dana para jest odpowiednio dopasowana do stopy . Nie ma butów odpowiednich dla każdego typu stóp. Wynika to z indywidualnych cech budowy stopy. Ciężar ciała może rozkładać się na stopie równomiernie, bądź przeważać na zewnętrzną albo wewnętrzną część stopy. Buty a typ aktywności Obuwie sportowe powinno być odpowiednio dopasowane do typu wykonywanej aktywności. Jeśli buty, które są przeznaczone do biegania , będą wykorzystywane do gry na hali, szybko ulegną zniszczeniu. Zły dobór butów do ich przeznaczenia może skutkować urazami. Buty szyte są tak, by dopasowywały się do ruchów wykonywanych w trakcie danej aktywności fizycznej. W związku z tym na przykład do gry w piłkę nożną na boisku należy wybierać buty sportowe zwane korkami . Nie zaleca się uprawiania tej dyscypliny w butach do biegania czy halówkach, nawet jeśli ta aktywność ma charakter hobbystyczny.   Buty do biegania należy wybrać, gdy aktywność fizyczna polega na bieganiu i chodzeniu . Są one zaprojektowane tak, by wspierać ruch stóp w zakresie pięta-palce....

buty snowboardowe
©Dmitry Naumov/Fotolia.com
Styl życia
Zakup butów snowboardowych: jak dopasować rozmiar i na co zwrócić uwagę, mierząc obuwie. Jaką twardość butów wybrać
Buty snowboardowe powinny ściśle przylegać do stopy, szczególnie w okolicach pięty. Nie należy kupować obuwia o rozmiarze większym niż buty do chodzenia, ponieważ obuwie snowboardowe dość szybko się rozchodzi. Początkujący powinni wybrać buty miękkie, z flexem 1-4, a bardziej zaawansowani nawet z flexem 10.

Buty snowboardowe powinny ściśle przylegać do stopy, szczególnie w okolicach pięty. Nie należy kupować obuwia o rozmiarze większym niż  buty do chodzenia, ponieważ obuwie snowboardowe dość szybko się rozchodzi. Początkujący powinni wybrać buty miękkie, z flexem 1-4, a bardziej zaawansowani nawet z flexem 10.   Podczas jazdy na desce balansuje się całym ciałem, a dzięki dopasowanym butom poprawia się panowanie nad sprzętem. Stabilne obuwie ułatwia wykonywanie trików na desce . Zwiększa też komfort jazdy i ogranicza ryzyko kontuzji . Jak dobrać rozmiar butów snowboardowych? Buty snowboardowe już po kilku wizytach na stoku rozluźniają się w okolicach pięty. Z tego powodu zaleca się zakup dopasowanych butów . Przy oglądaniu obuwia warto zwrócić uwagę czy zostało wyposażone w dodatkowe wzmocnienia (np. szwy) szczególnie przy pięcie. Dzięki nim buty zmienią swoją wielkość w mniejszym stopniu. Stabilne trzymanie zapewnią także paski ściągające lub podwójne sznurówki. Natomiast gruba i miękka wkładka przyspiesza rozchodzenie się butów. Jeśli chcemy je kupić, należy sięgnąć po model o pół rozmiaru mniejszy niż kupowane zazwyczaj buty do chodzenia. Jak mierzyć buty snowboardowe? Obuwie snowboardowe należy mierzyć na zwykłą skarpetę. But do jazdy na desce składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej, dlatego cieplejsza niż zwykle skarpeta nie jest potrzebna. Po zawiązaniu butów najlepiej przyjąć pozycję, w jakiej jeździ się na desce, tj. nieco ugiąć nogi w kolanach i pochylić się do przodu. Pięta nie może oderwać się od podeszwy buta - jeśli tak się dzieje oznacza to, że buty są za duże. Ucisk przy palcach stóp to sygnał, że należy kupić obuwie o pół lub nawet cały rozmiar większe. Twardość butów snowboardowych Oto...

Buty do biegania na nogach kobiety.
©william87/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać buty do biegania stosownie do płci, wagi, podbicia, podłoża biegowego i rodzaju biegu
Jak dobrać buty do biegania stosownie do płci, wagi, podbicia, podłoża biegowego i rodzaju biegu

Dobór butów zależy od kilku czynników: tego po jakim podłożu biegamy – asfalcie czy w terenie, jaki mamy kształt stopy: supinującą, pronującą czy neutralną. Czy mają służyć do treningów, czy startów w zawodach   Nie wiesz jak dobrać buty do biegania? W kilku krokach podpowiadamy jak dobrać buty do płci i wagi biegacza, motoryki ruchów i kształtu stóp a także rodzaju nawierzchni i przeznaczenia pod kątem startów lub treningów.  Jak dobrać buty ze względu na rodzaj stopy? Rozróżniamy trzy rodzaje stopy: z pronacją, z supinacją i neutralną . Stopa z pronacją podczas biegu, przenosi ciężar ciała na jej wewnętrzną krawędź. Obuwie dla takiej stopy to typ motion-control, który w wewnętrznej części buta ma wstawki stabilizujące. Dzięki nim stopa jest poprawnie ułożona w bucie i zabezpieczona przed nadmiernym nawracaniem. Stopa z supinacją przenosi ciężar ciała na krawędź zewnętrzną i nie zapewnia prawidłowej amortyzacji podczas biegu. Najlepsze obuwie dla supinatora to typ cushioned, o dużej amortyzacji. W stopie neutralnej ruch wykonywany jest w linii prostej, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Dla takich stóp przeznaczone jest obuwie z systemem stability. W takim obuwiu mogą biegać także osoby z supinacją. Test na rodzaj stopy Aby poznać swój rodzaj stopy możemy przeprowadzić test mokrej stopy. Potrzebujemy miski z wodą i kartki papieru. Stopę wkładamy do wody i odciskamy mokre odbicie na papierze. Jeśli mokry ślad przedstawia całą stopę, bez przewężenia w części środkowej, świadczy to o niskim podbiciu lub płaskostopiu i pronacji. Mokry ślad złożony z dwóch oddzielonych części, pięty i śródstopia, lub połączonych wąskim paskiem wskazuje na wysokie podbicie i supinację. Odbicie stopy neutralnej ma niewielkie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak