kobieta pokazuje mężczyźnie czerwony stanik
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Czy powinnam wybaczyć zdradę? Najpierw trzeba odbudować zaufanie

Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie?

Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie?

Jak wybaczyć zdradę?

Niestety nie można po prostu powiedzieć sobie „wybaczam” i pozbyć się wszystkich negatywnych emocji, które wywołała niewierność. Wybaczanie zdrady to o wiele bardziej skomplikowany proces.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica z łososiem

Terapeuci małżeńscy wskazują na konieczność przejścia przez cztery etapy uzdrawiania relacji, które powinny następować kolejno po sobie:

  • Osobiste uzdrowienie – zdrada to nie tylko cios dla związku, ale i dla partnera, który został zdradzony. Mogą nim targać różne uczucia – poczucie braku wartości, złość, smutek, rozżalenie… lista może być bardzo długa i pełna sprzeczności, dlatego najpierw należy zacząć od uporządkowania swojego wnętrza.
  • Odbudowa relacji – dopiero wtedy następuje moment na to, by z uporządkowanymi własnymi emocjami uporządkować to, co jest między wami. Nierzadko zdarza się, że jeszcze przed zdradą związek przeżywał kryzys, a niewierność była konsekwencją psującej się relacji. Ponowna nauka tego, jak znów być razem i cieszyć się tym, prowadzi do kolejnego kroku;
  • Odbudowa zaufania – nie można powiedzieć, jak długo potrwa, ponieważ wiele zależy od tego, jak wyglądała wasza relacja wcześniej. Jeśli już wcześniej mieliście problem z zaufaniem, czeka was jeszcze dłuższa droga;
  • Wybaczenie – to ostatni krok, a nie jak wielu by chciało – pierwszy. Wybaczenie zdrady jest długim procesem, nie można go przyspieszać. Nie można wybaczyć partnerowi, gdy związek jest wciąż niepewny, a partnerzy nie są zaangażowani w jego naprawę.

 

Wybaczenie zdrady oznacza powstrzymywanie się od tego, by karać drugą osobę, być dla niej oschłą, nieprzyjemną, wciąż wypominać i wzbudzać poczucie winy. Nie można do tego dojść, jeśli związek nie funkcjonuje prawidłowo. Właściwie najkrótszą odpowiedzią na pytanie jak wybaczyć zdradę jest – przy okazji. Dlaczego? Ponieważ wybaczenie samo w sobie nie jest celem – celem jest powrót do siebie, odbudowa zaufania i ponownie odnalezienie satysfakcji z tego, że jest się razem. Wybaczenie przychodzi wtedy samo.

Jak wybaczyć zdradę gdy… się nie powinno

Walkę o związek zawsze warto podejmować, gdy po prostu kochamy drugą osobę, ale także wtedy, gdy rozstanie dotknie nie tylko nas, ale i bliskich – np. dzieci, które przeżywają rozstanie rodziców sto razy intensywniej niż oni sami. Zupełnie inną sprawą jest to, że nie zawsze jesteśmy w stanie wybaczyć lub też nawet nie powinniśmy. Czasami zdrada to wynik długotrwałych i zaniedbanych problemów w związku, ale może być też wynikiem niedojrzałości – jeśli nie wiążą was żadne zobowiązania i jesteście dopiero na początku związku, może lepiej się ewakuować póki zaangażowanie nie jest duże. Podobnie gdy sytuacja powtarza się nagminnie – wybaczanie kolejnych skoków w bok do niczego nie prowadzi, najwyżej do utraty szacunku do samego siebie. A co, jeśli już są dzieci? Szczęśliwa rodzina to także szczęśliwi rodzice – nie łudź się, że dzieci nie zauważą, jak bardzo cierpisz. Zanim jednak podejmiesz tak poważny krok jak rozstanie, spróbujcie z partnerem terapii małżeńskiej. Być może potraficie odbudować swój związek, tylko potrzebujecie pomocy.

kobieta z rozwianymi włosami
Petr Kratochvil/pixabay.com
Styl życia
Zdrada męża i co dalej?
Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?   Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe? Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza? Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży. Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie? Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka, dla innych może to być flirt czy uwodzenie. Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki. Zdrada i co potem? Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich...

gniewna twarz młodej kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zdrada męża i co dalej?
Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?   Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe? Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza? Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży. Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie? Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka , dla innych może to być flirt czy uwodzenie . Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki. Zdrada i co potem? Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich...

załamany mężczyzna
Flickr/Abd allah Foteih/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Kryzys w małżeństwie wywołany zdradą
Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku?

Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku? Klasyczny „skok w bok” Zdrada może być fizyczna (wtedy dochodzi do kontaktu na tle seksualnym z osobą spoza małżeństwa), ale i emocjonalna (fantazjowanie o innej osobie, flirtowanie z nią bądź składanie dwuznacznych propozycji) . Nie ukrywajmy, kobiety rzadziej zdradzają i jednocześnie są bardziej wyczulone na zdradę męża, ale pamiętajmy też, że one same również ulegają pokusie „skoku w bok”. Dlaczego osoby będące w stałym związku decydują się na zdradę? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w samym małżeństwie – nuda, rutyna, brak porozumienia, zobojętnienie wobec małżonka czy inne kryzysy małżeńskie. Poszukajmy powodów również w samych małżonkach – eksperymentowanie, chęć nowych doznać, działanie na zasadzie „zakazanego owocu” czy niedojrzałość emocjonalna jednego z małżonków. Często mówi się, że brak miłości to główny czynnik, który wzmaga występowanie zdrady w związku. Co zaskakujące – pojedyncze akty zdrady występują nawet w bardzo kochających się małżeństwach i mają bardziej charakter impulsywnego i mało przemyślanego czynu. Nie oznaczają braku uczucia. Kto zdradza, ten płaci – konsekwencje zdrady Najważniejszymi konsekwencjami zdrady w małżeństwie jest utrata zaufania, niechęć do zdradzającego partnera, smutek i żal zdradzonej osoby, a nawet chęć zakończenia związku . Jest to bardzo ciężki kryzys, wprowadzający dezorganizację codziennego życia i weryfikację stabilnych zasad w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik