kobieta pokazuje mężczyźnie czerwony stanik
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Czy powinnam wybaczyć zdradę? Najpierw trzeba odbudować zaufanie

Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie?

Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie?

Jak wybaczyć zdradę?

Niestety nie można po prostu powiedzieć sobie „wybaczam” i pozbyć się wszystkich negatywnych emocji, które wywołała niewierność. Wybaczanie zdrady to o wiele bardziej skomplikowany proces.

 

Terapeuci małżeńscy wskazują na konieczność przejścia przez cztery etapy uzdrawiania relacji, które powinny następować kolejno po sobie:

  • Osobiste uzdrowienie – zdrada to nie tylko cios dla związku, ale i dla partnera, który został zdradzony. Mogą nim targać różne uczucia – poczucie braku wartości, złość, smutek, rozżalenie… lista może być bardzo długa i pełna sprzeczności, dlatego najpierw należy zacząć od uporządkowania swojego wnętrza.
  • Odbudowa relacji – dopiero wtedy następuje moment na to, by z uporządkowanymi własnymi emocjami uporządkować to, co jest między wami. Nierzadko zdarza się, że jeszcze przed zdradą związek przeżywał kryzys, a niewierność była konsekwencją psującej się relacji. Ponowna nauka tego, jak znów być razem i cieszyć się tym, prowadzi do kolejnego kroku;
  • Odbudowa zaufania – nie można powiedzieć, jak długo potrwa, ponieważ wiele zależy od tego, jak wyglądała wasza relacja wcześniej. Jeśli już wcześniej mieliście problem z zaufaniem, czeka was jeszcze dłuższa droga;
  • Wybaczenie – to ostatni krok, a nie jak wielu by chciało – pierwszy. Wybaczenie zdrady jest długim procesem, nie można go przyspieszać. Nie można wybaczyć partnerowi, gdy związek jest wciąż niepewny, a partnerzy nie są zaangażowani w jego naprawę.

 

Wybaczenie zdrady oznacza powstrzymywanie się od tego, by karać drugą osobę, być dla niej oschłą, nieprzyjemną, wciąż wypominać i wzbudzać poczucie winy. Nie można do tego dojść, jeśli związek nie funkcjonuje prawidłowo. Właściwie najkrótszą odpowiedzią na pytanie jak wybaczyć zdradę jest – przy okazji. Dlaczego? Ponieważ wybaczenie samo w sobie nie jest celem – celem jest powrót do siebie, odbudowa zaufania i ponownie odnalezienie satysfakcji z tego, że jest się razem. Wybaczenie przychodzi wtedy samo.

Jak wybaczyć zdradę gdy… się nie powinno

Walkę o związek zawsze warto podejmować, gdy po prostu kochamy drugą osobę, ale także wtedy, gdy rozstanie dotknie nie tylko nas, ale i bliskich – np. dzieci, które przeżywają rozstanie rodziców sto razy intensywniej niż oni sami. Zupełnie inną sprawą jest to, że nie zawsze jesteśmy w stanie wybaczyć lub też nawet nie powinniśmy. Czasami zdrada to wynik długotrwałych i zaniedbanych problemów w związku, ale może być też wynikiem niedojrzałości – jeśli nie wiążą was żadne zobowiązania i jesteście dopiero na początku związku, może lepiej się ewakuować póki zaangażowanie nie jest duże. Podobnie gdy sytuacja powtarza się nagminnie – wybaczanie kolejnych skoków w bok do niczego nie prowadzi, najwyżej do utraty szacunku do samego siebie. A co, jeśli już są dzieci? Szczęśliwa rodzina to także szczęśliwi rodzice – nie łudź się, że dzieci nie zauważą, jak bardzo cierpisz. Zanim jednak podejmiesz tak poważny krok jak rozstanie, spróbujcie z partnerem terapii małżeńskiej. Być może potraficie odbudować swój związek, tylko potrzebujecie pomocy.

flirt
Pixabay/907572/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Niewierność mężczyzn - najczęstsze przyczyny
Dlaczego mężczyźni zdradzają? Większość z nas zadaje sobie to pytanie. Jak wiadomo, na zdradę nie ma usprawiedliwienia, bo nic tak nie boli jak niewierność partnera.

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Większość z nas zadaje sobie to pytanie. Jak wiadomo, na zdradę nie ma usprawiedliwienia, bo nic tak nie boli jak niewierność partnera. Przyczyny zdrady Niedojrzałość emocjonalna – stałość w uczuciach i wierność, dla niektórych mężczyzn, jest trudna do zrozumienia, a trwały związek wymaga dojrzałości i zaangażowania. Skutek niedojrzałości często widać poprzez zdrady. Seksoholik – niektórzy mężczyźni uważają, że seks z inną kobietą nie ma wpływu na ich związek i rodzinę, oczywiście, jeśli o tym wyskoku nie dowie się ich partnerka. Czują z tego powodu wyrzuty sumienia i dosyć szybko zapominają o swoich przygodach. Dla seksoholika pożycie seksualne jest nałogiem, a to łączy się jednocześnie ze zdradą. Nuda i rutyna – w każdym związku, po upływie czasu wieje nudą.. Mężczyzna zauważa rutynę w związku i szuka wrażeń gdzie indziej, np. u innej kobiety. Niskie poczucie własnej wartości – jeśli mężczyzna czuje się niedoceniany, może on szukać uznania u innych osób. W tym wypadku, szybciej i łatwiej ulegnie innej kobiecie, ponieważ nowa miłość na pozór podniesie jego wartość. Zaspokajanie potrzeb i zachcianek – niektórzy mężczyźni zachowują się jak duże dzieci, są przekonani, że partnerka spełni wszystkie ich zachcianki. Jeśli tak się nie dzieje, szukają pocieszenia w ramionach innej . Brak namiętności – kiedy osobnik płci męskiej zauważy brak namiętności ze strony swojej żony czy partnerki, odbiera to jako odrzucenie i może zdradzić swoją kobietę. Jak zapobiec zdradzie? Czy są sposoby, aby zapobiec zdradzie? Oczywiście, że tak. Razem ze swoim partnerem, raz na jakiś czas zróbcie romantyczny wieczór tylko dla dwojga . Nie dopuszczaj do tego, aby w twoim związku powiewało nudą, a jeśli...

kobieta z rozwianymi włosami
Petr Kratochvil/pixabay.com
Styl życia
Zdrada męża i co dalej?
Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?   Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe? Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza? Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży. Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie? Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka, dla innych może to być flirt czy uwodzenie. Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki. Zdrada i co potem? Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich...

gniewna twarz młodej kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zdrada męża i co dalej?
Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?

Zdrada męża oznacza dla ciebie koniec związku. Zastanawiasz się, czy odejść od niego na zawsze. Jak żyć po zdradzie męża, aby przebaczyć również… sobie?   Każda para na początku związku ma cudowne wyobrażenia o wspólnym życiu. Że zawsze będą razem, że będą się wspierać, że dadzą sobie poczucie bezpieczeństwa i wspólnie podbiją świat. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie marzenia mogą legnąć w gruzach. Pojawia się zdrada i pęka bańka mydlana naszych wspaniałych oczekiwań. Czy szczęśliwe życie po zdradzie jest w ogóle możliwe? Zdrada w związku – dlaczego ktoś zdradza? Zdrada niewątpliwie jest efektem rozluźnienia więzi między partnerami i znakiem, że coś w relacji dwojga ludzi jest nie tak, jak być powinno. Niedochowanie wierności może wynikać z niezaspokojonych potrzeb, bądź nierozwiązanych problemów. Jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków i najtrudniejszym do wybaczenia czynem, gdyż przez wielu traktowana jest jako zbrodnia przeciwko miłości, tej prawdziwej, do której przecież każdy z nas dąży. Czy zdrada musi od razu oznaczać rozstanie? Różne są definicje zdrady. A to dlatego, że podejście do niewierności jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to oznaczać pójście z kimś do łóżka , dla innych może to być flirt czy uwodzenie . Dalsze życie razem (lub osobno) zależy od tego, czy potrafimy ją wybaczyć. Często zdrada partnera to jednorazowy „skok w bok” spowodowany impulsywnym zauroczeniem i fascynacją cielesnością drugiej osoby. Wówczas nie wiąże się to z emocjonalnym zaangażowaniem i nie musi oznaczać, że partner już nie kocha swojej partnerki. Zdrada i co potem? Niejednokrotnie człowiek dopiero w sytuacji zdrady uświadamia sobie, co może stracić, żałuje swoich...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner