Twórcze myślenie – 5 ćwiczeń na łamanie schematów
Twórcze myślenie to jeden z najczęściej pojawiających się wymogów wobec kandydatów do pracy. Aby być konkurencyjnym pracownikiem, zdolnym uczniem, rozsądnym rodzicem, warto przeprowadzić kilka ćwiczeń rozwijających kreatywne myślenie.
Twórcze myślenie to jeden z najczęściej pojawiających się wymogów wobec kandydatów do pracy. Aby być konkurencyjnym pracownikiem, zdolnym uczniem, rozsądnym rodzicem, warto przeprowadzić kilka ćwiczeń rozwijających kreatywne myślenie.
Twórcze myślenie – ćwiczenie nr 1
Twoim zadaniem jest znalezienie jak największej liczby prawdopodobnych rozwiązań do następującej sytuacji: Na łące leży martwa dziewczyna. W ręku trzyma świecę. Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Wymyślaj różne, także zupełnie nietypowe rozwiązania.
Ćwiczenie kształtuje twórczą dedukcję, w której bardzo ważna jest wyobraźnia.
Twórcze myślenie – ćwiczenie nr 2
Odpowiedz sobie na pytania: Co by było gdyby: a) byłbym niewidzialny; b) widziałbym w ciemności; c) umiałbym latać; d) potrafiłbym czytać w myślach; e) zapamiętywałbym wszystko, co przeczytam. Staraj się odkryć jak najwięcej konsekwencji danej sytuacji. Na przykład: niewidzialność byłaby mało przydatna zimą, bo widoczne byłoby ubranie, które mam na sobie.
Ćwiczenie pozwala znaleźć rozwiązania problemów, które wcześniej nie przychodziły nam do głowy, rozszerza horyzonty myślowe.
Twórcze myślenie – ćwiczenie nr 3
Porównaj każdego członka najbliższej rodziny do jakiejś rośliny. Znajdź analogie.
Myślenie przez analogię opiera się na wyciąganiu wniosków z podobieństw między obiektami. Twórcze myślenie pozwala wytłumaczyć skomplikowane zjawiska w prosty sposób oraz znaleźć niekonwencjonalne powiązania.
Twórcze myślenie – ćwiczenie nr 4
Wymyśl jak najwięcej zastosowań kapelusza.
W szkole, domu i pracy niejednokrotnie potrzeba zdrowego dystansu – spojrzenia na sprawę z różnych punktów widzenia. To ćwiczenie kształtuje tę ważną umiejętność.
Twórcze myślenie – ćwiczenie nr 5
Niezwykle przydatne jest żonglowanie. Wymaga szczególnej pracy umysłu, przewidywania kolejnych ruchów, szybkich reakcji, współdziałania i synchronizacji lewej (intelektualnej) półkuli mózgu z emocjonalną prawą półkulą. Regularny trening żonglowania sprawia, że rozwiązania problemów przychodzą do głowy w najmniej spodziewanym momencie. Co ważne – najważniejszy jest trud i zaangażowanie, więc nawet jeśli częściej podnosimy piłki niż żonglujemy, to mózg i tak na tym korzysta.